10 مزیت در آغوش کشیدن که لازم است بدانیم

 10 مزیت در آغوش کشیدن که لازم است بدانیم

اغوش

در آغوش کشیدن می تواند برای سلامت قلب و عروق شما مفید باشد.

در آغوش گرفتن منظم ممکن است برای قلب شما مفید باشد ، به ویژه هنگامی که می خواهید فشار خون خود را در شرایط استرس زا کنترل کنید.

در یک مطالعه در ژورنال Behavioral Medicine از گروهی از افراد خواسته شد که قبل از انجام یک سخنرانی در مقابل جمع که برای اکثر افراد استرس آور است همسر خود را به مدت 20 ثانیه در آغوش بگیرند و در مقابل گروه دیگری قرار داشتند که تنها قبل از انجام سخنرانی به استراحت پرداختند و هیچ ارتباط فیریکی نداشتند .

نتیجه آزمایش بدین شرح بود که افرادی که قبل از سخنرانی تماس جسمی برقرار کرده بودند نسبت به افرادی که هیچ تماسی نداشته اند فشار خون پایین و ضربان قلب کمتری داشتند.
در آغوش کشیدن باعث ایجاد پیوند در همه روابط ما می شود.

به گفته ایلن روهوی ، متخصص مغز و اعصاب ، در آغوش کشیدن باعث ایجاد نزدیکی بین افراد می شود. بر طبق تحقیقات دانشمندان تصور می شود تغییرات فیزیولوژیکی همراه با لمس انسان وجود دارد که مربوط به تبادل انرژی به شکل الکترون می باشد.

عمل آغوش همچنین اکسی توسین ذخیره شده در غده هیپوفیز را آزاد می کند ، که اغلب به عنوان” هورمون عشق “شناخته می شود زیرا به ما کمک می کند تا با نوزادان خود ارتباط برقرار کنیم.

این احساس عشق ، آشنایی و معاشرت به دلیل ترشح همین هورمون است و سبب می شود فرزندان ، والدین و دوستانمان را در آغوش بگیریم.

مطالعات نشان داده است كه نوزادان تازه متولد شده كه مرتباً نگهداری نمی شوند ، در مراحل بعدی رشد و نمو با مشكل روبرو می شوند و نوزادانی كه از طرف مراقبان خود تماس محبت آمیز بیشتری می یابند ، پاسخ مغزی بهتری دارند.

و این فقط نوزادان نیستند که به این لمس و در آغوش کشیده شدن اشتیاق دارند: روانشناسان بر این باورند که وقتی سطح اکسی توسین کم می شود تمام روابط انسان در هر سن و موقعیتی را تحت تاثیر قرار مخرب میدهد .
3. در آغوش گرفتن می تواند روابط عاشقانه را بهبود بخشد.

اکسی توسین ، هورمون اصلی آزاد شده در هنگام ارگاسم ، نیز از طریق در آغوش کشیدن آزاد می شود. اکسی توسین که به عنوان “هورمون نوازش” نیز شناخته می شود.

محققان در آغوش گرفتن و لمس فیزیکی را از مهمترین عناصر سازنده یک اتصال قوی در یک رابطه عاشقانه و زناشویی بیان نموده اند .

در بین زوجین ، لمس جسمی با احساس امنیت بیشتری در رابطه همراه است و به ویژه ، در آغوش کشیدن با رضایت از رابطه ارتباط مستقیم دارد.ترشح اکسی توسین باعث می شود که افراد بیشتر مورد حمایت شریک زندگی خود قرار گیرند.
4– در آغوش کشیدن می تواند استرس را کاهش دهد.

بهتر است افراد پس از یک روز طولانی و خسته کننده یکی از عزیزان خود را در آغوش بگیرند و تاثیرات شگفت انگیز آن را در قالب کند شدن ضربان قلب و آرام شدن مغز مشاهده نمایند.

محققان بر این باورند که در آغوش کشیدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک را بهبود می بخشد. و سبب تولید هورمون های اکسی توسین و سروتونین می شود که باعث ایجاد احساس امنیت و اعتماد به نفس می گردد.

برخی تحقیقات حتی نشان داده اند که در آغوش کشیدن می تواند ترشح کورتیزول را در پاسخ به موقعیت های استرس زا کاهش دهد.
5- در آغوش کشیدن سبب بهبود وضعیت روانی افراد می شود

بسیاری از مطالعات نشان می دهد آغوش می تواند به حداقل رساندن احساسات منفی کمک کرده و از باعث شود که فرد از وضعیت روانی مثبت تری برخوردار باشد.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد افرادی که دچار پریشانی می شوند و از طرف همسر خود در آغوش کشیده می شوند احساس حمایت و استحکام روانی بیشتری می کنند.
لمس کردن (در آغوش کشیدن ) می تواند احساسات را انتقال دهد.

هرگز قدرت ارتباط غیر کلامی را دست کم نگیرید. افراد می توانند اطلاعات زیادی را فقط از طریق لمس فیزیکی ، خصوصاً لمس محبت آمیز مانند در آغوش کشیدن منتقل کنند.

یک مطالعه در مجله Emotion نشان داد که حتی غریبه ها می توانند احساساتی مانند خوشبختی ، غم ، عصبانیت ، ترس ، انزجار ، قدردانی و همدردی را فقط از طریق تماس ساده دستها انتقال دهند .

 

در آغوش گرفتن می تواند اختلاف بین زن و شوهر را کاهش دهد

اگر درگیری با همسرتان تمرکز شما را کاهش داده است و روحیه خود را از دست داده اید بهتر است نتیجه این تحقیق را مورد توجه قرار دهید . یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که در آغوش گرفتن می تواند سبب کاهش دعوای بین زوجین شود.

محققان بیش از 400 فرد بزرگسال را مورد بررسی قرار دادند و در مورد اینکه چند بار همسر خود را در آغوش می کشند ، چند بار با هم دعوا می کنند و هر روز وضعیت احساسی آنها چگونه است تحت نظر قرار گرفتند .

محققان دریافتند که ، برای زوج هایی که در همان روز دعوا کردن ، یکدیگر را در آغوش می گرفتند ، دعوا تأثیر منفی کمتری بر روحیه آنها در آن روز و روز بعد داشت.

به عبارت دیگر ،در آغوش گرفتن باعث کاهش اثرات منفی درگیری می شود و به زوجین اجازه می دهد در مقابل دعوا و اختلاف نظر مثبت بمانند.

برخی تحقیقات حتی حاکی از آن است که افرادی که بیشتر دیگران را بغل می کنند در حل تعارض و اختلافات بهتر عمل می کنند.

 

در آغوش کشیدن سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که در آغوش گرفتن کافی می تواند از سرماخوردگی افراد جلوگیری کند.

مطالعه ای که در سال 2014 در مجله Psychological Science منتشر شد ، 404 فرد بزرگسال سالم را در معرض یک ویروس شایع ایجاد سرماخوردگی قرار داد و نشان داد کسانی که بیشتر دیگران را در آغوش کشیده بودند ، کمتر مریض می شوند و در صورت بروز بیماری علائم آنها کمتر است.

محققان بر این باورند که در آغوش کشیدن می تواند باعث افزایش سطح سلول های ایمنی ، لنفوسیت ها ، ایمونوگلوبولین ها و سایر سلول های تقویت کننده سیستم ایمنی شود.”
در آغوش کشیدن و احساس جوانی

در آغوش کشیدن سبب کاهش احساس درد در بیماریهای مزمن می شود

در آغوش کشیدن نه تنها می تواند به شما کمک کند تا از بیماری هایی نظیر خارش گلو یا آبریزش بینی جلوگیری کنید ، بلکه برخی مطالعات نشان می دهد که این کا ر از نظر جسمی برای افرادی که دارای برخی بیماری های مزمن هستند نیز مفید است.

تحقیقات نشان داده است که بهبود عمل در آغوش کشیدن علاوه بر کاهش فشار خون و خستگی ، به بیماران سرطانی کمک می کند تا درد کمتری را احساس کنند.

در مطالعه دیگر مزایای مشابهی را در افراد مبتلا به سندرم فیبرومیالژیا یافت که پس از درمان های لمسی مانند در آغوش کشیدن، کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی را تجربه کردند.

 

در آغوش کشیدن سبب احساس جوانی می شود

اگر می خواهید کار جدیدی به برنامه ضد پیری خود اضافه کنید ، محققان پیشنهاد می کنند به جای کرم دور چشم جدید در آغوش کشیدن را در نظر بگیرید محققان بیان نموده اند که در آغوش کشیدن می تواند به دلیل تأثیر بر هورمون های احساس خوب ، ضد پیری باشد.

افزیش تولید برخی از هورمون ها هنگام بغل کردن – به ویژه اکسی توسین و سروتونین – می تواند فرد را به خواب بهتر و انتخاب های سالم تر در کل زندگی سوق دهد ، که می تواند علائم پیری را کاهش دهد.

با در نظر گرفتن تمام این مزایای معجزه آسا که تنها با در آغوش کشیدن نصیب ما می شود لازم است بیشتر از قبل به این موضوع اهمیت داده و جهت بهبود مشکلات جسمی و روحی از آن استفاده نماییم .

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید