۹ محصول ضروری برای مراقبت از محیط زیست

 ۹ محصول ضروری برای مراقبت از محیط زیست

کمک به محیط زیست

تنها حدود ۹ درصد از پلاستیک‌های تولیدشده،‌ بازیافت و ۱۲ درصد از کل زباله‌های پلاستیکی سوزانده شده است، ۷۹ درصد باقی‌مانده اگر هنوز استفاده نشوند، در محل دفن زباله‌ها یا در محیط‌های طبیعی انباشته شده‌اند. سالانه یک میلیون پرنده‌ی دریایی و ۱۰۰ هزار پستاندار دریایی به خاطر آلودگی پلاستیکی در اقیانوس‌ها می‌میرند. در یکی از مطالعات انجام‌شده توسط مرکز کنترل بیماری‌های ایالت متحده، تقریبا در بدن ۹۳ درصد از افراد، BPA (یک ماده‌ی شیمیایی بالقوه مضر که در محصولات پلاستیکی وجود دارد) پیدا شده است.

آیا فکر می‌کنید این مشکل آن‌قدر بزرگ است که کاری از دست شما برنمی‌آید؟

لطفا دوباره فکر کنید.

ما لیستی از محصولات سازگار با محیط زیست را نوشته‌ایم تا نشان دهیم که جایگزینی برخی از محصولات پلاستیکی با دیگر محصولات، یا با مواد قابل بازیافت چقدر آسان است. در حقیقت با این جایگزینی، می‌توانید زباله‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف را در منطقه‌ی خود از بین ببرید.

یکی از بهترین راه‌ها برای مبارزه با آلودگی محیط زیست، این است که محصولاتی را بخرید که مطمئن هستید بر اساس اخلاق و اصول محیط زیست تولید می‌شوند. همچنین فراموش نکنید که تجربیات و دانش خود را با دوستان و خانواده‌تان به اشتراک بگذارید. هر چقدر آدم‌های بیشتری را متقاعد کنید و نوشته‌هایی مانند این مقاله را با افراد بیشتری به اشتراک بگذارید، آدم‌های بیشتری در زندگی روزمره‌ی خود،‌ از محصولات سازگار با محیط زیست استفاده می‌کنند، و این‌گونه است که ما جهان را تغییر می‌دهیم.

این مقاله را تا آخر بخوانید تا متوجه شوید که کجا می‌توانید با جایگزینی بعضی محصولات و برداشتن قدم‌های کوچک،‌ تاثیر بزرگی بر محیط زیست بگذارید.
محصولات سازگار با محیط زیست برای خرید کردن

بسیاری از مردم متوجه نمی‌شوند که هنگام خرید کردن، چقدر پلاستیک مصرف می‌کنند. خوشبختانه محصولاتی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، به‌راحتی حجم پلاستیک مورد استفاده برای خرید را کاهش دهید.

۱. کیسه‌ی نان و سبزیجات

به جای این‌که نان، سبزیجات و میوه‌های خود را در پلاستیک نگهداری کنید و هر بار پس از استفاده آن‌ها دور بیندازید، می‌توانید کیسه‌هایی را جایگزین کنید که قابلیت استفاده‌ی مجدد دارند. این کیسه‌ها معمولا از چند لایه ساخته شده‌اند و تا حدی می‌توانند زمان خراب شدن محصولات را به عقب بیندازند.

۲. ساک خرید

محصولات سازگار با محیط زیست برای خرید کردن

هر بار که به خرید می‌روید، دستتان پر از پلاستیک‌‌هایی است که بعد از رسیدن به خانه، آن‌ها را دور می‌اندازید؟ جایگزین کردن ساک خرید، می‌تواند یک قدم ساده با تاثیرات بسیار بزرگ باشد. شما می‌توانید هنگام رفتن به خرید، یک ساک پارچه‌ای همراه خود داشته باشید و خریدهای خود را داخل آن بگذارید. با خودداری از گرفتن پلاستیک، علاوه بر مراقبت از محیط زیست، فرهنگ «نه به پلاستیک» را نیز رواج می‌دهید.

۳. بطری آب

در سراسر جهان، انسان‌ها در هر یک دقیقه حدود یک میلیون بطری آب پلاستیکی می‌خرند. این پلاستیک‌ها نه تنها در محل دفن زباله‌ها، اقیانوس‌ها و طبیعت،‌ می‌توانند باعث آسیب شوند، بلکه معمولا حاوی BPA است. BPA یک ماده‌ی شیمیایی بالقوه مضر است که می‌تواند به آب و سایر نوشیدنی‌های شما راه پیدا کند.

بطری‌های آب، به عنوان یکی از محصولات سازگار با محیط زیست،‌ می‌توانند حجم زباله‌های بطری‌های پلاستیکی را کاهش دهند، و شما و خانواده‌تان را از مواد شیمیایی مضر دور نگه دارند.

۴. کیف غذا

ممکن است به نظرتان بسته‌بندی‌های ناهار پلاستیک زیادی مصرف نکنند،‌ اما وقتی تعداد آن‌ها را برای همه‌ی کسانی که سرکار یا بیرون غذا می‌خورند، تصور کنید، آن‌وقت متوجه عمق ماجرا می‌شوید. با استفاده از کیف غذا، علاوه بر تجربه‌ی راحتی و زیبایی بیشتر، می‌توانید این زباله‌های یک‌بار مصرف را از بین ببرید.

۵. قاشق‌های گیاهی

ظروف گیاهی قابل بازیافت

قاشق‌ و چنگال‌های پلاستیکی که بیشتر در مهمانی‌ها، پیک‌نیک‌ها و ناهارهای مدرسه و دانشگاه کاربرد دارند، بعد از یک بار استفاده دور ریخته می‌شوند. با استفاده از قاشق‌های گیاهی می‌توانیم به کاهش آلودگی پلاستیکی کمک کنیم. در واقع این محصولات سازگار با محیط زیست، از نشاسته‌ی ذرت ساخته می‌شوند و زیست‌تخریب‌پذیر هستند؛ به همین دلیل مانند پلاستیک سال‌ها در طبیعت باقی نمی‌مانند و باعث آلودگی نمی‌شوند.

۶. بشقاب‌های گیاهی

درست مانند قاشق و چنگال، بشقاب‌های کاغذی و پلاستیکی هم تنها یک بار استفاده می‌شوند و هر ساله، حجم زیادی از زباله‌ها را تشکیل می‌دهند. با جایگزینی بشقاب‌های گیاهی، می‌توانید در مراقبت از محیط زیست تاثیرگذار باشید.

۷. چراغ‌قوه‌ی شارژی

به جای استفاده از چراغ‌قوه‌هایی که نیاز به عوض کردن باتری دارند، از نوع شارژی آن استفاده کنید. با استفاده از این محصول، می‌توانید از ورود سالانه‌ی چندین باتری به زباله‌ها، جلوگیری کنید.

محصولات سازگار با محیط زیست در خانه

راه‌های زیادی برای کاهش آلودگی خانگی وجود دارد که با انتخاب محصولات سازگار با محیط زیست به‌راحتی امکان‌پذیر می‌شود.

۸. سطل مخصوص بازیافت

در کنار جایگزینی محصولات پلاستیکی با محصولات دوستدار محیط زیست، بهتر است در کنار سطل زباله، سطلی مخصوص برای بازیافت داشته باشید. با وجود این‌که جدا کردن زباله‌های تخریب‌پذیر از دیگر زباله‌ها، کاری راحت و بدون هزینه است اما کمک بسیار زیادی به محیط زیست می‌کند.

۹. مسواک زیست‌تخریب‌پذیر

مسواک‌ها می‌توانند سالانه چندین تن زباله‌ی پلاستیکی تولید و آسیب بزرگی به محیط زیست وارد کنند. با استفاده از مسواک‌های زیست‌تخریب‌پذیر، می‌توانید مانع از ورود این حجم از آلودگی پلاستیکی به محیط زندگی‌‌تان شوید.
مسواک بنسر مدل Bamboo با برس متوسط
مسواک

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید