هنرهای تجسمی مجازی نفس می‌کشد

 هنرهای تجسمی مجازی نفس می‌کشد

هنر های تجسمی

حدودا سه ماه از زمانی که گالری‌ها نمایشگاهِ حضوری برگزار کردند، می‌گذرد و تعداد قابل توجهی از این مکان‌های فرهنگی و هنری هنوز هم درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز نکرده‌اند. این اتفاق در حالی رخ داده که با برگزاری نمایشگاه‌های آنلاین از سوی برخی گالری‌ها مانند شیرین، اعتماد، طراحان آزاد و … به نظر می‌رسد که جریانِ هنرهای تجسمی این روزها به صورت مجازی نفس می‌کشد

اقتصادِ هنرهای تجسمی در ایران اقتصادِ تازه متولدی است که نبضِ آن به دست گالری‌داران، حراجی‌های داخلی و خارجی و موزه‌ها قرار دارد. گالری‌ها در این میان هر ماه با میزبانی نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی از هنرمندان مختلف به‌عنوان یکی از اقشار تأثیرگذار در جریان این اقتصاد حضور دارند. ناآرامی های کشور سبب شد تا برخی مدیران این مکان‌های فرهنگی و هنری اعلام کنند که تا رسیدنِ شرایط مناسب نمایشگاهی برگزار نخواهند کرد. امروز سه ماه از این اعلام ها می‌گذرد و هنوز هم اغلب گالری‌های شهر تهران نمایشگاهی به صورت حضوری برگزار نکرده‌اند، با این حال برای متوقف نشدنِ جریانِ اقتصاد هنر، مدیران این مراکز نمایشگاه‌هایی را به صورت مجازی در سایت‌های خود در نظر گرفته‌اند.

در ادامه این گزارش نگاهی خواهیم داشت به نمایشگاه های مجازی که این روزها در برخی گالری ها برقرار است.

گالری طراحان آزاد

گالری طراحان آزاد این روزها نمایشگاهی گروهی باعنوانِ «در گیومه» را به نمایش گذاشته که برای بازدید باید به سایت گالری مراجعه کنید. سعید اسکندرفر، احمدرضا احمدی، معصومه مظفری، آزاده مدنی و… از جمله هنرمندان این نمایشگاه هستند.

در بیانیه این نمایشگاه گروهی آمده است: «در کشاکش میل به زندگی که گویا ذات بشر است و حُب جان که حالا لازمه‌اش جدایی و انزواست، گاه فرصتی به دست می‌آید برای نظاره به خود و به دیگری. حالا که هر یک به تنهایی بر قایق خود نشسته و تن به حرکت دایره‌وار حیات داده‌ایم که امیدی به تغییرش نیست، زمان آن است که نگاهی دوباره بیندازیم به داشته‌هایمان. بخشی از دارایی ما (طراحان آزاد) دوستی با هنرمندانی است که چند سال یکبار آثارشان را در قالب نمایشگاهی انفرادی ارائه کرده‌اند. در این فرصت بر آن شدیم که هر هفته بر یکی از آنان نوری تازه بتابانیم. از هرکدام خواستیم که آخرین سه اثرش را در اختیار گیومه قرار دهد (گیومه نامی است که برای این پروژه انتخاب شده). خواه‌ناخواه این مجموعه لااقل دارای یک ویژگی مشترک خواهد بود و آن تاریخ خلق اثر است. همه آنها در دوران بحران انسانی که در پی بیماری همه‌گیر پدید آمده است شکل گرفته‌اند و بی‌شک حاوی احساسات و واکنش هنرمندانه در چنین لحظاتی هستند. ما امیدواریم طرح گیومه تنها به انتشار سه اثر از هنرمند خلاصه نشود. بلکه همچنین بتواند برانگیزاننده گفتگوهای چندجانبه گردد.»

گالری شیرین

گالری شیرین نیز میزبان نمایشگاهی مجازی از آثار سینا رضایی است که در سایت این مکان فرهنگی و هنری به نمایش درآمده است. در این نمایشگاه تعدادی از تابلوهای نقاشی این هنرمند در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده است.

گالری آرتیبیشن

سایت گالری آرتیبیشن نشان می‌دهد که این مکان فرهنگی و هنری اگرچه نمایشگاهی به صورت مجازی و حضوری برگزار نکرده، اما همچنان فروش آنلاین خود را برپا نگه داشته است.

گالری اُ

گالری اُ از جمله گالری‌هایی محسوب می‌شود که با تعطیلی نمایشگاه‌های حضوری، به نمایشِ مجازی آثار هنرمندان توجه داشته است. در همین راستا دو نمایشگاه مجازی هم اکنون در سایتِ این مکان فرهنگی و هنری به نمایش آثار هنرمندان اختصاص پیدا کرده است. «روزهای در راه» و «الف یا من» نام این نمایشگاه‌ها است که به ترتیب آثاری از آرمین ابراهیمی و مهرعلی رزاق‌منش را به نمایش گذاشته‌اند.

گالری اعتماد

گالری اعتماد نیز در روزهایِ تعطیلی گالری‌های شهر تهران، نمایشگاهی از آثار یک هنرمند آلمانی به نام فوجه آسفجا را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه با عنوانِ «خاطره را در آغوش بگیر» معرفی شده است.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید