بر اساس علم هزینه کردن برای این ۷ چیز شما را شادتر می‌کند

 بر اساس علم هزینه کردن برای این ۷ چیز شما را شادتر می‌کند

بر اساس علم هزینه کردن برای این ۷ چیز شما را شادتر می‌کند

همیشه شنیده‌ایم که با پول نمی‌توان شادی و خوشبختی را خرید. در حالی که پول بسیاری از مشکلات را حل می‌کند، تحقیقات نشان می‌دهد که دارایی‌های مادی، پیش از آنکه در پس‌زمینه محو شوند، تنها شادی‌های کوتاه‌مدتی فراهم می‌کنند. با این حال تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که خرج کردن پول به شیوه‌های خاص می‌تواند باعث حال خوب ما شود.

با چنین خریدهایی می‌توانید از شادی پایدارتری برخوردار شوید و بر سلامت عاطفی خود سرمایه‌گذاری معنادار و تاثیرگذاری کنید.
۱. پولتان را صرف تجربیات جدید کنید، نه وسایل جدید

مطالعات نشان می‌دهند که صرف پول برای تجربیاتی مانند سفر، دوره‌ها یا رویدادهای فرهنگی، نسبت به خرید مادی به شادی پایدارتری منجر می‌شود.

تجربیات به مشخص شدن هویت فردی ما کمک می‌کنند و تبدیل به بخشی از آنچه ما هستیم می‌شوند. از طرفی تجارب مشترک، پیوندهای اجتماعی را نیز محکم می‌کنند.
۲. بر وقت‌گذرانی باکیفیت با عزیزانتان سرمایه‌گذرای کنید

تحقیقات دانشگاه MIT نشان می‌دهد که روابط قوی به‌شدت به احساس شادی و حال خوب کمک می‌کنند. بنابراین پولی که برای تقویت پیوند با دوستان و خانواده می‌شود یک سرمایه‌گذاری عاقلانه است.

می‌توانید به جای بیرون رفتن برای یک شام گران‌قیمت، به‌صورت گروهی مواد اولیه را خریداری کنید و بعد دور هم جمع شوید، با هم آشپزی کنید و لذت بیشتری ببرید. تجربه مشترک، ارتباطات را عمیق‌تر می‌کند.
۳. محصولاتی بخرید که از یک سبک زندگی فعال پشتیبانی می‌کنند

ورزش با ترشح اندروفین‌هایی که به‌طور طبیعی خلق و خو را بهبود می‌بخشند، باعث تقویت جسم و ذهن می‌شود. خرید تجهیزات و وسایلی که زندگی فعال‌تری را امکان‌پذیر می‌کنند منجر به کاهش اضطراب، افسردگی و سطح انرژی بالاتر خواهد شد.

شما می‌توانید با خرید یک دوچرخه، کفش مناسب دویدن یا تجهیزات ورزش در خانه در این مسیر گام بردارید.
۴. کیفیت خوابتان را بهبود ببخشید

خواب باکیفیت به مغز و بدن اجازه می‌دهد تا دوباره شارژ شده، اطلاعات را به درستی پردازش کند، احساسات را تنطیم کرده و حافظه را تثبیت کند. در مقابل خواب کم و بی‌کیفیت به‌طور چشمگیری بر تمرکز، تصمیم‌گیری، ایمنی و سلامت روان تاثیر می‌گذارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که ارتقاء کیفیت خواب با استفاده از تشک‌های جدید، بالش‌های ارگونومیک، پتوهای سنگین و پرده‌های ضخیم برای تاریک کردن اتاق خواب می‌تواند بر احساس رضایت شما از زندگی بسیار موثر باشد.
۵. بر رشد شخصی و مراقبت از خود سرمایه‌گذاری کنید

اختصاص زمان و پول برای رشد درونی، درمان و یادگیری منجر به احساس هدفمندی و کامیابی می‌شود. این رشد و مراقبت چه از طریق ادامه تحصیل باشد و چه لذت بردن از ماساژ یا اسپا و یا مراجعه به یک روان‌درمانگر، باعث افزایش اعتماد به‌نفس و درنهایت رضایت هرچه بیشتر شما از زندگی خواهد شد.
۶. گیاهان و فضای سبز بیشتری در خانه بگنجانید

آوردن طبیعت به داخل خانه با استفاده از گیاهان آپارتمانی باعث افزایش سلامت روان، کاهش استرس، اضطراب و خستگی می‌شود. مراقبت از گیاهان در عین حال که کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می‌بخشد، روتین معنادار و تاثیرگذاری را فراهم می‌کند. احاطه شدن با فضای سبز و زنده، شادی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

برای لذت بیشتر می‌توانید سبزیجات خوراکی نیز بکارید تا در آشپزی از آنها استفاده کنید.
۷. نوع‌دوستی آگاهانه را با هدیه دادن تمرین کنید

بخشیدن با فعال کردن مراکز پاداش در مغز، به شما انرژی می‌بخشد. مطالعات نشان می‌دهد که خرج کردن پول برای دیگران یا اهدا کردن آن به افراد نیازمند، بیش از خرج کردن برای خود باعث خوشحالی افراد می‌شود. این نوع‌دوستی ارتباطات اجتماعی مثبت و احساس هدفمندی را در ما تقویت می‌کند.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید