۱۲ زنگ خطر کم‌کاری تیروئید که نباید نادیده بگیرید

 ۱۲ زنگ خطر کم‌کاری تیروئید که نباید نادیده بگیرید

تیروئید

تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. هورمون تیروئید نقش مهمی در تنظیم متابولیسم و استفاده از انرژی دارد و تقریبا روی تمام اندام‌های بدن اثر می‌گذارد. کم‌کاری تیروئید یا تیروئید غیرفعال زمانی رخ می‌دهد که غده‌ی تیروئید هورمون خیلی کمی تولید می‌کند. سطح پایین هورمون تیروئید می‌تواند منجر به علائم و نشانه‌های مختلفی از جمله مشکلات گوارشی و خشکی پوست شود.

در مراحل اولیه‌ی این عارضه ممکن است متوجه هیچ علامت خاصی نشوید. با این حال کم‌کاری تیروئید اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض خطرناکی مثل ناباروری و بیماری قلبی شود. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ تصمیم داریم شما را با ۱۲ علامت کم‌کاری تیروئید آشنا کنیم. همچنین درباره‌ی زمان مراجعه به پزشک اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.
علائم کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید خود را با بعضی از علائم نشان می‌دهد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
۱. خستگی

خستگی یکی از رایج‌ترین علامت‌های کم‌کاری تیروئید است. بسیاری از افراد مبتلا به این عارضه گزارش می‌کنند که مدام بی‌حال و خسته هستند و نمی‌توانند به کارهای روزمره‌ی خود رسیدگی کنند. این خستگی بدون توجه به میزان خواب شبانه یا چرت روزانه بروز می‌کند. درمان کم‌کاری تیروئید معمولا سطح انرژی و عملکرد بیماران را بهبود می‌بخشد.
۲. افزایش وزن

هورمون‌های تیروئید به بدن در تنظیم وزن، غذای مصرفی و متابولیسم چربی یا قند کمک می‌کنند.

افرادی که سطح پایینی از هورمون تیروئید را دارند، دچار افزایش وزن و بالا رفتن شاخص توده‌ی بدنی می‌شوند. حتی کم‌کاری تیروئید خفیف هم ممکن است احتمال ابتلا به افزایش وزن و چاقی را بالا ببرد‌. افراد مبتلا به این عارضه معمولا پف صورت و افزایش وزن را در ناحیه‌ی شکم یا سایر نواحی بدن تجربه می‌کنند‌.
۳‌. درد عضلانی و مفصلی

کم‌کاری تیروئید می‌تواند عضلات و مفاصل را به روش‌های مختلف تحت تأثیر قرار دهد و منجر به عوارض زیر شود.

درد
سفت شدن
متورم شدن
ضعف

محققان همچنین بین اختلالات تیروئید و آرتریت روماتوئید ارتباط برقرار کرده‌اند. عارضه‌ی ذکر شده یک نوع بیماری خودایمنی است که باعث تورم دردناک مفاصل می‌شود. درمان هر دو عارضه به مدیریت علائم کمک خواهد کرد.
۴‌. بروز تغییراتی در خلق‌وخو و حافظه

کم‌کاری تیروئید در صورتی که درمان نشود، علائم زیر را به همراه خواهد داشت.

اضطراب
افسردگی
بی‌تفاوتی و از دست دادن اشتیاق
مختل شدن عملکرد حافظه
کاهش سطح هوشیاری و تمرکز
خلق‌وخوی بد
کاهش سرعت تفکر و صحبت کردن

این علائم می‌توانند به این دلیل رخ دهند که مغز برای درست عمل کردن به هورمون‌های تیروئید نیاز دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که سطح پایین هورمون تیروئید می‌تواند باعث بروز تغییراتی در ساختار و عملکرد مغز شود. این تغییرات بعد از درمان کم‌کاری تیروئید برطرف می‌شوند.
۵‌. احساس سرما

احساس سرما از نشانه‌های کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید می‌تواند سرعت سوخت‌وساز بدن را کاهش دهد که این موضوع منجر به پایین آمدن دمای بدن می‌شود. افرادی که سطح پایینی از هورمون تیروئید را دارند، ممکن است همیشه احساس سرما کنند و تحملشان نسبت به سرما کاهش پیدا کند. این احساس سرما می‌تواند دائمی باشد و بیمار آن را حتی در مکان‌های گرم یا طی فصل تابستان هم تجربه کند.

افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید گزارش می‌کنند که دست و پایشان سرد می‌شود. با این حال این علامت مختص کم‌کاری تیروئید نیست و عارضه‌های دیگر از جمله کم‌خونی (آنمی) یا مشکلات در گردش خون هم می‌توانند باعث بروز آن شوند.
۶. یبوست

هضم یکی دیگر از عملکردهای بدن است که سرعت آن در اثر ابتلا به کم‌کاری تیروئید کاهش پیدا می‌کند. نتایج مطالعات نشان می‌دهند که تیروئید غیرفعال می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در فعالیت معده، روده‌ی کوچک و روده‌ی بزرگ شود. این تغییرات گوارشی باعث می‌شوند افراد یبوست را تجربه کنند.

پزشکان معمولا یبوست را عارضه‌ای تعریف می‌کنند که منجر به کاهش تعداد دفعات دفع مدفوع می‌شود و خشک‌ و سفت شدن مدفوع را به دنبال دارد.
۷. سطح بالای کلسترول

هورمون تیروئید نقش حیاتی در برطرف کردن کلسترول اضافی از بدن توسط کبد دارد. سطح پایین هورمون تیروئید باعث می‌شود کبد برای انجام این عملکرد دچار مشکل شود که این موضوع افزایش سطح کلسترول خون را به دنبال دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که تقریبا ۱۳ درصد از افرادی که کلسترول بالایی دارند، دچار کم‌کاری تیروئید هم هستند.

در نتیجه متخصصان توصیه می‌کنند که پزشکان افراد مبتلا به کلسترول بالا را برای ابتلا به کم‌کاری تیروئید معاینه کنند. درمان مشکلات تیروئید ممکن است سطح کلسترول خون را حتی در افرادی که داروهای کاهش‌دهنده‌ی کلسترول مصرف نمی‌کنند، پایین بیاورد.
۸. کاهش ضربان قلب

ضربان قلب افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید کاهش پیدا می‌کند. سطح پایین هورمون تیروئید می‌تواند قلب را به روش‌های دیگر هم تحت تأثیر قرار دهد که در ادامه آورده به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

تغییر در فشار خون
تغییر در ریتم قلب
کاهش خاصیت کشسانی قلب

کاهش ضربان قلب که به آن برادی‌کاری هم گفته می‌شود، می‌تواند منجر به علائمی مثل ضعف، گیجی و مشکلاتی در نفس کشیدن شود. اگر این عارضه را درمان نکنید، دچار عوارض جانبی خطرناک مثل فشار خون بالا یا پایین، همچنین نارسایی قلبی می‌شوید.
۹. ریزش مو

درمان نکردن اختلالات تیروئیدی از جمله کم‌کاری تیروئید می‌تواند باعث ریزش مو شود. علت این موضوع این است ‌که هورمون‌های تیروئید برای رشد و سلامت فولیکول‌های مو ضروری هستند‌. کم‌کاری تیروئید ممکن است باعث ریزش مو در ناحیه‌ی کف سر، ابرو، پا و سایر نواحی بدن شود‌. افرادی که دچار مشکلات تیروئیدی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به آلوپسی قرار دارند که یک نوع بیماری خودایمنی است و منجر به ریزش موی سکه‌ای می‌شود.
۱۰. خشکی پوست و ضعیف شدن مو و ناخن

خشکی پوست و ضعیف شدن مو و ناخن

تیروئید غیرفعال به روش‌های مختلف پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث بروز علائم زیر می‌شود.

خشکی پوست
رنگ‌پریدگی
نازک و پوسته پوسته شدن پوست

افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید همچنین ممکن است خشک و شکننده شدن مو یا نازک شدن ناخن‌ها را تجربه کنند. با شروع درمان کم‌کاری تیروئید علائم ذکر شده معمولا برطرف می‌شوند.
۱۱. گواتر

گواتر عارضه‌ای است که منجر به بزرگ شدن غده‌ی تیروئید می‌شود و به شکل تورم در ابتدای گردن بروز پیدا می‌کند. از جمله علائم گواتر می‌توانیم به سرفه، مشکلاتی در نفس کشیدن، تورم، همچنین گرفتگی صدا اشاره کنیم.

بسیاری از مشکلات تیروئیدی از جمله کمبود ید، بیماری هاشیموتو و تیروئیدیت می‌توانند باعث گواتر شوند‌. تیروئیدیت عارضه‌ای است که باعث آسیب دیدن غده‌ی تیروئید می‌شود و تولید هورمون کافی توسط این غده را متوقف می‌کند.
۱۲. تغییراتی در قاعدگی

افرادی که تیروئید غیرفعال دارند، ممکن است پریود سنگین یا نامنظم را تجربه کنند. کم‌کاری تیروئید به این دلیل باعث علائم ذکر شده می‌شود که هورمون‌های اثرگذار در قاعدگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
زمان مراجعه به پزشک

اگر خستگی بدون دلیل یا دیگر علائم ذکر شده را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. کم‌کاری تیروئید اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به عوارض جدی مثل ناباروری، چاقی و بیماری قلبی شود‌. پزشک می‌تواند برای بررسی سطح هورمون تیروئید از بیمار آزمایش خون بگیرد. درمان کم‌کاری تیروئید شامل مصرف هورمون‌ تیروئید مصنوعی می‌شود. اگر این داروها در دوز مناسب مصرف شوند، ایمن و اثرگذار هستند.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید