۵ کتاب پرفروش در زمینه‌‌ی آموزش زبان

 ۵ کتاب پرفروش  در زمینه‌‌ی آموزش زبان

کتابهای پرفروش زبان انگلیسی

انگلیسی به عنوان زبان تجارت، آموزش، سرگرمی و حتی سیاست شناخته می‌شود. تسلط به زبان انگلیسی برای کسانی که می‌خواهند فرصت‌های شغلی خود را گسترش دهند یا با کشور‌های دیگر تجارت کنند، بسیار مهم است. در دنیای به هم پیوسته‌ی امروز، بسیاری از شرکت‌های چندملیتی از کارکنان خود انتظار دارند که برای ارتباط با همکاران و مشتریان بین‌المللی از زبان انگلیسی استفاده کنند. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌ها برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و تسلط به این زبان شرط لازم برای پذیرش است.

زبان انگلیسی به زبان اینترنت نیز تبدیل شده. درصد زیادی از تمام وب‌سایت‌های موجود در اینترنت به زبان انگلیسی هستند و بسیاری از محتواهای محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام هم همینطور. در نتیجه، یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند دسترسی به حجم وسیعی از اطلاعات و منابع را فراهم کند. با ظهور تجارت الکترونیک و خرید آنلاین، تسلط به زبان انگلیسی بیش از هر زمان دیگری برای مشاغلی که می‌خواهند به مخاطبان جهانی دست یابند اهمیت پیدا کرده.

انگلیسی همچنین زبانی رایج برای سفر است و بسیاری از صنایع و کسب و کارها مانند هتلداری و گردشگری از آن استفاده می‌کنند. بنابراین، این زبان برای هر کسی که می‌خواهد به خارج از کشور سفر کند و سفری لذت‌بخش‌، غنی‌ و راحت‌تر داشته باشد و با فرهنگ‌های مختلف ارتباط برقرار کند و تجربه‌ای به یاد ماندنی به دست آورد، ضروری است.

از طرفی موانع زبانی می‌تواند احساس انزوا ایجاد کنند و مانع درک بین فرهنگی شوند. یادگیری زبان می‌تواند با از بین بردن این موانع به تقویت تبادل فرهنگی کمک کند، که همین خود ابزاری قدرتمند برای مقابله با کلیشه‌ها، تعصبات و تبعیض‌ها است.

یکی دیگر از مزایای مهم یادگیری زبان انگلیسی این است که توانایی‌های شناختی را بهبود می‌بخشد. مطالعات نشان داده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند فرآیند‌های شناختی و ذهنی را ارتقا دهد. بر همین اساس، یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند در‌ها را به روی فرصت‌های شغلی، آموزشی و سایر اشکال رشد شخصی و حرفه‌ای باز کند. برای آن‌هایی که می‌خواهند در زندگی شخصی یا حرفه‌ای موفق شوند، یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دوم دیگری یک نیاز ضروری و بالطبع تصمیمی عاقلانه است. از آنجا که برای عملی کردن این تصمیم باید از منابع آموزشی مناسبی استفاده کنید،

 

۱. کتاب American Family and Friends 1

 

برای کودکان، یادگیری یک زبان جدید نه تنها یک فعالیت سرگرم‌کننده که یک تمرین شناختی مهم است و می‌تواند از راه‌های گوناگونی به رشدشان کمک کند. دوره‌ی ابتدایی (حدود ۵ تا ۱۰ سالگی) یک دوره‌ی حیاتی برای فراگیری زبان است زیرا مغز کودک هنوز بسیار سازگار است و ظرفیت بالایی برای یادگیری و جذب سریع اطلاعات جدید دارد. یادگیری زبان دوم در این سنین می‌تواند به طور قابل توجهی توانایی‌های شناختی و فکری کودک را تقویت کند. کودکی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کند، مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی بهتری نیز دارد و می‌تواند راحت‌تر دوست پیدا کند و بهتر در جوامع مختلف جا بیفتد.

یادگیری یک زبان جدید آگاهی جهانی کودک و درک او فرهنگ‌های مختلف را هم افزایش می‌دهد. توانایی برقراری ارتباط با مردم سایر نقاط جهان می‌تواند یک تجربه‌ی غنی و ارزشمند باشد و در بزرگسالی فرصت‌هایی برای سفر، مطالعه و کار ایجاد کند. به ویژه که کودکان دارای حس کنجکاوی طبیعی هستند و این حس از طریق یادگیری زبان مهار و در جهت مثبتی هدایت می‌شود. بازی‌های زبانی تعاملی، آهنگ‌ها، داستان‌ها و فعالیت‌های فرهنگی این قابلیت را دارند که فرآیند یادگیری را لذت‌بخش و هیجان‌انگیز کنند و در عین حال مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خوانشی و نوشتاری را نیز بهبود ببخشند و فرآیند اجتماعی ‌شدن کودک را تسهیل کنند.

اینجاست که کتاب‌های American Family and Friends اهمیت پیدا می‌کنند. چون یکی از موضوعات اصلی آن‌ها ‌تمرکز روی اجتماعی‌شدن کودک است. این کتاب‌ها بر اهمیت ایجاد شبکه‌های اجتماعی و حفظ روابط قوی تأکید می‌کنند که هر دو از عناصر ضروری تمدن هستند. در سراسر این مجموعه، فراگیران با موقعیت‌های مختلفی مواجه می‌شوند که آن‌ها را ملزم به تعامل با دیگران و ایجاد روابط می‌کند. موقعیت‌هایی مانند ملاقات با افراد جدید، دعوت از دیگران برای انجام کار یا شرکت در یک رویداد اجتماعی.

به طور کلی کتاب‌های American Family and Friends به زبان‌آموزان کمک می‌کند در کنار کسب مهارت در زبان انگلیسی دانش خود از فرهنگ‌های انگلیسی‌زبان را نیز بالا ببرند. این کتاب‌ها طیف گسترده‌ای از موضوعات مرتبط با خانواده، دوستان و روابط معمول زندگی در یک محیط انگلیسی‌زبان را پوشش می‌دهد. در این متن، زبان‌آموزان این فرصت را خواهند داشت تا جنبه‌های مختلف موثر بر فرهنگ را کشف کنند و در عین حال مهارت‌های زبانی خود را هم تقویت کنند.

یکی از جنبه‌های مهم فرهنگ‌های انگلیسی‌زبان که در این کتاب برجسته شده، مفهوم خانواده است. خانواده در جوامع متمدن نقشی اساسی دارد و کودکان به کمک این کتاب این فرصت را خواهند داشت تا با پویایی‌ها و سنت‌های گوناگون خانوادگی آشنا شوند. آن‌ها ساختار‌های معمول خانواده‌ از جمله خانواده‌ی هسته‌ای و خانواده‌‌ی گسترده را به زبان انگلیسی مطالعه می‌کنند و انتظارات فرهنگی پیرامون روابط خانوادگی را یاد خواهند گرفت.

کودکان همچنین مفهوم دوستی و راه‌های مختلفی که این روابط مهم را ایجاد و حفظ می‌کنند بررسی خواهند کرد. این کتاب شامل موضوعاتی مانند دوست‌یابی، حفظ ارتباط و حل تعارضات درون دوستی است. از طریق این بحث‌ها، فراگیران درک عمیق‌تری از نحوه‌ی اولویت دادن به روابط و اهمیت حفظ این ارتباطات در طول زندگی پیدا خواهند کرد.

ویرایش دوم بینش‌ بهتری در مورد فرهنگ ارائه می‌دهد و با پوشش موضوعاتی مانند تعطیلات، آداب و رسوم، غذا‌ها و سرگرمی‌ها، پیش‌زمینه‌ای غنی فراهم می‌کند تا زبان‌آموزان زمینه‌ی فرهنگی پیرامون ارتباطات انسانی را بهتر درک کنند.

یکی از نقاط قوت American Family and Friends1 تأکید آن بر ارتباطات فعال است. این کتاب شامل انواع فعالیت‌های گفتاری و شنیداری است که زبان‌آموزان را تشویق می‌کند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و مهارت‌های زبانی خود را با شیوه‌ای معنادار تمرین کنند. این فعالیت‌ها از گفتگو و مصاحبه‌ی ساده تا بحث‌های گروهی و ایفای نقش را شامل می‌شود. با درگیر شدن در این فعالیت‌ها، یادگیرندگان در برقراری ارتباط با دیگران در موقعیت‌های واقعی اعتمادبه‌نفس لازم را پیدا می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه این کتاب استفاده‌ی فراوان از تصاویراست. ویرایش دوم شامل انواع مختلفی از تصاویر، نمودار‌ها و عکس‌ها است که برای کمک به زبان‌آموزان برای درک بهتر مطالب مورد بحث طراحی شده. این تصاویر درکی غنی از زمینه به کودک می‌دهند و کمک می‌کنند زبان‌آموز به راحتی به اطلاعات ارائه شده دسترسی پیدا کند.

این مجموعه همچنین شامل طیف وسیعی از منابع دیجیتال است که برای حمایت از زبان‌آموزان در طول یادگیری زبان طراحی شده. مؤلفه‌ی آنلاین برای زبان‌آموزان دسترسی به مطالب اضافی شامل گوش دادن و خواندن، بازی‌ها و آزمون‌های تعاملی و سایر منابع یادگیری تکمیلی را فراهم می‌کند.

در مجوع این کتاب با محتوای جذاب، فعالیت‌های تعاملی و منابع جامع، ابزار ارزشمندی برای آن دسته از کودکان مقطع ابتدایی است که تازه می‌خواهند یادگیری زبان را آغاز کنند. اگر می‌خواهید کودکتان همراه با کسب مهارت‌های زبان انگلیسی، نسبت به مسائل فرهنگی پیرامونی نیز بینشی متناسب با سن خود به دست آورد و اهمیت خانواده و دوستی را بهتر درک کند American Family and Friends 1 بهترین انتخاب موجود است.

۲. مجموعه‌‌ی «آموزش سریع مکالمه زبان انگلیسی در ۹۰ روز نصرت»

 

هنگامی که صحبت از یادگیری یک زبان جدید می‌شود، مهارت‌های متعددی وجود دارد که فرد باید بر آن‌ها مسلط شود. با این حال، از بین تمام این مهارت‌ها، صحبت کردن مهم‌ترین است. از طریق صحبت کردن (و البته نوشتن) است که ما افکار، ‌ایده‌ها و نیاز‌های خود را به اشتراک می‌گذاریم. صحبت کردن به یک زبان جدید می‌تواند اعصاب خردکن باشد، به خصوص زمانی که در مورد تلفظ یا دستور زبان مطمئن نیستید. با این حال، هر چه بیشتر صحبت کنید، با آن زبان راحت‌تر می‌شوید چون می‌فهمید که می‌توانید پیام خود را منتقل کنید و این باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما می‌شود.

همچنین صحبت کردن کمک می‌کند تلفظ و لحن خود را بهبود ببخشید. وقتی صحبت می‌کنید، مجبور می‌شوید روی تلفظ و لحن خود کار کنید. علتش هم این است که شما خودتان هم به صدای خودتان گوش می‌دهید و در صورت لزوم اشتباهات خود را اصلاح می‌کنید. در این حین بازخورد‌هایی هم از افراد دریافت می‌کنید که به شما کمک می‌کند تلفظ و لهجه‌تان را درست کنید. شما مجبورید اینکار را انجام دهید چون تلفظ و لحن ضعیف ارتباط را مختل می‌کند و درک محتوای صحبت را برای دیگران دشوار می‌سازد

بعلاوه وقتی حرف می‌زنید یاد می‌گیرید که چگونه کلمات مناسب را در موقعیت‌های مختلف به کار ببرید. بنابراین هر چه بیشتر صحبت کنید، مجبور می‌شوید از زبان در موقعیت‌های واقعی، بیشتر استفاده کنید و در نتیجه زبان را سریعتر یاد می‌گیرید. پس اگر می‌خواهید به یک زبان مسلط شوید، باید صحبت کردن را در اولویت قرار دهید و تا حد امکان وارد مکالمه شوید.

مجموعه‌‌ی «آموزش سریع مکالمه زبان انگلیسی در ۹۰ روز نصرت»، یک مجموعه‌ی سه جلدی آموزش زبان در ۹۰ روز است که تمرکزش روی مکالمه است. هر کتاب این مجموعه با فایل‌های صوتی مربوط به هر درس همراه است. هر کتاب برای ۳۰ روز آموزش طراحی شده و هر درس این مجموعه هم حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و موقعیت‌هایی که یک کاربر زبان عمومی ممکن است با آن‌ها روبرو شود به صورت صوتی شبیه‌سازی کرده. بنابراین زبان‌آموزان می‌توانند با تمرین و تکرار جملات بر پرسش و پاسخ‌های مناسب موقعیت مسلط شوند. کتاب‌ها حاوی متون فایل‌های صوتی هستند و کمک می‌کنند با شکل نوشتاری کلمات هم آشنا شوید.

اما پیش از آنکه به سراغ این مجموعه بروید باید بدانید که یادگیری مکالمه به زبان انگلیسی، تنها در ۹۰ روز آن هم بدون دانش قبلی یک هدف بسیار دشوار است. در حالی که بسیاری از وعده‌ها و برنامه‌ها مدعی دستیابی به این رویا هستند، درک پیچیدگی‌ها و تفاوت‌های ظریف یادگیری یک زبان قبل از شروع چنین سفری مهم است.

یادگیری مکالمه‌ی زبان انگلیسی از ابتدا به این معنی است که فرد هیچ درک قبلی از زبان، ساختار‌های دستوری، واژگان یا نحو آن ندارد. این به خودی خود یک مانع مهم است زیرا عدم مواجهه‌‌ی یپیشین می‌تواند درک و پردازش کلمات جدید، قوانین دستور زبان و ساختار جمله را برای زبان‌آموزان دشوارتر کند. حتی نوزادان سال‌ها طول می‌کشند تا مهارت‌های زبانی اولیه‌ را کسب کنند، بنابراین انتظار اینکه کسی در ۹۰ روز یاد بگیرد به یک زبان مکالمه کند نه تنها واقعی نیست، بلکه غیرمنطقی است.

فراگیری زبان یک فرآیند مداوم است که نیاز به تمرین مداوم و طولانی مدت دارد. برای کسب مهارت در یک زبان، زبان‌آموزان باید آن را در زمینه‌های مختلف مانند گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن تمرین کنند. یک برنامه‌ی ۹۰ روزه با تمرکز روی مکالمه، ممکن است فرد را در معرض واژگان و قواعد دستور زبان انگلیسی قرار بدهد، اما نمی‌تواند درک و بینش عمیق و کافی برای استفاده از زبان به صورتی طبیعی و خودکار فراهم کند. زبان فقط به خاطر سپردن لغات، عبارات و حتی قواعد دستور زبان نیست، بلکه شامل درک ظرایف فرهنگی، عبارات اصطلاحی و محاوره‌ است که تسلط بر آن به زمان و تمرین زیادی نیاز دارد.

متدهای آموزش کوتاه‌مدت تقویت مکالمه مثل نصرت، تا حدی کاربردی هستند اما اگر می‌خواهید از زبان به طور طبیعی‌تری استفاده کنید و در صورت تغییر جزئی در جملات گوینده و همینطور در هنگام نیاز به پاسخ‌هایی فراتر از جملات پیش‌ساخته‌شده دست و پایتان را گم نکنید باید از منابع یادگیری مکمل هم در کنار آن استفاده کنید. به عبارت بهتر اگر می‌خواهید یک کاربر مستقل زبان انگلیسی باشید نه فقط رباتی که جملاتی پیش‌ساخته را حفظ کرده بهتر است به این مجموعه اکتفا نکنید. چون برای استقلال زبانی، ساختن جملات خلاقانه و خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی هم به دایره‌ی واژگان غنی‌تری نیاز دارید و هم به درکی مناسب از ساختارهای گرامری.

اما به طور کلی مجموعه‌ی آموزش زبان نصرت، برای کسانی که می‌خواهند آشنایی اولیه‌ای از زبان انگلیسی به دست بیاورند، کلمات و جملات ساده و ابتدایی اما پرکاربرد انگلیسی را از طریق شنیدن به خاطر بسپارند تا بتوانند اگر در موقعیت‌های مشابهی که در این دوره شبیه‌سازی شده‌اند قرار گرفتند گلیم خورد را از آب بیرون بکشند مناسب است. به عبارتی این مجموعه برای ورود به دنیای زبان انگلیسی انتخاب خوبی است. به خصوص اگر فردی پرمشغله‌ هستید‌ که نمی‌توانید از روش‌های سنتی مثل کلاس و معلم خصوصی استفاده کنید و از طرفی هم نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید. چون به هر حال کلید موفقیت در چنین مواقعی تمرکز بر مهمترین جنبه‌های زبان و استفاده‌ی بهینه از زمانی است که در اختیار دارید. می‌توانید با استفاده از این مجموعه بعد از ۹۰ روز کمی زبان یاد بگیرید و از سطح صفر فراتر بروید که با توجه به وقتی که گذاشتید (روزی ۳۰ دقیقه) دستاورد خوبی است.

۳. مجموعه‌ی Oxford Word Skills

 

یادگیری لغات بخش ضروری تسلط بر هر زبانی است و انگلیسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. توانایی درک، استفاده و جذب واژگان برای برقراری ارتباط مؤثر در زبان انگلیسی بسیار مهم است، زیرا توانایی گوینده را برای انتقال پیام‌های پیچیده و بیان مؤثرتر افزایش می‌دهد. از این نظر، ایجاد یک دایره‌ی لغات گسترده یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای کسب مهارت در زبان انگلیسی است.

یکی از دلایل اصلی اهمیت واژگان این است که بدون دایره‌ی لغات کافی، درک آنچه دیگران می‌گویند یا بیان مؤثر دیدگاه خودمان غیرممکن است. یادگیری واژگان به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا کلماتی را که بیشتر می‌بینند و می‌شنوند تشخیص دهند، درک کنند و از این کلمات در گفتار و نوشتار خود بهره ببرند.

اکتساب واژگان به درک مطلب هم کمک می‌کند. خواندن برای هر کسی که می‌خواهد مهارت‌های زبان انگلیسی خود را بهبود بخشد یک فعالیت حیاتی است و اینجاست که واژگان وارد عمل می‌شوند. دانستن معنای کلمات، کاربرد آن‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا محتوای یک متن را بهتر درک کنند و با مفاهیم و‌ ایده‌های مختلف به راحتی ارتباط برقرار کنند.

علاوه بر این، یادگیری واژگان می‌تواند به برقراری ارتباط در یک محیط حرفه‌ای هم کمک کند. همانطور که در ابتدا هم اشاره کردیم، در بیشتر محیط‌های کاری، انگلیسی زبانی قراردای برای برقراری ارتباط است و داشتن دایره‌ی لغات قوی می‌تواند مهم‌ترین دارایی حرفه‌ای هر فرد باشد. دانش واژگان توانایی افراد برای شرکت در جلسات و بحث‌ها، نوشتن گزارش‌ها و پیشنهادات، و ارتباط مؤثر با مشتریان یا همکاران را افزایش می‌دهد.

با این تفاسیر، هیچکس نمی‌تواند اهمیت یادگیری لغات در زبان انگلیسی را انکار کند. واژه‌آموزی یکی از اجزاء اساسی یادگیری زبان است و بدون آن برقراری ارتباط زبانی ممکن نیست. غنا و پیچیدگی زبان بسیار زیاد است، و ساختن واژگانی وسیع برای اینکه حداکثر استفاده را از این ساختارها ببریم ضروری است.

مجموعه‌ی Oxford Word Skills مجموعه‌ای از کتاب‌هاست که با هدف کمک به کسب مهارت واژگان انگلیسی طراحی شده. این مجموعه شامل سه کتاب است که هر کدام بر یک سطح مهارت‌ (از مبتدی تا پیشرفته) تمرکز دارند. این کتاب‌ها توسط روث گیرنز و استوارت ردمن نوشته شده‌اند که معلمان و نویسندگان با تجربه‌ی زبان انگلیسی هستند. هدف این مجموعه این است که به زبان‌آموزان یاد دهد که چگونه از واژگان انگلیسی به طور صحیح و مؤثر استفاده کنند. این کتاب‌ها طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهند و شامل تمرین‌ها و فعالیت‌های متنوعی هستند که به زبان‌آموزان کمک می‌کنند مهارت‌های واژگانی لازم را کسب کنند.

کتاب اول این مجموعه مخصوص زبان‌آموزان سطح مبتدی است. تمرین‌های این کتاب برای کمک به زبان‌آموزان برای تسلط بر واژگان مفید روزمره طراحی شده‌. این کتاب به موضوعاتی مانند خانواده، کار، مسافرت و خرید می‌پردازد. این تمرین‌ها شامل تمرین‌های تطبیق، تمرین‌های پر کردن جای خالی و تمرین‌های کلمه‌سازی است. همچنین بخش‌هایی در مورد ترکیب‌ها و خانواده‌های کلمات وجود دارد که به ویژه برای زبان‌آموزانی که تازه شروع به ساخت واژگان کرده‌اند مفید است.

کتاب دوم این مجموعه مخصوص زبان‌آموزان سطح متوسط است. تمرین‌های این کتاب برای کمک به زبان‌آموزان برای گسترش دایره‌ی لغات و بهبود درک کلمات و عبارات پیچیده‌تر طراحی شده‌اند. موضوعات مطرح شده در این کتاب شامل معاشرت، سرگرمی، جرم و جنایت و قانون است. درست مثل کتاب اول تمرین‌های این کتاب هم شامل سؤالات چند گزینه‌ای، پر کردن جای خالی و کلمه‌سازی است. همچنین بخش‌هایی در مورد افعال عبارتی و عبارات اصطلاحی وجود دارد که به ویژه برای زبان‌آموزانی که سعی دارند درک خود از عبارات انگلیسی را بهبود دهند مفید است.

کتاب سوم این مجموعه برای زبان‌آموزان پیشرفته است. تمرین‌های این کتاب به زبان‌آموزان در ایجاد درک از واژگان پیشرفته‌تر و بهبود توانایی استفاده از واژگان انگلیسی در متن کمک می‌کنند. موضوعات مطرح شده در این کتاب شامل اقتصاد، سیاست، سلامت و ادبیات است. تمرین‌ها مشابه تمرینات دو کتاب قبلی است با این تفاوت که بخش‌هایی در مورد ترکیب‌بندی‌ها و واژه‌سازی‌ها وجود دارد که به‌ ویژه برای زبان‌آموزانی که در پی افزایش درک واژگان انگلیسی هستند کمک‌کننده است.

یکی از نقاط قوت مجموعه Oxford Word Skills، تنوع تمرین‌ها و فعالیت‌های هر کتاب است. تمرین‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جذاب و چالش‌برانگیز باشند و به زبان‌آموزان کمک کنند مهارت‌های واژگان خود را به شیوه‌ای سرگرم‌کننده و مؤثر بالا ببرند. این کتاب‌ها همچنین دارای کلید‌های پاسخ هم هستند که در انتهای کتاب قرار گرفته‌اند و برای زبان‌آموزان امکان بررسی و پیگیری پیشرفت‌های واژگانی را آسان‌تر می‌کنند.

یکی دیگر از نقاط قوت مجموعه Oxford Word Skills تمرکز بر استفاده از واژگان انگلیسی در کانتکست و موقعیت است. تمرین‌ها امکان استفاده‌ی صحیح و مؤثر از واژگان انگلیسی در زمینه‌های مختلف را فراهم می‌کنند. این امر به ویژه برای زبان‌آموزانی که به دنبال بهبود مهارت‌های ارتباطی زبان انگلیسی هستند بسیار مهم است.

به طور کلی، مجموعه Oxford Word Skills یک منبع عالی برای زبان‌آموزانی است که می‌خواهند مهارت‌های واژگان انگلیسی خود را گسترش دهند. این مجموعه به خوبی طراحی شده‌، استفاده از آن‌ آسان است و تمرین‌های جذاب و مؤثری دارد. همچنین طیف گسترده‌ای از موضوعات در سطوح مهارتی مختلف را پوشش می‌دهد. چه مبتدی باشید چه متوسط و چه یک زبان‌آموز پیشرفته، مجموعه‌ی Oxford Word Skills یک منبع عالی برای افزایش دایره‌ی واژگان انگلیسی در تمام سطوح است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

۴. کتاب English Grammar in Use

 

اهمیت گرامر در یادگیری زبان انگلیسی بر کسانی که به این زبان مسلط هستند پوشیده نیست. هر چند افسانه‌های اشتباهی جریان دارند که ادعا می‌کنند افراد در هر سنی می‌توانند انگلیسی را بدون خواندن گرامر، فرا بگیرند. اما واقعیت غیرقابل انکار این است که گرامر پایه و اساس هر زبانی است و تسلط بر آن برای برقراری ارتباط مؤثر بسیار ضروری است. اگر کسی در مورد یادگیری زبان انگلیسی جدی است، باید به گرامر توجه کند زیرا گرامر نقش مهمی در انتقال معنی دارد.

گرامر به مجموعه قوانینی اطلاق می‌شود که بر ساختار و کاربرد زبان حاکم است. این چارچوبی است که زبان بر روی آن استوار است و به ایجاد معنا کمک می‌کند. به این ترتیب، گرامر برای ارتباط گفتاری و نوشتاری ضروری است. استفاده‌ی صحیح از دستور زبان تضمین می‌کند که آنچه می‌گوییم یا می‌نویسیم برای دیگران به راحتی قابل درک است و پیام به طور مؤثری منتقل شده. این ما را قادر می‌سازد تا‌ ایده‌های خود را در زمینه‌ها و موقعیت‌های مختلف به وضوح و به طور منسجم، با لحن و زبان مناسب بیان کنیم.

گرامر انگلیسی بسیار پیچیده است و قوانین و استثنا‌های متعددی دارد. از جمله‌سازی گرفته تا زمان‌های فعل، حروف اضافه، آرتیکل‌ها و موارد دیگر. برای همین تسلط بر گرامر برای افراد غیر بومی اغلب چالش‌برانگیز است. با این حال، برای برقراری ارتباط مؤثر، هم به صورت شفاهی و هم به صورت نوشتاری، داشتن درک کامل از دستور زبان انگلیسی حیاتی است.

گرامر همچنین بر لحن و رسمی بودن پیامی که منتقل می‌شود هم تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، استفاده از اصطلاحات عامیانه، فشرده‌سازی‌ها، یا زبان غیررسمی در ارتباطات حرفه‌ای می‌تواند به اعتبار فرد آسیب بزند یا حرفه‌ای بودن او را زیر سئوال ببرد. به همین دلیل است که انتظار می‌رود در ارتباطات تجاری از واژگان و دستور زبان رسمی و ساختاریافته استفاده شود.

کتاب English Grammar in Use راهنمایی جامعی برای درک گرامر زبان انگلیسی است. این کتاب برای افراد غیر بومی انگلیسی که می‌خواهند مهارت‌های نوشتاری و گفتاری خود را بهبود بخشند طراحی شده. کتاب English Grammar in Use به ۱۴۵ یونیت تقسیم می‌شود که هر کدام جنبه‌ی خاصی از گرامر را بررسی می‌کنند. یونیت‌ها در یک توالی منطقی سازماندهی شده‌اند و از ابتدایی‌ترین مفاهیم گرامری شروع می‌شوند و به مفاهیم پیچیده‌تر ‌می‌رسند. این کتاب تمام حوزه‌های اصلی دستور زبان انگلیسی، از جمله پارت آو اسپیچ، ساختار جمله، زمان‌های افعال، مدال‌ها، گفتار گزارش شده و افعال عبارتی را پوشش می‌دهد.

کتاب English Grammar in Use به سبکی واضح و مختصر نوشته شده که درک آن را حتی برای کسانی که تازه با دستور زبان انگلیسی آشنا شده‌اند آسان می‌کند. هر بخش با توضیح مختصری از یک نکته‌ی گرامری شروع می‌شود و به دنبال آن مثال‌های متعددی ارائه می‌شود که نحوه‌ی استفاده از گرامر در گفتار و نوشتار را نشان می‌دهند. همچنین در پایان هر بخش تمرین‌هایی ارائه می‌شود تا به فراگیران کمک کند آموخته‌های خود را تمرین کنند.

یکی از نقاط قوت English Grammar in Use، تمرکز بر کاربرد عملی گرامر است. چون همانطور که اشاره کردیم، این کتاب برای کمک به افراد غیر بومی انگلیسی برای بهبود مهارت‌های نوشتاری و گفتاری طراحی شده، مثال‌های ارائه‌شده در سراسر کتاب، انواع موقعیت‌هایی را نشان می‌دهند که زبان‌آموزان زبان انگلیسی احتمالاً در آن‌ها قرار خواهند گرفت. این کتاب همچنین به عنوان یک راهنمای مرجع، در هنگام نیاز یافتن اطلاعات مورد نیاز را آسان می‌کند.

English Grammar in Use همچنین به دلیل توجهی که به جزئیات دارد قابل توجه است. این کتاب تمام نکات ظریف دستور زبان انگلیسی را پوشش می‌دهد، از جمله مواردی که ساختار‌های به ظاهر مشابه معانی متفاوتی دارند. این نوع جزئیات برای افراد غیر بومی انگلیسی که می‌خواهند دقیق صحبت کنند و بنویسند مهم است.

یکی از چالش‌هایی که زبان‌آموزان هنگام یادگیری گرامر انگلیسی با آن مواجه هستند این است که گرامر اغلب چموش است و استثنا‌های زیادی در قاعده‌های گرامری وجود دارد. افعال و اسم‌های بی‌قاعده‌ی زیادی هستند که از قواعد املا و تلفظ مرسوم انگلیسی پیروی نمی‌کنند. English Grammar in Use، با ارائه توضیحات و مثال‌های واضح یادگیری این استثنائات را تسهیل می‌کند.

این کتاب همچنین راهنمایی‌هایی را در مورد اشتباهات رایج زبان‌آموزان انگلیسی ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، کتاب توضیح می‌دهد که چرا استفاده از “I am agree”به جای “I agree” نادرست است. همچنین توضیح می‌دهد که چرا هنگام اشاره به اسم‌های قابل شمارش استفاده از “less” به جای “fewer” نادرست است. با ارائه این نوع راهنمایی‌ها، English Grammar in Use به غیربومی‌زبان‌های انگلیسی کمک می‌کند تا از اشتباهات رایجی که نوشتن و صحبت کردن آن‌ها را ناخوشایند یا غیرطبیعی می‌کند، اجتناب کنند.

به طور کلی، English Grammar in Use یک منبع عالی برای افرادی است که به دنبال بهبود مهارت‌های گرامر خود هستند. کتابی جامع، واضح و کاربردی که برای کمک به خوانندگان برای بهبود مهارت‌های نوشتاری و گفتاری خود درموقعیت‌های دنیای واقعی طراحی شده است. چه دانشجو باشید، چه حرفه‌ای یا صرفاً فردی که می‌خواهد مهارت‌های انگلیسی خود را بالا ببرد، English Grammar in Use راهنمای ارزشمندی است که در دستیابی به این هدف یاری‌تان می‌کند.

۵. مجموعه‌ی Tactics for Listening

 

گوش دادن یکی از مهارت‌هایی است که در یادگیری زبان نقشی اساسی دارد. به عبارتی گوش دادن یکی از اجزای حیاتی ارتباط است و بدون آن درک دقیق زبان گفتاری و برقراری ارتباط به افراد دیگر دشوار است. این امر به‌ ویژه در موقعیت‌هایی مانند برنامه‌های غوطه‌ورسازی زبان یا جلسات تجاری بین‌المللی، جایی که توانایی درک زبان گفتاری برای موفقیت ضروری است، صادق است.

یکی از دلایل اصلی اهمیت گوش دادن در یادگیری زبان این است که به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا تفاوت‌های ظریف تلفظ، لحن و لهجه را درک کنند. درک صدا‌ها و ریتم‌های یک زبان برای برقراری ارتباط مؤثر بسیار مهم است و فرد هرچه بیشتر به سخنوران بومی گوش کند، با این تفاوت‌ها بیشتر آشنا می‌شود. علاوه بر این، گوش دادن برای آشنایی با اصطلاحات محاوره‌ای و دیگر عباراتی که ممکن است در زبان نوشتاری به کار نروند، اهمیت دارد.

گوش دادن به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا مهارت درک کردن خود را توسعه دهند و درک درستی از واژگان، گرامر و ساختار‌های جملات مورد استفاده در زبان به دست بیاورند و کانتکست درست به کار گیری آن‌ها را تشخیص دهند. همچنین باعث می‌شود زبان‌آموزان مهارت‌های گفتاری و نوشتاری خود را هم بهبود ببخشند. چون آن‌ها از طریق گوش دادن می‌آموزند از ساختار‌ها و واژگانی که شنیده‌اند در تولید زبان استفاده کنند. کسب مهارت شنیداری مؤثر یک جاده‌ی دو طرفه است – نه تنها برای یادگیرندگان مهم است که بتوانند به طور مؤثر گوش دهند، بلکه باید به آنچه شنیده‌اند پاسخ مناسبی هم بدهند.

از همین رو مجموعه‌ی Tactics for Listening مجموعه‌ای از کتاب‌های آموزشی زبان انگلیسی بسیار تحسین شده است که همانطور که از نام آن هم پیدا است برای آن دسته از زبان‌آموزان انگلیسی طراحی شده که به دنبال بهبود مهارت‌های شنیداری هستند. Tactics for Listening که توسط کارشناسان دانشگاهی، سی ریچاردز و گرانت ترو نوشته شده، برای سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته مناسب است.

این مجموعه از فعالیت‌های مختلفی مانند فعالیت‌های پیش از شنیدن، فعالیت‌های شنیداری و فعالیت‌های پس از شنیدن تشکیل شده. این‌ فعالیت‌ها بر توسعه‌ی مهارت‌های مختلف شنونده، مانند یادداشت‌برداری، پیش‌بینی و استنتاج در حین گوش دادن متمرکز هستند.

یکی از نقاط قوت کلیدی Tactics for Listening، فایل‌های صوتی با کیفیتی است که با هر کتاب ارائه می‌شوند. فایل‌های صوتی نه تنها دارای گویشوران متنوعی هستند، بلکه طیفی از موضوعات، از مکالمات روزمره تا سخنرانی‌های آکادمیک را نیز پوشش می‌دهند. که فرصت خوبی برای زبان‌آموزان فراهم می‌کنند تا توانایی گوش دادن خود را در زمینه‌های مختلفی که در زندگی واقعی با آن‌ها روبرو هستند بهبود ببخشند. رونوشت‌هایی از محتوای صوتی نیز وجود دارند، که به زبان‌آموزان امکان می‌دهد تا واژگان و عباراتی را که ممکن است هنگام گوش دادن از قلم انداخته باشند، شناسایی کنند.

وظایف پیش از گوش دادن با فعال کردن دانش قبلی شنونده، به فعالیت اصلی گوش دادن وصل می‌شود. این فرآیند فرصتی می‌دهد تا فراگیران آنچه قرار است بشنوند را پیش‌بینی کنند. این استراتژی به یادگیرنده کمک می‌کند تا توجه خود را بر روی اطلاعات کلیدی متمرکز کند و موضوعات اصلی را شناسایی کند.

به عنوان مثال، در کتاب مبتدی، یکی از کارهایی که پیش از گوش دادن ممکن است انجام دهید، نگاه کردن به تصاویر و برچسب زدن به ‌اشیا، افراد یا موقعیت‌ها است که می‌تواند با یک فعالیت متمرکزتر، مثل تطبیق تصویر با عنوان صحیح، دنبال شود. این رویکرد به شنونده اجازه می‌دهد تا منظور اصلی فایل صوتی را بدون درگیر شدن در جزئیات درک کند.

یکی دیگر از تکنیک‌های مؤثر در این مجموعه، استفاده از یادداشت‌برداری است. یادداشت‌برداری یک مهارت حیاتی برای اهداف آکادمیک و حرفه‌ای است و این کتاب‌ها به زبان‌آموزان کمک می‌کنند تا این مهارت را به شیوه‌ای کنترل‌شده توسعه دهند. Tactics for Listening انواع مختلفی از فعالیت‌های یادداشت‌برداری را ارائه می‌دهد. برخی از آن‌ها صرفاً شامل انتخاب کلمات یا عبارات کلیدی است، در حالی که برخی دیگر ممکن است از زبان‌آموزان بخواهند که سرفصل‌ها یا جداول را پر کنند.

یادداشت‌برداری مهارتی سخت است زیرا به تعادل بین گوش دادن، درک و نوشتن نیاز دارد. اما خوشبختانه این مجموعه ابزار‌ها و تکنیک‌هایی را برای کمک به این فرآیند ارائه می‌دهد، مانند پیشنهاد اختصارات یا نماد‌هایی برای کلمات یا اصطلاحات رایج.

هدف فعالیت‌های پس از گوش دادن، تثبیت و تقویت دانش و مهارت‌های جدید آموخته شده در طول فعالیت شنیداری است. این فعالیت‌ها معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مشارکتی باشند و فراگیران را فعالانه در بحث‌های گروهی، نقش‌آفرینی‌های احتمالی یا تمرین‌های نوشتاری درگیر کنند. این رویکرد باعث می‌شود که فرآیند یادگیری فعال‌تر و پویاتر شود و زبان آموخته شده تثبیت شود.

یکی از ویژگی‌های متمایز مجموعه Tactics for Listening این است که دارای فعالیت‌های مبتنی بر مهارت با هدف افزایش توانایی درک، استنتاج یا ارزیابی اطلاعات هستند. این فعالیت‌ها فراگیران را به چالش می‌کشد تا به لحن، تن صدا و دیگر نشانه‌های شفاهی گوینده مانند زبان بدن، حالات چهره و سایر سرنخ‌های بصری گوش دهند. به عنوان مثال، سطح پیشرفته‌ی مجموعه گاهی شامل یک سخنرانی یا ارائه است، که هدف اصلی آن شناسایی دیدگاه نویسندگان، استنتاج یا مقایسه و تضاد آن‌ها با هم به عنوان راهی برای ایجاد و اصلاح مهارت‌های تفکر انتقادی است.

این مجموعه همچنین فرصت‌هایی را برای زبان‌آموزان فراهم می‌کند تا گوش دادن به سخنرانان مختلف را تمرین کنند. این تمرین‌ها سخنرانانی با سطوح مختلف دارند و برخی از آن‌ها از انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده می‌کنند. این رویکرد به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا درک خود از انگلیسی به عنوان یک زبان بین‌المللی را توسعه دهند.

به طور کلی Tactics for Listening مجموعه‌ای جامع است که طیف وسیعی از فعالیت‌ها را برای کمک به توسعه‌ی مهارت‌های شنیداری زبان‌آموزان ارائه می‌دهد. وظایف قبل از گوش دادن، فعالیت‌های گوش دادن، فعالیت‌های یادداشت‌برداری و تمرینات پس از گوش دادن، همگی مهارت‌های مختلف مرتبط با گوش دادن را تقویت می‌کنند.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید