10 درس موفقیت از بیل گیتس

 10 درس موفقیت از بیل گیتس

10 درس موفقیت از بیل گیتس

ویلیام هنری گیتس متولد اکتبر 1955 است. او توسعه‌ی دهنده‌ی نرم افزارها، سرمایه‌گذار، نویسنده، خیر و از بازرگانان بزرگ آمریکا است. همچنین ویلیام از بنیان گذاران شرکت مایکروسافت نیز می‌باشد. ویلیام گیتس در سال 2020 سمت هیئت مدیره‌ی خود را در مایکرو سافت ترک کرد تا روی تلاش‌های بشر دوستانه‌ی خود نظیر تغییرات آب و هوا، بهداشت، توسعه جهانی و آموزش تمرکز کند. همه‌ی ما برای موفقیت در کار و تجارتمان بهتر است قوانین و درس موفقیت از بیل گیتس را بدانیم. ما در compro به تعدادی از درس های موفقیت بیل گیتس خواهیم پرداخت.
1- خودت را محدود نکن

از درس های موفقیت بیل گیتس این است که او هیچ وقت اجازه نداد که مایکروسافت نقشش را برای او تعریف کند و یا به عبارتی او را محدود کند. بیل رویای بزرگتری از مایکروسافت داشت و همشه در پی این بود که یک قدم از دیگران جلوتر باشد. اهداف او بزرگ تر از یک توسعه دهنده‌ی نر‌م افزار بود.
2- اهداف بزرگ داشته باش

جالب است بدانید آنچه باعث تأسیس شرکت مایکروسافت شد تنها یک بلوف ساده بود! سال 2016 بیل به MITS گفت او یک مفسر بیسیک برای میکرو کامپیوترهای آن ها تولید کرده است. با این حال که بیل گیتس در حال ساخت آن برنامه بود و عملا هنوز قدم بزرگی برای آن برنداشته بود. پس از اینکه MITS از این مفسر بیسیک که هنوز ساخته نشده استقبال کرد گیتس و آلن (همسر بیل گیتس) توسعه‌ی نرم افزار را سرعت بخشیدند. در نهایت آن ها به قدری خوب کار کردند که در حال حاضر می‌بینیم که نتیجه‌ی یک بلوف ساده، مایکروسافت امروز است. این از مهم‌ترین درس های موفقیت بیل گیتس بود.
3- شکست را بپذیر

کارآفرینی مجموعه‌ای از چالش‌های ریز و درشت است. ممکن نیست کسب و کاری از ابتدا تا به آخر موفق باشد. همیشه مسائل به شکلی که شما تصور کرده‌اید پیش نمی‌رود و نمی‌توانید همه چیز را تحت کنترل خود نگه دارید. همیشه به یاد داشته باشید که هیچکس شکست ناپذیر نیست و شما باید آماده‌ی مسیر پر پیچ و خم هدف خود باشید. بیل گیتس همیشه از موفقیت به عنوان معلم بدی یاد می‌کند که آدم‌های باهوش را فریب می‌دهد. درست است که ما باید موفقیت‌های خود را به یاد داشته باشیم اما از طرفی هم باید مراقب اعتماد به نفس کاذب خود باشیم. شکست را در جای خود بپذیرید، این یکی از درس های موفقیت بیل گیتس می‌باشد.

هیچ وقت به دلیل یک شکست کنار نکشید. واکنش شما نسبت به این بحران اهمیت زیادی دارد. این انتخاب شماست که یک بحران را تبدیل به یک منحنی یادگیری کنید و یا جلوی آن سر خم کنید و شکست بخورید.
4- ارزش زمان را بدان

بیل گیتس همیشه می‌گوید هر چقدر پول داشته باشید نمی‌توانید زمان را بخرید. او برای تک تک لحظات خود برنامه دارد و همیشه در پی این است که از زمان خود به بهترین نحو استفاده کند. گیتس حتی اگر فکر کند جلسه‌ای برای او فایده ندارد در آن شرکت نمی‌کند. او همیشه زمانی را برای دیدار با اقوام و انجام تعهدات خود در خانواه فیکس می‌کند و این از اصول زندگی و درس های موفقیت بیل گیتس است.
5- صبور باش

از تأثیرگذارترین درس های موفقیت بیل گیتس صبور بودن است. ممکن نیست از اول شروع کار خود، ماهانه 100 میلیارد تومان درآمد داشته باشید. اگر چنین تفکری نسبت به بازار کار دارید هر چه سریع‌تر از آن دست بردارید و منطقی بیاندیشید. شما هر چقدر هم تحصیلات بالایی داشته باشید به تجربه نیاز دارید. هیچکس فقط به دلیل مدرک مدیریت بازرگانی، به عنوان مدیر عامل یک شرکت چند ملیتی منصوب نخواهد شد. چنین موقعیتی را باید طی چند سال با تلاش و کسب تجربه‌ بدست آورید. همان طور که بیل گیتس می‌گوید صبر عنصر اصلی موفقیت است.
6- اشتباهت را بپذیر

اشتباهات شما به گردن شماست و نمی‌توانید دیگران را برای آن ها سرزنش کنید. اشتباهات برای همه‌ی انسان‌ها وجود دارد و چیزی که فقط مختص شما باشد نیست. دیگران را مقصر ندانید و سعی کنید از خطاهای خود درس بگیرید و اصلاحشان کنید.

این سخن از مهم‌ترین درس های موفقیت بیل گیتس است: اگر اشتباه می‌کنید، این تقصیر والدین شما نیست، بنابراین در مورد اشتباهات خود غر نزنید و به جای این از آن ها یاد بگیرید.
7- آماده‌ی پذیرش ریسک باش

بیل گیتس معتقد است که شروع به کار شبیه به قمار است. شما نمی‌توانید مطمئن باشید که حتما موفق خواهید شد. تنها آوانتاژ استارت کار این است که شما می‌توانید به اندازه‌ی کافی استراتژیک و با برنامه عمل کنید. در این حالت موفقیت شما تا حدی تضمین خواهد شد. این عقیده‌ی بیل فقط مختص کارآفرینان نیست و در زندگی نیز صدق می‌کند. زندگی قانون خاصی ندارد و برای رسیدن به هدف باید چیزهایی را فدا کنیم. پذیرش ریسک از مهم‌ترین درس های موفقیت بیل گیتس برای زندگی و کاری شما است.

رقیبان شما در پی این هستند که از شما بگذرند و شکستتان دهند ولی در آخر روز کسی موفق خواهد بود که جسارت داشته باشد و پذیرای ریسک باشد. گیتس همیشه می‌گوید: تجارت بازی پول با چند قانون و ریسک زیاد است.
8- خودت را با هیچکس مقایسه نکن

بسیاری از افراد در طول روز ناامید می‌شوند چون خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و می‌بینند به اندازه‌ی آن ها باهوش، ثروتمند و بااستعداد نیستند. گیتس مقایسه‌ کردن را مانند توهینی می‌داند و همیشه مخالف این کار است. جای دارد بگوییم از مهم‌ترین درس های موفقیت بیل گیتس این است که هیچوقت خودتان را با کسی مقایسه نکنید و ارزش خودتان را بدانید.

شما نباید ناامید شوید که به اندازه‌ی بیل گیتس موفق نیستید. به جای آن باید خودتان را بپذیرید که روزی تبدیل به یک بیل گیتس شوید. فراموش نکنید که شما هم توانایی‌های منحصر به فرد خود را دارید و آن ها به شما در مسیر موفقیت کمک خواهند کرد. کافیست قدردان خودتان و قابلیت‌هایتان باشید.
9- ایده‌های خود را در عمل پیاده کن

بیل گیتس و استیو بالمر در اوایل دهه‌ی 80 برای آشنایی مردم با واسطه‌های گرافیکی سمینارهایی در نقاط مختلف کشور خود برپا کردند. این معرفی کردن ابدا کافی نبود و نتوانستند اعتماد مردپیشم را جلب کنند. در سال 1984 آن ها متوجه شدند که نباید منتظر بمانند و باید ایده‌ای که در سر دارند پیاده و توسعه‌ی آن را آغاز کنند. نتیجه این تصمیم این شد که در سال 1985 مایکروسافت توانست ویندوز 1.0 را ارائه کند. این یکی از درس های موفقیت بیل گیتس را همیشه به یاد داشته باشید که تا زمانی که ایده‌ای عملی نشود ارزشی هم ندارد.
10- از مشتریان ناراضی خود بیاموز

برخورد با مشتریان راضی و خشنود همیشه راحت است. در واقع نکته‌ای که اهمیت دارد این است که این مشتریان ناراضی هستند که به پیشرفت و توسعه‌ی کسب و کار شما کمک می‌کنند. این انتخاب شماست که از انتقادات آن ها یاد بگیرید و یا نسبت به آن ها گارد بگیرید. صاحبان کسب و کارها می‌توانند از انتقادات مشتریان نکات بسیار مفیدی را بیاموزند. این روشی ارزان و در دسترس برای همه است که به بهبود و پیشرفت محصولات و خدمات در آینده کمک بزرگی می‌کند. استفاده از انتقادات و پیشنهادات مشتریان از مهم‌تری درس های موفقیت بیل گیتس است.
سخن آخر

تمامی این نکات شاید در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسند. این در حالی است که آن ها درس های موفقیت بیل گیتس و رازهای موفقیت او هستند. کارآفرینان و حتی افراد با رعایت آن ها در زندگی خود به موفقیت و پیشرفت نزدیک خواهند شد.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید