بیماری آنفولانزا و عوارض جانبی واکسن آن

 بیماری آنفولانزا و عوارض جانبی واکسن آن

بیماری‌های عفونی واکسن آنفولانزا مثل همه داروها عارضه دارد و به کسانی توصیه می شود که تزریق کنند که ضرری برای آن ها نداشته باشد.

دکتر محمدرضا ناظر متخصص بیماری عفونی با بیان اینکه عامه مردم فکر می‌کنند آنفلوانزا همان سرماخوردگی است در صورتی که سرماخوردگی بر اساس یک اصطلاح عامیانه است، اظهار کرد: ده‌ها ویروس مختلف می‌توانند ایجاد سرماخوردگی کنند که علائم آن بسیار شبیه آنفلوانزاست.

وی با اشاره به اینکه آنفلوانزا خودش یک ویروس مستقل است، اضافه کرد: البته بسیاری از بیماری‌های عفونی و غیر عفونی علائم شبه آنفلوانزا را دارد و نباید این مورد را با آنفلوانزا اشتباه بگیریم.  آنفلوانزا به دو صورت اپیدمی. پاندمی در جهان ظاهر می‌شود به این صورت یک هرساله تکرار می‌شود و دیگری ممکن است هر پنج سال به‌صورت جهانی خود را نشان دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ادامه داد: وقتی ویروسی که برای سیستم ایمنی بدن ناشناس باشد در مرحله اول نمی‌توان این ویروس را شناسایی کرد و دوره کمون آن طول می‌کشد و بسیاری از سلول‌ها آلوده می‌شوند و پس از مدتی سیستم ایمنی بدن تعداد زیادی از سلول‌های آلوده را از بین می‌برد و این سبب ایجاد یک بیماری شدید با تب بالا، بدن درد شدید و حتی منجر به مرگ شوند به‌ویژه برای افرادی که نقص ایمنی دارند.  وقتی این بیماری پاندمی شود کشنده بوده چون به لحاظ سیستم ایمنی ناشناخته است.

این متخصص بیماری‌های عفونی در مورد آنفلوانزای اپیدمی عنوان کرد: این بیماری هرساله اتفاق می‌افتد، دوره کمون آن کوته‌تر بوده تعداد زیادی از سلول‌های بدن را درگیر نکرده و مختصر ایجاد عفونت کرده و زودتر هم بهبود پیدا می‌کند و کشندگی آن پایین است.  البته این بیماری در افراد دارای نقص ایمنی (آسم، دیابت، قلبی و عروقی، نارسایی قلب و…) عفونت شدید می‌کند.

وی با بیان اینکه آیا آنفلوانزا درمان دارد یا ندارد؟ عنوان کرد: آنفلوانزا مثل همه باکتری‌ها می‌تواند به داروهای ضد ویروس می‌تواند مقاوم شود البته درمان دارد اما اگر در درمان نابجا از داروها استفاده کنیم و برای هر سرماخوردگی داروی آنفلوانزا استفاده کنیم ممکن است مقاومت ایجاد شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه مصرف هر دارویی عارضه دارد، گفت: واکسن آنفلوانزا مثل همه داروها عارضه دارد در طب قدیم و سنتی و طب جدید گفته شده که زمانی دارو را استفاده کنید که سود آن کمتر از ضررش باشد.  واکسن آنفلوانزا را به کسانی توصیه می‌کنیم که تزریق آن برای آنان ضرری به دنبال نداشته باشد.  کسانی که نارسایی قلب دارند اگر به آنفلوانزا مبتلا شود ممکن است بر اثر این بیماری فوت کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: افرادی که آسم، برونشیت، نقص سیستم ایمنی دارند، تحت شیمی‌درمانی هستند و یا HIV دارند و یا پیوند کلیه شدند ممکن است در اثر آنفلوانزا حتی فوت شوند.

m y

Related post

دیدگاهتان را بنویسید