رکورد جدید از حضور فضانوردان در مدار زمین ثبت شد

روز گذشته تعداد نفرات حاضر در مدار زمین به ۱۷ نفر رسید و رکورد جدیدی ثبت شد.

این ۱۷ مسافر از پنج کشور مختلف در فضا حاضر شده بودند.

تعداد کل افراد حاضر در مدار زمین روز گذشته به بالاترین حد خود تاکنون رسید اما این رکورد مدت زیادی دوام نیاورد و با بازگشت چهار فضانورد به زمین تعداد کل حاضرین در مدار کاهش یافت.

با پرتاب ماموریت شنژو ۱۶ چین سه مسافر دیگر در روز دوشنبه(۲۹ اردیبهشت) به مدار زمین اضافه شدند و جمعیت حاضرین در مدار به ۱۷ نفر افزایش یافت.

رکورد قبلی که در طول ماموریت اینسپیریشن۴(Inspiration۴) با بودجه خصوصی در سپتامبر ۲۰۲۱ ثبت شده بود، ۱۴ نفر بود.
رکورد تعداد فضانوردان حاضر در مدار زمین شکسته شد

فضانوردان ماموریت شنژو۱۵ و شنژو ۱۶

ماموریت شنژو ۱۶، سه نفر با نام‌های جینگ هایپنگ(Jing Haipeng)، ژو یانگژو(Zhu Yangzhu) و گوی هایچائو(Gui Haichao) که اکنون در ایستگاه فضایی تیانگونگ (Tiangong) چین مستقر شده‌اند را به فضا برد.

طی ماموریت قبلی چین با نام شنژو ۱۵ سه نفر دیگر با نام‌های فی جونلونگ(Fei Junlong)، دنگ چینگ مینگ(Deng Qingming) و ژانگ لو(Zhang Lu) به مدار رفتند و از ماه نوامبر سال ۲۰۲۲ در ایستگاه تیانگونگ حضور داشته‌اند. انتظار می‌رود که آن‌ها در اوایل ماه ژوئن به زمین بازگردند.
رکورد تعداد فضانوردان حاضر در مدار زمین شکسته شد

فضانوردان ماموریت اکسپدیشن ۶۹ و اکسیوم-۲

طی ماموریت اکسپدیشن ۶۹ هفت نفر یعنی فضانوردان سرگئی پروکوپیف(Sergey Prokopyev)، دیمیتری پتلین(Dmitry Petelin) و آندری فدیایف(Andrey Fedyaev) از آژانس فضایی فدرال روسیه موسوم به روسکاسموس به همراه فضانوردان فرانک روبیو(Frank Rubio)، استیون بوون(Stephen Bowen) و وارن هوبرگ(Warren “Woody” Hoburg) از ناسا و سلطان النیادی فضانورد اماراتی از امارات متحده عربی در ایستگاه فضایی بین‌المللی مستقر شدند.

ماموریت اکسیوم-۲ نیز چهار نفر یعنی پگی ویتسون(Peggy Whitson)، جان شافنر(John Shoffner)، علی القرنی(Ali AlQarni) و ریحانه برناوی فضانوردان عربستانی را به مدار رساند. آنها روز گذشته از ایستگاه فضایی جدا شده و در مسیر بازگشت به زمین قرار گرفتند. این چهار نفر که صبح امروز به زمین رسیدند تعداد افراد حاضر در مدار زمین را به ۱۳ نفر رساندند.

رکورد فعلی کل تعداد نفراتی که به مدار رفته‌اند به ۶۰۰ نفر رسیده است. برناوی، ششصدمین مسافر فضا و همچنین اولین زن سعودی بود که به مدار رفت.

رکورد نفرات حاضر در فضا و نه فقط در مدار نیز برای دقایقی شکسته شد. حدود پنج دقیقه، ۲۰ نفر خارج از سیاره ما در فضا بوده‌اند.

این رکورد توسط شش عضو ماموریت شرکت ویرجین گلکتیک که پرواز فضایی زیر مداری آنها با حضور سه فضانورد چینی در ایستگاه فضایی تیانگونگ و ۱۱ فضانورد در ایستگاه فضایی بین‌المللی همزمان شد، به ثبت رسید.

در ماموریت یونیتی ۲۵ شرکت ویرجین گلکتیک شش نفر با نام‌های مایکل ماسوچی(Michael Masucci)، سی جی استارکو(CJ Sturckow)، بت موزس(Beth Moses)، لوک میس(Luke Mays)، جمیلا گیلبرت(Jamila Gilbert) و کریستوفر هوی(Christopher Huie) حضور داشتند.

رکورد بیشترین تعداد افراد در فضا به طور همزمان(به جای مدار زمین) نیز در طی پرواز زیرمداری نیو شپرد NS-۱۹ شرکت بلو اوریجین در روز ۱۱ دسامبر سال ۲۰۲۱ ثبت شده بود زمانی که برای مدت کوتاهی ۱۹ نفر در خارج از زمین بودند.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید