تسلط بر خود یعنی چه؟

 تسلط بر خود یعنی چه؟

تسلط بر خود یعنی چه؟

تسلط بر خود، توانایی برای کنترل درون است یا به عبارتی داشتن تسلط بر روی خواسته‌ها و علایق درونی. آن‌هایی که کنترل شخصی دارند می‌توانند خواسته‌هایشان را مدیریت کنند تا دچار کم خواهی یا زیاده روی نشوند.

افرادی که بر خود کنترل لازم را دارند می‌توانند زندگی‌شان را حفظ کنند. به عبارت دیگر قادر به انجام کارهای درست برای حفظ تعادل در زندگی خودشان هستند.

تسلط بر خود
سه عادت برای تسلط بر خود

فردی که تسلط بر خود دارد برای چیزهایی که می‌خواهد، طبق آنها و در زمان مناسب درخواست می‌کند.

این افراد می‌توانند دارای سه عادت زیر باشند:

خویشتن داری

آن‌ها نسبت به اطراف خود دیدگاه مثبتی دارند و بر روی چیزهایی که برای زنده ماندن نیاز دارند در عوض چیزهایی که می‌خواهند، تمرکز می‌کنند. آن‌ها از چیزهایی که برای غنی سازی زندگی‌شان لازم است استفاده می‌کنند اما هرگز دچار زیاده خواهی نمی‌شوند. آن‌ها سعی نمی‌کنند که به هر روشی شده مزایای جدید کسب کنند.

خودباوری

آن‌ها ارزش‌هایشان را می‌شناسند و از گفتن تفکرات خود به دیگران واهمه‌ای ندارند. آن‌ها مصمم هستند اما با دیگران با احترام برخورد می‌کنند و خود یا دیگران را پایین نمی‌آورند.

احساس رضایت

رسیدن به حس رضایت از خویشتن در رابطه مستقیم با انعطاف پذیری است. آن‌هایی که تسلط بر خود دارند درک می‌کنند که انجام فعالیت‌های سخت اگر در راه گسترش مهارت‌ها باشد، امری ضروری خواهد بود. پس از سختی، مهارت جدید پیدا کرده و از آن لذت می‌برند.

مهارت‌هایی که به سادگی بدست نمی‌آیند اما رضایت زیادی به دنبال دارند شامل هنر، ورزش، مطالعه و …

اساساً تسلط بر خود به ما این امکان را می‌دهد تا از چیزهای خوب زندگی به صورت منطقی بدون زیاده خواهی و اطلاع از مقدار کافی آن لذت ببریم.

تعریف تسلط بر خود

اساس تسلط بر خود استفاده از برهان برای کنترل درون است، خواسته درونی می‌تواند برای یک چیز بد باشد یا اینکه بر خلاف چیزی باشد که برای ما خوب است.

لازم است بدانید که برای داشتن احساسی بهتر باید بر روی کنترل درونی خود کار کنید:

تمایل بیش از حد برای انجان کاری لذت بخش که می دانید که برایتان مفید نیست، به ویژه زیاده روی یا خودداری از انجام کاری که می دانید برایتان خوب است.

تسلط بر خود و اعتیاد

لازم به ذکر است که اعتیاد می‌تواند شکست تسلط بر خود خوانده شود. با وجود اینکه دیدگاه مختلفی در مورد اعتیادهایی مانند اعتیاد به رابطه جنسی وجود دارد، اعتیاد به الکل و مواد مخدر وابستگی شیمیایی محسوب می‌شوند. نمی‌توان آنها را کنار گذاشت بلکه آنها به کمک پزشکی، توصیه و حمایت یا حتی درمان نیاز دارند.
بررسی تسلط بر خود

می‌توانید با فکر کردن در مورد چیزهایی که واقعاً می‌خواهید مانند غذا، نوشیدنی یا اشیا به میزان تسلط بر خود پی ببرید. برای مثال ممکن است حساس کنید که واقعاً عاشق شکلات هستید.

حالا به سؤالات زیر پاسخ دهید:

واقعاً چه میزان خواستار چیزی در موقعیت‌های درست و مقدار مناسب هستید؟ میزان لذتی که از خریدن، خوردن یا داشتن آن دارید چقدر است؟ اگر آنرا نداشته باشید چقدر ناراحت می‌شود؟ بررسی کنید که آیا شما تحت تأثیر تمایلاتان هستید یا خیر؟ (برای مثال ممکن است به خود بگویید من همین الان باید کمی شکلات بخورم) آیا نداشتنش باعث درد و رنجتان می‌شود؟ (برای مثال تمام روز را بدون اینکه بتوانم شکلات بخرم سپری کردم، واقعاً روز بدی بود!)

طی کردن چنین رویه‌ای باعث می‌شود تا بتواند میزان تمایل خود را در دسته‌های متناسب، افراطی یا تسلیم خواسته‌ها شدن قرار دهید.

افزایش تسلط بر خود

قبلاً گفتیم که تسلط بر خود در مورد دلیل آوردن برای تلسط بر نفس است.

سؤالات زیادی برای پرسیدن از خود زمانی که چیزی را می‌خواهید وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد منطق را با تمایلتان درگیر کنید.

این موارد بدین قرارند:

چه چیزهایی می‌خواهید و چه تعداد؟ آیا به دنبال مقدارهای منطقی هستید، یا زیاد یا کم؟ بهتر است چیزهای مختلفی بخواهید اما با دست یافتن به یکی رفتن به سراغ دیگر چیز خوبی نیست. و اگر به دنبال چیزی در چنین مقدارهای زیادی باشید که بر روی سلامتی‌تان تأثیر می‌گذارد، این هم خبر بدی خواهد بود. چه میزان چیزی را می‌خواهید؟ برای بدست آوردنش چقدر تلاش خواهید کرد؟ اگر قرار باشد کار غیرقانونی انجام دهید یا خودتان را به قرض بیاندازید تا آنرا داشته باشید، این احساس چقدر قدرتمند است؟ از داشتن هدف چقدر لذت خواهید بود؟ آیا به اندازه باعث خوشنودی شما خواهد شد که ارزشش را داشته باشد یا اینکه برای بیشتر خواستن یا چیزهای دیگر باید تلاش کنید؟ چه زمانی کاملاً راضی خواهید شد؟ آیا الان زمان خوبی است یا اینکه بعداً یا موقعیت دیگر؟ اگر به تمایلتان نرسید چقدر برایتان سخت خواهد بود؟ آیا به لذت شما و سایرین صدمه می زند؟

پاسخ دادن به تمامی موارد بالا کمک می‌کند تا تسلط بر خود را پیشه کنید.

یافتن تعادل

تسلط بر خود در مورد خویشتن داری و پرهیزگاری کامل نیست بلکه به دنبال یافتن تعادلی بهتر برای شماست.

می‌توانید با تفکر در مورد خواسته‌هایتان و پرسیدن سؤالات بالا به تعادلی مناسب دست یابید.

وقتی که آگاه باشید برای بهترین‌ها تلاش می‌کنید و در این مسیر به تسلط بر خود نیز دست می‌یابید.

مهارت در خویشتن داری و تسلط بر خود می تواند به تعادل در زندگی شما کمک کرده و مسیر توسعه فردی را برایتان هموارتر کند. به یاد داشته باشید که اخلاقیات بدون پیروی از علوم الهی و فرامادی قابل دستیابی نیست.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید