۹ روش گرم نگه داشتن پاها برای پیاده‌روی در هوای سرد

 ۹ روش گرم نگه داشتن پاها برای پیاده‌روی در هوای سرد

پیاده روی

اجازه ندهید سرد شدن پاها مانع از بیرون رفتنتان در فصل زمستان شوند. پیاده‌روی زمستان ارزشی فراتر از تردمیل دارد. اما ممکن است در طی این فرایند انگشت‌هایتان به صورت آزاردهنده‌ای سرد شوند و حتی در هوای خیلی سردتر در معرض خطر یخ زدن قرار بگیرید. همچنان که دوست دارید پاهایتان را گرم نگه دارید می‌خواهید از خیس شدن یا عرق کردن پاهایتان هم جلوگیری کنید زیرا شما را در معرض خطر تاول زدن قرار می‌دهد. در این مطلب ۹ روش برای گرم نگه داشتن و محافظت از پاها برای پیاده روی در هوای سرد را معرفی کرده‌ایم.
چگونه پاها را گرم نگه داریم؟

در ادامه چند راهکار را برای گرم نگه داشتن پاها شرح داده‌ایم.

پوشیدن کفش‌های چرم و مش
استفاده از کاغذ به عنوان عایق
پوشش‌دهی با پلاستیک برای به دام انداختن هوای سرد
استفاده از کلاه‌های حمام جداشدنی
بسته‌بندی کردن کفش با نوار چسب
پوشیدن دو جفت جوراب
پوشیدن کفش‌های ضدآب یا استفاده از اسپری ضدآب
استفاده از گرم‌کننده‌های انگشت پا
داشتن حرکت مداوم برای افزایش جریان خون
پوشیدن کفش‌های دارای کمترین قابلیت تنفس

بسیاری از کفش‌های ورزشی برای جریان هوای بهتر رویه‌ی مش دارند اما این موضوع برای آب و هوای سرد و مرطوب زمستان مناسب نیست. به جای این کفش‌ها، از کفشی استفاده کنید که چرم بیشتر و مش کمتر داشته باشد یا به منظور مسدود کردن جریان هوا در کفش خود دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.

پیاده‌روی و گفت‌وگو کردن؛ ورزشی هوازی که حتما باید امتحان کنید!

۱. با کاغذ برای پا عایق ایجاد کنید

استفاده از کاغذ به عنوان عایق در کفش

دوچرخه‌سواران تور فرانسه می‌گویند کاغذ یک عایق چند بار مصرف است. دوچرخه‌سواران با رسیدن به کوه از کاغذ به عنوان عایق در سرمای شدید کوهستان زیر پیراهن خود استفاده می‌کردند. در روزهای سرد یک دستمال حوله‌ای، یا دستمال کاغذی بزرگ را تا کرده و روی پا، انگشتان و زیر انگشتان خود بگذارید. سپس کفش خود را بپوشید.

این کار لایه‌ی نازکی از عایق را ایجاد می‌کند که اغلب برای راحتی کافی است. حتی اگر به فکر پوشیدن جوراب‌های بهتر نباشید امکان پوشیدن کفش‌های ورزشی معمولی مش وجود دارد. نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که کاغذ در صورت خیس شدن ممکن است به کفش بچسبد. اما برای روزهای خشک و بدون بارندگی یک راهکار عالی است.
۲. استفاده از پوشش پلاستیکی برای گرم نگه داشتن پا

کمی پلاستیک را بالای پاها بین انگشتان پا و کفش قرار دهید. این کار از رسیدن هوای سرد به انگشتان پا جلوگیری کرده و در عین حال عرق در پایین پا جمع نمی‌شود. همچنین این پوشش به اندازه‌ی کافی نازک است که کفشتان بدون تغییر نوع جوراب متناسب پایتان باشد. در صورتی که پس از پیاده‌روی دیگر به آن پلاستیک نیازی نداشتید به سادگی می‌توانید آن را از داخل کفش خارج کرده و دوباره استفاده کنید یا دور بیندازید.
۳. استفاده از کلاه‌های حمام

کلاه حمام‌های هتلی یک بار مصرف ارزش جمع کردن را دارند. امکان استفاده از آن‌ها به تنهایی به عنوان کفش برای مراقبت از کفش در برابر باران و برف وجود دارد. شما می‌توانید این کار را برای پیاده‌روی در آب و هوای سرد هم انجام دهید اما ممکن است کارتان عجیب به نظر به برسد و دیگران با تعجب به شما نگاه کنند.

علاوه بر این امکان پوشیدن این کلاه‌های حمام روی جوراب هم وجود دارد که سپس کفش خود را روی آن بپوشید. در این صورت یک لایه‌ی ضدآب داخل کفش خود دارید که از پاهایتان در مقابل باد هم محافظت می‌کند. اگرچه این کار می‌تواند منجر به تعریق پاها و خیس شدن جوراب‌ها شود.

 

۴. استفاده از چسب برزنتی

 

در صورتی که شیک و مطابق مد بودن برایتان اهمیت ندارد و به باقی‌مانده‌های چسب روی کفش توجهی نمی‌کنید به سرعت می‌توانید با استفاده کردن از چسب برزنتی روی کفش یک محافظ باد درست کنید. مزیت این چسب این است که سریع و ساده است و در صورتی که یک حلقه از آن در منزل داشته باشید استفاده از آن رایگان است.

با استفاده از چسب یک دایره‌ی کامل دور کفش از جمله رویه‌ی کفش بزنید زیرا نوار چسب برزنتی محکم به خودش می‌چسبد و در یک پیاده‌روی طولانی در روز بارانی باز نمی‌شود. تنها در صورتی که از چسب روی پارچه‌ی کفش خود استفاده کنید ممکن است در آب و هوای مرطوب باز شود. در صورتی که از کلاه حمام استفاده می‌کنید بهتر است برای اینکه در جای خود ثابت بماند از یک دور نوار چسب روی آن استفاده کنید.
۵. دو لایه جوراب بپوشید

ترکیب کلاسیک پیاده‌روی شامل پوشیدن یک جفت جوراب عرق‌گیر پلی‌پروپیلن با یک جوراب پشمی روی آن است. این ترکیب برای گرم نگه داشتن انگشتان پا در زمستان مناسب است. اما مراقب باشید که ترکیبی از جوراب‌ها را انتخاب نکنید که خیلی ضخیم شوند و برای پوشیدن کفش دچار مشکل شوید. بهترین انتخاب برای لایه‌ی پشمی جوراب‌هایی هستند که حالت کشسانی کمتری داشته و قابل شست‌و‌شو با ماشین لباسشویی باشد.

جوراب‌های پشمی در ضخامت‌های متنوعی وجود دارند. اما تنها می‌توان پارچه‌ای ضخیم‌تر از پارچه‌ی عرق‌گیر را انتخاب کرد. ترفند دیگر پوشیدن جوراب نایلونی بلند تا زانو به عنوان لایه‌ی داخلی است زیرا نه تنها هیچ ضخامتی را اضافه نمی‌کند بلکه گرمای بیشتری را هم فراهم می‌کند.

 

۶. پاهای خود را با جوراب‌های عرق‌گیر خشک نگه دارید

انگشتان پا در صورتی که خیس شوند سرد می‌شوند. پاها حتی در صورتی که هوای بیرون سرد باشد هم عرق می‌کنند و باید جوراب‌هایی بپوشید که عرق را از پوست دور کنند. جوراب‌های نخ پنبه یا جوراب‌هایی که دارای پد نخ پنبه هستند را نپوشید زیرا نخ پنبه عرق را جذب کرده و آن را نگه می‌دارد. بهتر است پشم، پلی‌پروپیلن یا سایر جوراب‌های مخصوص پیاده‌روی را انتخاب کنید.
۷. مراقب باران و برف باشید

استفاده از کفش‌های ضد آب

اجازه ندهید آب وارد کفش‌هایتان شود. در صورت امکان کفش ضدآب تهیه کنید. کفش‌های ضدآب کمی گران‌تر از کفش‌های معمولی هستند اما اجازه‌ی ورود آب به کفش و جورابتان را نمی‌دهند. این مشکل را می‌توان با پوشیدن شلوار بارانی یا استفاده از کلاه حمام روی کفش حل کرد.

شما همچنان باید به دنبال کفشی باشید که منعطف بوده و برای پیاده روی راحت باشد. بوت‌های سخت و محکم مناسب پیاده‌روی نیستند زیرا ممکن است دچار شین اسپلینت (درد جلوی ساق پا) و درد پا شوید. خوشبختانه بسیاری از مدل‌های کفش‌های مخصوص دویدن و پیاده‌روی محافظت و انعطاف‌پذیری را فراهم کرده‌اند.

۱۰ دلیل برای اینکه روزتان را با پیاده‌روی آغاز کنید

۸. استفاده از گرم‌کننده‌ی انگشتان پا

گرم‌کنندگان انگشتان پا وسایل یکبار مصرفی هستند که که تا مدت شش ساعت گرمای ملایمی را فراهم می‌کنند. امکان قرار دادن این وسایل داخل کفش بالا یا زیر انگشتان پا وجود دارد و تنها با باز کردن جعبه‌ی پلاستیکی فعال می‌شوند. این گرم‌کننده‌ها مانند کفی کفش باریک هستند، اما در صورتی که کفشتان خیلی متناسب است و فضای خالی زیادی ندارد باید جوراب نازک‌تری بپوشید. امکان پوشیدن این گرم‌کننده‌ها بالای انگشتان با ترجیح استفاده از کفش پیاده‌روی جنس مش وجود دارد و می‌توانند هوای سرد را مسدود کرده و در عین حال انگشتان پا را گرم نگه دارند.
۹. تندتر قدم بردارید

همیشه باید در ابتدا چند دقیقه با گام‌های آهسته آغاز کنید سپس در روزهای سرد باید با فواصل گام‌های تندتر ادامه داده یا مسیری را انتخاب کنید که در نزدیکی مسیر شروع، بلندی یا پله داشته باشد تا خونتان به جریان بیفتد. جریان خون بیشتری که در نتیجه‌ی ضربان قلب تندتر ایجاد می‌شود می‌تواند به گرم نگه داشتن پاها کمک کند.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید