۵ کتاب پرفروش علوم کاربردی، تکنولوژی و مهندسی

 ۵ کتاب پرفروش علوم کاربردی، تکنولوژی و مهندسی

کتابهای پر فروش علمی کاربردی

 

علوم کاربردی، تکنولوژی و مهندسی در دنیای امروزه که جهان روز به روز و به سرعت در حال پیشرفت است، مدام بالا و پایین می‌شوند و رنگ عوض می‌کنند. تا آن جا که تلاش برای جا نماندن از این سرعت سرسام‌آور ناشی از پیشرفت، کاری غیرممکن به نظر می‌رسد. از آن سو تخصصی شدن همه‌ی علوم و رشته‌های مختلف سبب شده که هر حوزه‌ای، فقط تعداد محدودی صاحب نظر قابل اعتماد داشته باشد؛ چرا که برای رسیدن به چنین جایگاهی سال‌ها خون دل خوردن و تلاش لازم است و نمی‌توان نظر هر کسی را معتبر دانست. پس کتاب‌های پرفروش هر حوزه، می‌توانند به عنوان آثاری قابل اعتماد شناسایی شوند. به ویژه در حوزه‌ی علوم کاربردی، تکنولوژی و مهندسی که پرفروش‌ترین‌هایش به خاطر اهمیت عامل تخصص، حتما از بهترین‌های رشته‌ی خود هستند.

 

ممکن است که در بسیاری از زمینه‌ها، پر فروش شدن یک کتاب، نه تنها عاملی تعیین کننده و مهم نباشد، بلکه اساسا برای علاقه‌مندان آن موضوع، مشکوک به نظر برسد. به عنوان نمونه کتاب‌های جدی ادبی عموما مورد اقبال عموم نیستند و کتاب‌هایی با موضوعات سانتی مانتال و احساسی و اشک‌آور یا جنایی‌های مهیج سر از لیست پرفروش‌ترین‌ها در می‌آورند. اما در زمینه‌هایی که تخصصی آکادمیک لازم است، آثار بدون پشتوانه بلافاصله توسط مخاطب جدی و تحصیل ‌کرده پس زده و فراموش می‌شوند. چرا که در یک حوزه‌ی مهندسی نمی‌توان هر چیز قلابی‌ و دست دومی را به جای جنس اصل قالب کرد.

از سوی دیگر کتاب‌های حوزه‌ی علوم کاربردی زمانی زیر ذره‌بین قرارر می‌گیرند که از سوی کسانی به دیگران معرفی شوند و واقعا به کاری بیایند. چنین حالتی هم زمانی پیش می آید که آن کتاب جواب خود را پس داده باشد و از سوی صاحب نظران مورد تایید باشد. خلاصه که آن کتاب باید نتیجه‌ای عملی در پی داسته باشد وگرنه خیلی زود از بازار حذف می‌شود. مثلا محال است که کتابی علاقه‌مندان و دانشجویان برنامه نویسی را به انحراف بکشد و هنوز هم پرفروش باشد. پس می‌توان با خیال راحت به سراغ آثار لیست زیر رفت و از میان آن‌ها کتابی را بسته به نیاز و علاقه‌مندی برگزید.

۱. پوست و مو

 

مولف: دکتر لیلا جمالزاده
انتشارات: اندیشه کهن

از آغاز زندگی بشر روی کره زمین تاکنون، آدمی به دنبال راهی بوده که زیباتر و جذاب‌تر به نظر برسد. از آن جایی که پوست مهم‌ترین بخش بیرونی بدن انسان است و مو هم در تمام نقاط جسم انسان از پوستش بیرون زده، زیبا به نظر رسیدن این دو می‌تواند تاثیری اساسی در ظاهر هر شخصی داشته باشد. پس نحوه‌ی نگهداری از پوست و مو موضوعی حیاتی برای کسانی است که نسبت به ظاهر خود حساس هستند دوست دارند که زیبا به نظر برسند. ضمن این که نحوه‌ی نگهداری از این دو می‌تواند حسابی در سلامت جسم هر شخصی تاثیرگذار باشد.

دکتر لیلا جمالزاده در کتاب پوست و مو از صدها مقاله و ماخذ معتبر و کتاب‌های جورواجور روز دنیا استفاده کرده تا بتواند اثری قابل توجه در اختیار مخاطبش قرار دهد. او در ابتدا سعی کرده به دانش بیولوژیکی خواننده‌ی کتابش نسبت به نحوه‌ی کنش و واکنش پوست و مو اضافه کند و در انتها روش‌های نگهداری و محافظت و زیباسازی هرچه بهتر این دو بخش از جسم انسان را آموزش دهد. اگر سری به فهرست مطالب کتاب بزنید، متوجه خواهید شد که با کتابی جامع طرف هستید که هم به صورت کاملا علمی درباره‌ی ساختار پوست و مو و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها توضیح داده و هم به بررسی تک تک اختلال‌های آن‌ها و البته روش درمانشان پرداخته و در انتها هم محصولات درموکازماتیک و تخصصی مراقبت از آن‌ها را معرفی کرده است.

پس اگر به نحوی با چیزی مانند آکنه و جوش دست و پنجه نرم می‌کنید یا از ریزش مو، خشکی یا چرب بودنش رنج می‌برید، خرید کتاب «پوست و مو» اثر دکتر لیلا جمالزاده می‌تواند حسابی مفید واقع شود.

۲. نجوم به زبان ساده

 

مولف: مایر دگانی
مترجم: محمدرضا خواجه‌پور
انتشارات: گیتا شناسی

کتاب «نجوم به زبان ساده» اثر مایر دگانی یک دایره‌المعارف عالی برای علاقه‌مندان آماتور نجوم است. سال‌ها پیش این کتاب به جامعه‌ی ستاره‌شناسان آماتور کشور در دو جلد معرفی شد و هنوز هم جایگاه یگانه‌ی خود را حفظ کرده است. در سال ۱۹۷۶ بود که نویسنده‌ی کتاب، مایر دگانی آخرین ویرایش خود بر اثرش را انجام داد و دیگر تا پایان عمر به آن دست نزد اما با توجه به پیشرفت‌های عظیمی که از آن زمان تاکنون اتفاق افتاده، مترجم اثر دکتر محمدرضا خواجه‌پور، تغییراتی با توجه به این پیشرفت‌ها در کتاب انجام داده است. اکنون «نجوم به زبان ساده» در یک جلد قطور به مخاطب عرضه شده، در حالی که ساختار اصلی آن با وجود تغییرات، هنوز حفظ شده است.

مترجم کتاب در مقدمه‌ی ویراست سوم اثر می‌نویسد: «سومین ویراست نجوم به زبان ساده، پاسخی است به این تحولات تندآهنگ در علم کهنسال نجوم. در این ویراست تغییرات قابل ملاحظه‌ای در کتاب داده شده ولی ساختار اصلی آن همچنان حفظ شده است. با افزودن دو فصل کامل (فصل‌های ۱۶ و ۲۰) و بازنویسی بخش‌هایی از فصول ۸، ۱۰، ۱۳ و ۱۹ و تغییرات کم‌دامنه‌تری در فصول دیگر، امیدوارم کتاب کم و بیش روزآمد شده باشد.»

آسمان بالای سرمان پر از شگفتی است. افراد بسیاری هم جذب این شگفتی می‌شوند و دوست دارند که از اتفاقات آن بالا اطلاعاتی کسب کنند. اما از آن جایی که دانش ستاره شناسی و نجوم، دانشی بسیار تخصصی است و نیاز به خون دل خوردن‌های بسیار دارد و مشکلات زندگی و کمبود وقت هم اجازه‌ی کشف و شهود دقیق و پر دامنه در هر حوزه‌ای را نمی‌دهد، کتابی چنین که به شکلی کلی مخاطبش را با نجوم آشنا می‌کند و همه چیز را هم ساده‌سازی کرده تا برای مبتدیان هم قابل درک باشد و در حین این ساده‌سازی به دام ساده لوحی نغلتیده، قطعا اثر ارزنده‌ای است که می‌تواند مورد استفاده‌ی اهلش قرار گیرد.

۳. پایتون، چگونه برنامه بنویسیم

 

مولف: پاول دیتل و هاروی دیتل
مترجمان: علیرضا زارع‌پور و حسین زارع
انتشارات: نص

زمانی نه چندان دور، همین که کسی به زبان مادری‌اش تسلط داشت، برایش کافی به نظر می‌رسید، چرا که نه تکنولوژی خاصی در دسترس بود و نه با توجه به سادگی وسایل نقلیه، امکان سفر به سرزمین‌های دیگر وجود داشت. دنیا عوض شد و با پیشرفت وسایل نقلیه و ارتباطی، مسیرها به هم نزدیک‌تر شدند و نیاز به یاد گرفتن زبان دیگری بیش از پیش احساس می‌شد. کار به جایی رسید که یاد گرفتن یک زبان دیگر، به جز زبان مادری، از ملزومات زندگی مدرن به حساب می‌آمد. حال با پیشرفت تکنولوژی و غرق شدن آدمی در دنیایی تازه، به نظر می‌رسد که دورانی آغاز شده که هر کس باید به یک زبان برنامه‌نویسی هم تسلط داشته باشد. پایتون زبان برنامه‌نویسی به روز و پیشرفته‌ای است که به خاطر قابلیت‌های بالایش در کدنویسی، هر روز محبوب‌تر می‌شود و یادگرفتنش می‌تواند به کار بسیاری از کدنویسان بیاید.

در جهانی که همه چیزش به اینترنت وصل است و داده‌ها مدام از جایی به جای دیگر منتقل می‌شوند، فهم برنامه‌نویسی پایتون قطعا به علاقه‌مندان و دانشجویان کمک می‌کند، اما اگر به شکل تخصصی هم به این زبان برنامه‌نویسی تسلط دارید و احساس می کنید که باید دانش خود را روزآمد کنید، کتاب پاول دیتل و هاروی دیتل قطعا به شما کمک می‌کند. اصلا ویژگی مهم کتاب همین است که هم برای مبتدیان و کسانی که می‌خواهند کارشان را تازه از ابتدا شروع کنند، مناسب است و هم برای حرفه‌ای‌های این حوزه چیزهایی در چنته دارد. به این منظور کتاب به بخش‌های مختلفی تقسیم شده؛ از آموزش اصول مقدماتی برنامه‌نویسی پایتون تا پردازش کلان‌داده، اینترنت اشیا و شبکه‌های عصبی.

اگر تمایل دارید که به اهمیت کتاب پی ببرید، فقط کافی است که فصل اول آن را مطالعه کنید؛ آن جا که نویسندگان از اهمیت و ضرورت زبان برنامه‌نویسی پایتون به طور خاص و همگامی با پیشرفت سریع فناوری اطلاعات به طور عام، در رشد و توسعه کسب و کار و فهم جهان اطراف امروز ما سخن گفته‌ و اشاره به این کرده‌اند که تغییرات روزافزون در فناوری‌های برتر چگونه بر زندگی ما تاثیر می‌گذارد.

۴. مایزلیس، تئوری بنیادی شطرنج

 

مولف: الیالوویچ مایزلیس
مترجم: رضا رضایی
انتشارات: فرزین

احتمالا مینی‌سریال «گامبی وزیر» (The Queen’s Gambit) را دیده‌اید. آن سریال به خوبی از پیچیدگی‌های جهان شطرنج پرده برمی‌داشت و از دنیای یگانه و پر از راز و رمز آن می‌گفت. خیلی از علاقه‌مندان تازه از راه رسیده‌ی این ورزش فکری و جذاب، ممکن است که با دیدن همان سریال به شطرنج علاقه‌مند شده باشند و همین هم فروش کتاب را چنان بالا برده که سر از لیست پرفروش‌ها درآورد. اما از دیرباز شطرنج در جلب نظر افراد کنجکاو و باهوش، به خاطر همان جهان به شدت فکری و رازآمیز و البته زیبا، موفق بوده است.

یک صفحه‌ی به ظاهر ساده، با یک رنگ‌آمیزی خاص و مهره‌هایی فقط با دو رنگ سیاه و سفید، چنان جهان پیچیده‌ای درونش پنهان کرده که انگار انتها ندارد. گاهی کسانی درباره‌ی ورزشی چون فوتبال به پیچیدگی‌های بسیارش اشاره می‌کنند و از این می‌گویند که هیچ کس از یک دقیقه بعدش خبر ندارد، اما این افراد یا از پیچیدگی و جذابیت این صفحه و مهره‌های جادوی‌اش بی خبر هستند یا ترجیح می‌دهند که چندان به سمت ورزش‌های به شدت فکری نروند.

همین نیاز به تفکر، از دوران گذشته تا کنون شطرنج را تبدیل به ورزش موردعلاقه‌ی افراد قدرتمند و سیاست‌مداران زیرک کرده است. انگار افراد قدرتمند این چنین می‌توانستند ذهنی ورزیده‌تر برای گرفتن تصمیمات سخت و پیدا کردن راه‌های مهم پیدا کنند. در چنین چارچوبی است که کتاب مورد بحث ما مهم جلوه کرده و خودش را به علاقه‌مندان شطرنج معرفی می‌کند؛ کتاب مایزلیس، کتابی است که به بررسی تئوری‌های بنیادی شطرنج می‌پردازد. پس می‌توان آن را هم مناسب حرفه‌ای‌ها دانست و هم مناسب کسانی که می‌خواهند گام به گام جلو روند و تازه به این صفحه‌ی مربع شکل با آن مهره‌های سیاه و سفیدش علاقه‌مند شده‌اند.

کتاب مایزلیس یکی از مهم‌ترین کتاب‌ها در حوزه‌ی معرفی و یادگیری شطرنج است و منبع الهام بسیاری از بزرگان تاریخ بوده. همه‌ی دوستداران این ورزش به خوبی می‌دانند که روس‌ها همیشه در شطرنج ورزشکارانی قدر و سرآمد داشته‌اند‌. میزان محبوبیت این کتاب در آن کشور تا آن جا است و چنان الهام بخش بوده که از آن فقط با عنوان کتاب «شطرنج» یاد می‌کنند. در واقع کسی از اسم کامل کتاب برای اشاره به آن استفاده نمی‌کند. البته بخشی از این محبوبیت این کتاب در میان روس‌ها هم به این بازمی‌گردد که الیالوویچ مایزلیس، تئوریسین، مترجم و نویسنده‌ای اهل شوروی یا در واقع روس بود.

اگر تمایل دارید با این ورزش، اهداف، استراتژی‌ها و البته جذابیت‌های زیادش آشنا شوید، اکنون بهترین گزینه را در اختیار دارید.

 

۵. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران

 

مولف: ولی‌الله مظفریان
انتشارات: فرهنگ معاصر

دکتر ولی‌الله مظفریان عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور است. او کتاب «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» را به جهت احساس کمبود وجود یک منبع و دایره‌المعارف آبرومند از وضعیت گیاهان دارویی کشور که هم حاوی اطلاعات درستی باشد و هم بشود در مواقع لزوم به آن استناد و رجوع کرد، تالیف و سعی کرده که اطلاعات کافی و جامعی از موضوع مورد بحث خود به مخاطبش ارائه دهد. کتاب هم این کمبود را جبران کرده و هم دارای اطلاعات دقیقی از هر گیاه و هم‌چنین مناطق مختلف کشور و تاثیر هر عنصری در رشد آن‌ها است. در کنار این توضیحات، حضور تصاویر رنگی از گیاهان، هم سر و شکل کتاب را بهتر کرده و هم با توجه به اهمیت ظاهر گیاهان، به کسب اطلاعات بیشتر مخاطبش یاری رسانده است. از سوی دیگر دکتر مظفریان گیاهانی را که تاثیر دارویی ندارند و معطر هستند، از گیاهان دارویی تفکیک کرده است.

تورق کتاب سبب می‌شود که مخاطب متوجه تلاش‌های بسیار جناب مظفریان شود. تهیه‌ی همه‌ی این اطلاعات (بیش از هشتصد و پنجاه گیاه در کتاب معرفی شده‌اند) در کنار قرار دادن عکس آن‌ها در کنارشان که عموما توسط خود جناب دکتر تهیه شده، نشان از همین تلاش‌های بسیار ایشان دارند. او بیش از ۳۵ سال از عمر خود را را صرف تحقیق و پژوهش کرده تا به این کتاب رسیده است. همه‌ی این‌ها سبب شده که خواننده‌ی «شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران» بلافاصله بتواند از محل رشد گیاهان، موقعیت جغرافیایی آن‌ها و البته خاصیت‌های هر یک مطلع شود.

در بخشی از کتاب آمده است: «ایران با پیشینه‌ی تاریخی درخشان و وسعت زیاد، یکی از بنیان‌گذاران تمدن انسانی به شمار می‌آید که با توجه به تنوع زبان و اقوام و شرایط اقلیمی و جغرافیای متنوع از گیاهان به فراخور حال و ضرورت استفاده می‌کرده است که متاسفانه تا پیش از اسلام اطلاعات جامع و دقیقی از دانش گیاهان دارویی آن موجود نیست.»

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید