گرمای زمین بر اثر کاشت درخت در مکان‌های نامناسب بیشتر می‌شود

 گرمای زمین بر اثر کاشت درخت در مکان‌های نامناسب بیشتر می‌شود

گرمای زمین بر اثر کاشت درخت در مکان‌های نامناسب بیشتر می‌شود

کاشت درخت در مکان‌های نامناسب می‌تواند زمین را گرم‌تر کند.

در برخی موارد، وجود درختان بیشتر باعث می شود که نور خورشید کم تر از سطح زمین منعکس شود و گرمای بیشتری توسط سیاره جذب شود.
محققان اعلام کردند که کاشت درخت در مکان های نامناسب میتواند به گرمایش جهانی کمک کند. آنها همچنین نقشه جدیدی ارائه کرده اند که بهترین مکان ها برای رشد مجدد جنگل ها و خنک کردن سیاره را نشان می دهد.

درختان دی اکسید کربن جذب می کنند و بازسازی مناطق جنگلی تخریب شده یا کاشت نهال جدید برای تقویت پوشش جنگلی یکی از رویکردهای مبارزه با تغییرات آب و هوایی است. اما براساس این مطالعه جدید، در برخی موارد، وجود درختان بیشتر باعث می شود که نور خورشید (Sunlight) انعکاس کمتری از طریق برخورد با سطح زمین داشته باشد و گرمای بیشتری توسط سیاره جذب شود.

« سوزان کوک- پاتون»، یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: «مکان هایی وجود دارد که بازگرداندن درختان آن ها منجر به نتایج منفی در آب و هوا می شود.»

او در ادامه می گوید که دانشمندان از قبل می دانستند که بازگرداندن پوشش درختی منجر به تغییراتی در آلبدو یا سپیدایی میزان تابش خورشیدی که از سطح سیاره برمیگردد – می شود، ولی ابزار لازم برای توضیح آن را نداشته اند.

با استفاده از نقشه های جدید، محققان موفق شدند تا برای اولین بار ، اثر خنک کنندگی درختان و گرمایش ناشی از کاهش پدیده آلبدو را در نظر بگیرند. آن ها متوجه شدند در پروژه هایی که آلبدو را لحاظ نمی کنند، مزایای آب و هوایی ناشی از درختان اضافی بین ۲۰ تا ۸۰ درصد بیش از اندازه برآورد می شود.

کوک- پاتون می گوید:« مکان های زيادي وجود دارد که بازگرداندن پوشش درختان آن ها ایده ای عالی برای تغییرات آب و هوایی است. ما در تلاش هستیم تا به مردم کمک کنیم این نقاط را پیدا کنند.»

به گفته دانشمندان، محیط های مرطوب و گرمسیری مانند آمازون و کنگو دارای ذخیره کربن بالا و تغییرات کم در آلبدو هستند که با این شرایط مکان های ایده آلی برای احیای پوشش جنگلی محسوب می شوند. ولی عکس این موضوع در علفزارهای معتدل و ساوانا دیده می شود.

کشورهای زیادی وعده داده اند که با کاشت میلیاردها درخت در برابر گرمایش جهانی (Global warming) مقاومت کنند، اما نتایج این مطالعه نشان می دهد که شاید تمام این تلاش ها به طور یکسان برای زمین نتیجه بخش نباشد.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید