۱۰ فایده شگفت‌انگیز روزه برای بدن که از آن بی خبرید

 ۱۰ فایده شگفت‌انگیز روزه برای بدن که از آن بی خبرید

۱۰ فایده شگفت‌انگیز روزه برای بدن که از آن بی خبرید

بسیاری افراد روزه را به عنوان فریضه‌ای دینی می‌شناسند، در حالی که عده‌ی کمی از فواید روزه‌داری برای سلامت آگاه هستند. روزه گرفتن، اگر به شکل صحیح انجام شود، تمرین خوبی برای بدن است.

بسیاری افراد روزه را به عنوان فریضه‌ای دینی می‌شناسند، در حالی که عده‌ی کمی از فواید روزه‌داری برای سلامت آگاه هستند. روزه گرفتن، اگر به شکل صحیح انجام شود، تمرین خوبی برای بدن است. روزه باعث دفع سموم از بدن شده و قند خون و ذخیره‌های چربی بدن را نیز کاهش می‌دهد. عادات صحیح غذایی به کمک روزه‌داری برای افراد شکل می‌گیرد و سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود. در ادامه ۱۰ فایده شگفت‌انگیز روزه را به شما معرفی می‌کنیم:

۱. روزه دفع سموم از بدن را تسهیل می‌کند

غذاهای آماده و فراوری شده حاوی مقادیر زیادی افزودنی هستند. این افزودنی‌های غذایی در اکثر موارد در بدن تبدیل به سموم مختلف می‌شوند. بیستر این سموم در چربی‌های بدن ذخیره می‌شوند. از آن جا که روزه گرفتن مخصوصاً به مدت طولانی باعث از بین رفتن چربی‌های بدن می‌شود، با متابولیزه شدن چربی‌ها سمومی که در چربی‌ها موجودند نیز در بدن آزاد می‌شوند. از این به بعد کلیه‌ها، کبد و سایر اعضای مربوطه می‌توانند این سموم را دفع کنند.

۲. روزه به سیستم گوارش فرصت استراحت می‌دهد

هنگامی که فرد روزه می‌گیرد، اندام‌های گوارشی او فرصت استراحت پیدا می‌کنند. البته فعالیت این اندام‌ها به طور کامل قطع نمی‌شود و آنها به ترشحات گوارشی خود ادامه می‌دهند. همچنین، روزه منجر به توقف ترشح اسید معده نمی‌شود، به همین دلیل است که معمولاً به افراد مبتلا به بیماری زخم معده توصیه می‌شود با احتیاط بیشتری روزه بگیرند و یا به طور کلی از روزه‌داری صرف نظر کنند. در کل روزه‌داری برای افرادی که معده سالمی دارند بسیار مفید است و نه تنها به تنظیم مایعات بدن آن‌ها کمک می‌کند، بلکه به دلیل هضم تدریجی غذا انرژی به تدریج در بدن آن‌ها آزاد می‌شود و از انباشت کالری اضافی جلوگیری می‌کند.

۳. روزه به کاهش التهابات در بدن کمک می‌کند

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روزه‌داری به کاهش بیماری‌های ناشی از التهابات و انواع آلرژی کمک می‌کند. از بهترین نمونه‌های بیماری‌های ناشی از التهاب می‌توان آرتروز روماتسیمی و بیماری پوستی مانند پسوریازیس را نام برد. همچنین برخی متخصصان معتقدند روزه می‌تواند ورم معده را کم کند.

۴. روزه قند خون را کاهش می‌دهد

روزه باعث می‌شود گلوکزهای موجود در خون شکسته شوند تا در طول مدت گرسنگی، بدن بتواند از آن‌ها قند دریافت کند. این امر باعث کاهش کلی قند خون می‌شود.

۵. روزه فشار خون را تنظیم می‌کند

روزه گرفتن یکی از راه‌های طبیعی و غیر شیمیایی کاهش فشار خون است. روزه گرفتن احتمال بسته شدن رگ‌ها در اثر تجمع چربی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. در طول زمانی که فرد روزه است، گلوکز در پی آن چربی‌های موجود در بدن او برای تولید انرژی تجزیه می‌شوند. همچنین، فعالیت و سوخت و ساز بدن متعادل شده و از سرعت آن کاسته می‌شود. در نتیجه شدت جریان خون از محدوده خاصی فراتر نمی‌رود و در نتیجه فشار خون تنظیم می‌شود.

۶. روزه به سوختن چربی‌های بدن کمک می‌کند

اولین واکنش بدن به روزه و گرسنگی ناشی از آن، شکسته شدن گلوکز می‌باشد. هنگامی که گلوکز از راه تغذیه به بدن نرسد، بدن از گلوکزهایی که در بدن موجود است، استفاده می‌کند و آنها را برای جذب به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کند. ذخیره‌های چربی گزینه‌های خوبی برای تبدیل به گلوکز هستند.

۷. روزه به کاهش وزن کمک می‌کند

روزه گرفتن در کاهش وزن سریع تاثیر بسزایی دارد. روزه میزان چربی‌های انباشته شده در بدن را کاهش می‌دهد. البته روزه گرفتن راه خوبی برای کاهش وزن نیست. بهتر است اگر قصد دارید از وزن خود بکاهید، از راه‌هایی مثل کاهش مصرف قند و چربی و افزایش مصرف سبزیجات استفاده کنید.

۸. روزه منجر به اصلاح الگوی غذایی می‌شود

تحقیقات نشان می‌دهد که روزه‌داری می‌تواند میل افراد به خوردن تنقلات مضر و غذاهای فراوری شده را کاهش دهد. همچنین روزه افراد را به خوردن مواد غذایی طبیعی خصوصاً آب و انواع میوه تشویق می‌کند. البته این یکی از راه‌های تاثیر روزه بر اصلاح الگوی غذایی است.

۹. روزه سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

اگر افراد در کنار روزه‌داری یک رژیم غذایی مناسب نیز داشته باشند، سیستم ایمنی بدن آن‌ها تقویت می‌شود. خارج شدن سموم بدن و سوختن چربی‌ها یکی از دلایل افزایش سیستم ایمنی است. اگر پس از یک روز کامل روزه داری، فرد اولین چیزی که برای خوردن انتخاب می‌کند یک میوه باشد، می‌تواند از طریق همان یک میوه مقادیر زیادی املاح و ویتامین‌های ضروری را وارد بدن خود کند. ویتامین A و E دو آنتی اکسیدان هستند که به وفور در انواع میوه‌ها وجود دارند. این دو ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر هستند.

۱۰. روزه داری می‌تواند در مبارزه با انواع اعتیاد موثر باشد.

برخی محققین ثابت کرده‌اند که روزه‌داری می‌تواند در مبارزه با اعتیاد به مواردی مثل نیکوتین، الکل، کافئین و… بسیار موثر باشد هر چند که برای ترک هر نوع اعتیادی، مولفه‌های خاصی باید رعایت شوند. اما روزه‌داری نیز می‌تواند خیلی موثر باشد.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید