۶ کتاب پرفروش کودک و نوجوان

 ۶ کتاب پرفروش کودک و نوجوان

کتابهای کودک ونوجوان

در دنیای امروز که همگی غرق در تکنولوژی و لوازم الکترونیکی هستیم، علاقه‌مند کردن کودکان و نوجوانان به کتاب و مطالعه کردن به جای بازی‌های ویدیویی و تلفن‌های همراه هوشمند کار بسیار سختی است. یکی از راه‌هایی که ممکن است بتوان از آن طریق نوجوانان را وارد دنیای شگفت‌انگیز کتاب‌ها کرد،انتخاب عناوین لیست کتاب پرفروش کودک و نوجوان است. درست است که در دنیای امروز تبلیغات و تاثیر زیادی در فروش هر نوع محصول از جمله کتاب دارد، اما از آن‌جایی که در حوزه‌ی کتاب‌ تبلیغات بیشتر از طریق معرفی آشنایان و افراد معتمد صورت می‌گیرد، می‌توان مطمئن بود اگر کتابی محتوای غنی و کیفیت مناسبی نداشته باشد هرگز جزو پرفروش‌ترین‌های این بازار قرار نخواند گرفت.

شکی نیست که مطالعه‌ی کتاب‌های غیر درسی، باعث رشد کودکان و نوجوانان خواهد شد. با کتاب خواندن نه‌تنها دایره لغات آن‌ها تقویت می‌‌شود بلکه خواندن و دیدن مدام کلمات در جایی بجز کتاب درسی باعث یادگیری بهتر شکل حروف و کلمات در کودکانی که تازه خواندن و نوشتن را می‌آموزند خواهد شد. همچنین از فواید خواندن کتاب برای کودکان با صدای بلند این است که به آن‌ها کمک می‌کند تا موضوعات مختلف در مورد جهان و زندگی اطراف‌شان را درک کنند.

نوجوانان با خواندن کتاب‌های بیشتر به صورت ناخودآگاه دایره‌ی کلمات خود را افزایش می‌دهند که این کار علاوه بر بالا بردن هوش کلامی در آن‌ها به نوجوانان کمک می‌کند که بتوانند در آینده بهتر ایده‌های خود را بیان کنند. هم‌چنین نوجوانان با خواندن کتاب‌های مختلف می‌توانند از جنبه‌های مختلف زندگی آگاه شوند و تا در آینده بتوانند راحت‌تر با مشکلاتشان دست و پنجه نرم کنند.

 

 

 

۱. مجموعه آنی شرلیآنی شرلی کتاب پرفروش کودک و نوجوان

شخصیت اصلی این مجموعه‌ی هشت جلدی آنی شرلی است. همان آنی شرلی مو قرمزی که همه‌ی ما خاطرات زیبایی از انیمیشن آن داریم. در این مجموعه داستان زندگی آنی از کودکی تا بزرگسالی روایت می‌شود. لوسی مود مونتگمری برای نگارش این مجموعه ۱۳ سال (از سال ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۱) زمان گذاشت و از چند موضوع متفاوت الهام گرفته است: یادداشت‌هایی قدیمی از خواهر و برادری که آن‌ها هم به اشتباه دختری یتیم را به سرپرستی می‌گیرند، تجربیات دوران کودکی خودش در جزیره پرنس ادوارد کانادا، و در آخر چهره ایولین نسبیت، بازیگر و مدل آمریکایی که تصویر آن در مجله متروپولیتن نیویورک منتشر شده بود و مونتگمری چهره‌ی آنی را براساس آن ترسیم کرد. از زمان انتشار، این کتاب‌ها همواره از سوی منتقدان و مردم تحسین شده است و داستان‌های آنی شرلی تاکنون به بیش از ۳۶ زبان دنیا ترجمه شده و فروشی میلیونی در سراسر جهان داشته. تاکنون چندین فیلم سینمایی، سریال تلویزیونی، انیمیشن و نمایشنامه‌های موزیکال از روی این مجموعه هم ساخته شده‌ که نام آشنا‌ترین آن‌ها برای ما انیمیشن «آنه شرلی با موهای قرمز» است که محصول سال ۱۹۷۹ ژاپن است.

آنی دختری کک و مکی و لاغر با موهای بلند قرمز است که در یتیم‌خانه زندگی می‌کند. متیو کاتبرت که برای به سرپرستی گرفتن پسری قوی برای کمک به کارهای مزرعه به یتیم‌خانه آمده بود با دیدن آنی تحت تاثیر این دختر پرشور قرار گرفته و از سر مهربانی او را با خود به مزرعه‌ی گرین گیبیل می‌برد. در ادامه داستان خواننده کم‌کم با شخصیت‌ها آشنا خواهد شد و در جریان روایت‌های جذاب آنی شرلی از خانه، شهر، مدرسه و زندگی‌اش با کاتبرت‌ها قرار خواهد گرفت. به‌علاوه از آن‌جایی که داستان این رمان که در اواخر قرن نوزدهم می‌گذرد، به خوبی توانسته شرایط فرهنگی و اجتماعی آن دوران را به تصویر بکشد و گزارشی از شهرهای کوچک و دهکده‌های کانادا ارائه دهد.

عناوین هشت رمان این مجموعه کتاب پرفروش کودک و نوجوان که توسط انتشارات قدیانی منتشر شده است به ترتیب عبارتند از: «آنی در گرین گیبلز»، «آنی در اونلی»، «آنی در جزیره»، «آنی در خانه رؤیاها»، «آنی در ویندی پاپلز»، «آنی در اینگل‌ساید»، «آنی در دره رنگین‌کمان»، «ریلا در اینگل‌ساید»

 

در آن ده دقیقه خیلی به متیو سخت گذشت. او در تاریک و روشن یکی از بعدازظهرهای سرد ماه دسامبر به آشپزخانه آمده و روی یک صندوق چوبی نشسته بود تا پوتین‌هایش را دربیاورد اما نمی‌دانست که آنی و گروهی از همکلاسی‌هایش در اتاق نشیمن مشغول تمرین نمایش ملکه پری‌ها بودند. همان موقع آن‌ها درحالیکه می‌خندیدند و باهم حرف می‌زدند، وارد آشپزخانه شدند اما متیو را ندیدند. چون او درحالیکه در یک دستش پوتین و در دست دیگرش پاشنه کش بود، با خجالت خودش را در تاریکی پشت صندوق پنهان کرد. و در طول همان ده دقیقه‌ای که گفتیم، آن‌ها را که کلاه و ژاکت‌هایشان را می‌پوشیدند و درباره نمایش و کنسرت حرف می‌زدند تماشا کرد.

۲.

پاستیل های بنفش کتاب پرفروش کودک و نوجوان

رمان جذاب و دوست‌داشتنی پاستیل‌های بنفش داستان جکسون و خانواده‌اش در روزهای سختی را روایت می‌کند است که پدر خانواده به بیماری ام اس دچار و از کار افتاده شده. به همین دلیل هم این خانواده دیگر پولی برای پرداخت هزینه‌های اولیه زندگی ندارد به زودی تمام اعضای خانواده یعنی جکسون، خواهرش، والدین و سگشان، برخلاف تمام تلاش‌های والدینشان، ناچار خواهند شد در یک مینی ون زندگی کنند.

داستان از زبان جکسون، شخصیت اصلی داستان روایت می‌شود که با جدیت معتقد است اصلاً علاقه‌ای به خیال‌پردازی ندارد و خود را شیفته‌ی حقیقت می‌داند. ولی با پیش آمدن این شرایط سخت، دوست خیالی دوران کودکی جکسون، کرنشا که گربه‌ای عظیم‌الجثه و سخنگو است به زندگی او باز می‌گردد تا این خانواده را از وضعیتی که در آن هستند نجات دهد. اما سوال اینجا است که یک گربه‌ی بزرگ سخنگو که موج سوار است و از آب خوشش نمی‌آید چه کاری می‌تواند برای این پسر و خانواده‌اش انجام دهد؟

کتاب پرفروش کودک و نوجوان کاترین اپلگیت، «پاستیل‌های بنفش»، تا مدت‌ها در فهرست‌های گوناگون در میان برترین‌ها بود. این نویسنده که امروزه به عنوان یکی از بهترین نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان شناخته می‌شود، با زبان و ادبیاتی دوست‌داشتنی در خلال داستانی جادویی و شگفت‌انگیز از عشق، دوستی و خانواده می‌گوید و ثابت می‌کند که دوست حتی اگر خیالی هم باشد اتفاق خوبی است که به زندگی رنگ و بویی متفاوت می‌دهد.

درست است که این کتاب دوست‌داشتنی که توسط انتشارات پرتقال در ایران ترجمه و چاپ شده در وهله‌ی نخست برای نوجوانان نوشته شده است اما می‌توان مطمئن بود که خواندن این اثر حتی برای بزرگسالان نیز لذت‌بخش خواهد بود.

 

چند ساعت بعد از ماجرای مرموز پیداشدن پاستیل‌های بنفش، درست وسط برشتوک‌بازیِ ما، مامان یک کیسه به هرکداممان داد. گفت برای یادگاری‌هایمان است. قرار بود یکشنبه خیلی از وسایلمان را توی حیاط بفروشیم، غیر از چیزهای مهم مثل کفش‌ها، تشک‌ها و چندتا بشقاب. مامان و بابام امیدوار بودند بتوانند با فروش آن‌ها، پول کافی برای پرداخت اجاره‌خانه و قبض آب به‌دست بیاورند. رابین معنی یادگاری را نمی‌دانست. مامان گفت به چیزی که برایت باارزش است، می‌گویند یادگاری. بعد گفت تا زمانی که همدیگر را داریم، یادگاری به چیزهایی می‌گویند که زیاد اهمیتی ندارند.

۳. دختری که ماه را نوشید! کتاب پرفروش کودک و نوجوان

در دنیای جادویی کتاب کلی بارن هیل که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است، مردم شهر هرساله نوزادی را به عنوان قربانی در جنگل رها می‌کنند و امیدوارند این قربانی‌ها باعث شود زان، جادوگر پیری که در دل این جنگل زندگی می‌کند به آن‌ها آسیبی نرساند. اما برخلاف تصور مردم شهر، زان قلبی مهربان دارد و همه‌ی نوزادان را نجات می‌دهد، آن‌ها را با نور ستاره‌ها تغذیه می‌کند و پس از مدتی به خانواده‌های خوش قلب آن سوی جنگل می‌سپارد.

شخصیت اصلی کتاب «دختری که ماه را نوشید!»، لونا، یکی از همین نوزادان است اما او سرنوشتی متفاوت نسبت به دیگران دارد. جادوگر پیر به جای نور ستاره او را با نور ماه تغذیه می‌کند و لونا به قدرت‌های جادویی نور ماه دست پیدا می‌کند. زان که نگران قدرت این کودک است و می‌ترسد به خود و دیگران آسیب برساند تصمیم می‌گیرد خودش او را بزرگ کند و از او محافظت نماید. اما در نهایت وقتی لونا به سن نوجوانی می‌رسد متوجه می‌شود که باید برای حفاظت از خود و عزیزانش از این نیروی خارق‌العاده استفاده کند.

 

وقتی لونا پنج سالش شد، جادویش هم پنج‌برابر شده بود. ولی همه‌ی جادو درونش باقی مانده بود و با پوست و گوشت و خونش آمیخته بود. توی تک‌تک سلول‌هایش بود. کاملاً ساکن، پر از آمادگی و بدون هیچ فشاری.
گلرک غرغرکنان گفت: «نمی‌شه این‌جوری پیش بره. هر چقدر بیشتر جادو جمع کنه، ممکنه جادوی بیشتری فوران کنه.» برای بچه شکلک درآورد و او را به قهقهه انداخت. «به حرفم می‌رسی.» سعی کرد جدی به نظر برسد.
زان گفت: «تو که نمی‌دونی. شاید هیچ جادویی بیرون نیاد. شاید هیچی برامون سخت نشه.»

۴. مجموعه خودم می‌خوانم کتاب پرفروش کودک و نوجوان

توانایی خواندن و درک کلمات از اولین و البته مهم‌ترین مهارت‌های لازم در کودکان برای ارتباط با دنیای اطراف است. نیاز به تقویت روخوانی در کودکان نوآموز چالشی معمول و البته حل‌شدنی‌ست؛ اما شیوه‌ و نحوه‌ی برطرف کردن این چالش‌ موضوع به مراتب پراهمیت‌تری است. شیوه‌های آموزشی غلط و دشوار ممکن است کودکی را که تازه به دنیای حروف و کلمات قدم گذاشته، تا مدت‌ها از خواندن و مطالعه دلزده کند؛ یا برعکس، استفاده از روش‌های مفید و نشاط‌انگیز، علاوه‌بر تقویت و تثبیت مهارت روخوانی، باب جدیدی را به روی دنیای زیبای کتاب و مطالعه برای کودک باز خواهد کرد.

شکوه قاسم‌ نیا و عبدالرحمان صفارپور، در مجموعه‌ی «خودم می‌خوانم» کسب این مهارت را به تجربه‌ای شیرین برای کودکان نوآموز بدل کرده‌اند. در این کتاب‌ها نویسنده با استفاده از به‌روزترین و مفیدترین روش‌های آموزش روخوانی و با کمک تصاویر و تمرینات جذاب، به آموختن و تقویت مهارت کودکان در درک حروف کمک خواهد کرد. همچنین تصویرگری‌های جذاب و رنگی سحر حقگو در این کتاب، تجربه‌‌ی تمرین روخوانی دانش‌آموز به همراه آموزگار و والدین را به اوقاتی خوش و لذت‌بخش تبدیل خواهد کرد.

خودم می‌خوانم، مجموعه‌‌ی آموزش زبان فارسی، برای تمامی کودکان فارسی‌زبان جهان است که به همت نشر افق تهیه شده است. هر یک از جلد‌های این سری کتاب‌ها بر یکی از حروف فارسی تمرکز دارد. در ابتدا، نوآموز با تماشای تصاویر کتاب که هر کدام حاوی حرف معرفی شده در آن کتاب هستند و صحبت درمورد آن‌ها، قدم به اولین ‌مرحله‌ی آشنایی با این حرف خواهد گذاشت. بعد از مرحله‌ی تصویرخوانی، نوبت به تمرینات کلمه‌خوانی و جمله‌خوانی می‌رسد که با تکرار حرف و آشنایی با کاربرد آن در ساختار زبان فارسی صورت می‌گیرد. در مرحله‌ی بعدی، شناسایی حرف با استفاده از قصه و شعرخوانی تقویت خواهد شد. تمرینات بعدی کتاب از جمله جدول‌خوانی، راه‌یابی و ببین و بگو هم به جذابیت آموزشی این کتاب اضافه می‌کند. در صفحات پایانی کتاب هم رنگ‌آمیزی و دستورالعمل آشپزی قرار داده شده که یادگیری این حرف از زبان فارسی را به خاطره‌ای فراموش‌ناشدنی برای نوآموز فارسی تبدیل خواهد کرد. درکنار همه‌ی این‌ها این مجموعه کتاب پرفروش کودک و نوجوان به دانش‌آموز کمک می‌کند تا درک بهتری از مطالب داشته باشد، درباره‌ی پیام مطلب بیاندیشد و با مفاهیم مفیدی همچون دوستی و کرامت انسانی آشنا شود.

۵. مجموعه خوب‌های بد، بدهای خوب کتاب پرفروش کودک و نوجوان

مجموعه‌ی «خوب‌های بد، بدهای خوب» با داستان سوفی و آگاتا آغاز می‌شود که هر دو ساکن روستای گاوالدون هستند. از دویست سال پیش بچه‌ها با الگویی خاص در این روستا ربوده می‌شوند. بچه‌ها همیشه دوتا بودند که یکی از آن‌ها بچه‌ای بود که هر پدر و مادری آرزوی داشتنش را داشت و دیگری بچه‌ای عجیب‌ و غریب بود که هرگز دوستان زیادی نداشت. طبق افسانه‌ها این کودکان به مدرسه‌ی خیر و شر فرستاده می‌شوند و آن‌جا به عنوان قهرمانان این دو گروه، برای پیروزی گروه خود مبارزه می‌کنند.

سوفی به عنوان زیباترین دختر گاوالدون، آرزو دارد که مدیر مدرسه‌ی مرموز او را بدزد و او در جبهه‌ی خیر امتیازات عالی کسب نماید و به عنوان یک شاهزاده خانم فارغ‌التحصیل شود. اما آگاتا، با لباس‌های سیاه و گربه‌ی خانگی شرورش کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد که به جمع شروران بپیوندد. اما وقتی دو دختر به جنگل می‌روند همه‌چیز برخلاف انتظارشان پیش می‌رود. سوفی وارد مدرسه‌ی شروران می‌شود و آگاتا در میان شاهزادگان خوش‌تیپ قرار می‌گیرد تا آداب و رسوم شاهدخت‌ها را بیاموزد.

این مجموعه‌ی نوشته‌ی سومان چینانی که یکی از پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز محسوب می‌شود تاکنون در شش قاره و به ۲۸ زبان ترجمه شده است. در سال‌ ۲۰۲۲ نتفلیکس اقتباس سینمایی از این کتاب پرفروش کودک و نوجوان ساخته است. داستان‌های این مجموعه پر از جادو، دوستی و… است و سرنوشت دختران و پسران شجاع و باهوشی را روایت می‌کند که مجبور هستند در جبهه‌ی خیر و شر در مقابل هم قرار بگیرند.

چند دقیقه بعد از ساعت ده، سوفی آخرین قفل پنجره را به‌سختی باز کرد و پرده را بالا کشید. پدرش اِستِفان را دید که با بقیه‌ی نگهبان‌ها نزدیک جنگل ایستاده بود؛ البته او به‌جای اینکه مثل دیگران نگران باشد، لبخندی به لب داشت و کنار هانورا ایستاده بود؛ با دیدن این صحنه، چهره‌ی سوفی درهم رفت! اصلاً نمی‌فهمید پدرش توی این زن چه چیزی دیده که این‌قدر شیفته‌اش شده! یک روزی مادرش مثل ملکه‌های افسانه‌ها بی‌نقص بود، اما هانورا کله‌ای کوچک و بدنی گِرد و قُلُمبه داشت و به نظر سوفی، عین بوقلمون بود.
پدر چیزی به هانورا گفت و خندید. گونه‌های سوفی از شدت عصبانیت می‌سوخت؛ پیش خودش فکر کرد: «حالا اگه قرار بود دوتا پسرِ هانورا دزدیده بشن، بابا تا حد مرگ جدی می‌شد و به‌هم می‌ریخت!»

 

۶. مجموعه خانه درختی کتاب پرفروش کودک و نوجوان

تری و اندی با هم دوست هستند و در یک خانه‌ی درختی زندگی می‌کنند. خانه‌ی درختی آن‌ها در ابتدا فقط ۱۳ طبقه داشت ولی هر چندوقت یکبار ۱۳ طبقه به آن اضافه می‌کنند. آن‌ها در خانه درختی‌شان اتاق‌ها و مسیرهای مختلفی دارند، یک مسیر گنده‌ی بولینگ، یک حوضچه پر از کوسه‌ی آدمخوار، شاخه‌های انگوری که می‌شود از آن‌ها تاب خورد، یک آزمایشگاه مخفی زیرزمینی، یک نمایش عروسکی ۲۴ ساعته از داستان پانچ و جودی که هفت روز هفته اجرا می شود، یک اتاق مخصوص یادآوری چیزهایی که ممکن است فراموش کرده باشیم، یک آکادمی آموزش نینجا به حلزون‌ها و یک اتاق تغییر قیافه‌ی ۵۰۰۰ چهره که لباس مبدل برای هر موقعیتی دارد.

اندی نویسنده کتاب است تری آن ها را تصویرگری می‌کند. آن ها همیشه برای تحویل کتاب‌شان به ناشر با کمبود وقت مواجه هستند. زیرا تری علاوه بر این که کتاب‌های اندی را تصویرگری می‌کند، دانشمند هم هست و همیشه با چیزهایی که دستکاری یا خلق می‌کند، اندی، جیل (دوست شان) و خودش را به دردسر می‌اندازد، و در نهایت همه‌ی این دردسرها و راه حل‌هایشان متن و تصویر کتاب آن‌ها را می‌سازد.

مجموعه خانه‌ی درختی، مجموعه‌ مصور پانزده جلدی است که تاکنون ده جلد آن از انتشارات هوپا به چاپ رسیده است. کودکان ضمن لذت بردن از داستان‌های هیجان‌انگیز و خنده‌دار این مجموعه با خلق داستان و کار نویسندگان و تصویرگران آشنا می‌شوند. بالا بودن حجم تصاویر در برابر متن، باعث شده با وجود حجم زیاد کتا‌ب‌ها، این مجموعه برای کودکانی که تازه شروع به خواندن کرده‌اند مناسب باشد.

درست است که ماجراهای کتاب فانتزی و تخیلی است، اما نامحسوس به معرفی نویسندگی به عنوان شغل پرداخته، در داستان شاهد پیگیری‌های کارفرما، تلاش اندی و تری برای رساندن به موقع داستانشان هستیم، می‌بینیم که آن‌ها از اتفاقات روزمره برای نوشتن داستانشان الهام می‌گیرند. پروبال دادن به تخیلات از دیگر مواردی است که مشاهده می‌کنیم. بچه‌ها یاد می‌گیرند می‌توانند برای نوشتن از اتفاقات روزمره استفاده کنند و یا با اضافه کردن تخیلاتشان به ماجراهای روز، داستان فانتزی و تخیلی بسازند. در نتیجه این مجموعه همچنین می تواند مشوق کودکان برای نوشتن داستان هایی براساس اتفاق های روزمره‌شان باشد.

تصاویر این کتاب پرفروش کودک و نوجوان بسیار پرکار و پر از جزییات هستند و توجه زیادی به خودشان جلب می‌کنند و این باعث می‌شود که بچه‌ها از دنبال کردن ماجراهای داستان لذت ببرند. تصاویر، آنچه که توسط نویسنده بیان شده را به خوبی به نمایش می‌گذارند، تخیلی و فانتزی بودن داستان باعث شده که گاهی در تصاویر اغراق شود و این به خوبی باعث توجه و اشتیاق خواننده می‌شود.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید