۱۰ مورد از خواص قهوه برای سلامتی که نمی‌دانستید

 ۱۰ مورد از خواص قهوه برای سلامتی که نمی‌دانستید

فواید نوشیدن قهوه

 

همیشه اینطور تصور می‌شد که مصرف قهوه خطرناک است و احتمال درگیر شدن با بیماری‌هایی مثل بیماری قلبی و استرس را افزایش می‌دهد اما از خواص قهوه چه می‌دانیم؟ بالاخره به روزی رسیدیم که مشخص شد قهوه خطرناک نیست و برعکس، با توجه به فواید قهوه نوشیدن یک فنجان از آن در روز می‌تواند پیامدهای شگفت‌انگیزی برای سلامت شما به همراه داشته باشد. پس از این به بعد باید بدانید که فواید قهوه آنقدر زیاد است که می‌توانید بدون نگرانی روزی یک فنجان قهوه بنوشید.

 

 

۱. خواص قهوه به عنوان نوشیدنی سرشار از آنتی‌اکسیدان

خواص قهوه چیست؟

به گزارش Medical news today، هیچ منبع آنتی‌اکسیدانی به پای آنتی‌اکسیدان‌های قهوه نمی‌رسد و این موضوع شامل هر دو نوع قهوه‌ی عادی و قهوه‌ی بدون کافئین می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه «کنین» نام دارند و بعد از برشته شدن قدرت مبارزه‌ی بیشتری پیدا می‌کنند. پس با نوشیدن قهوه دوز قابل توجهی از آنتی‌اکسیدان‌ها را وارد بدنتان می‌کنید. این موضوع یکی از خواص قهوه تلخ است که برای سلامتی اهمیتی کلیدی دارد.

۲. فواید قهوه در زمینه پیشگیری از دیابت

 

WebMD بعد از بررسی داده‌های ۱۵ مطالعه‌ی جداگانه که روی فواید قهوه انجام شده بود در گزارشی بیان کرد که این مطالعات شواهد بسیار محکمی را در ارتباط با نوشیدن قهوه و جلوگیری از دیابت نشان می‌دهد. فرانک هو، استاد اپیدمیولوژی و تغذیه در هاروارد، با بررسی نتایج ۹ مطالعه‌ی مختلف درباره‌ی ارتباط بین دیابت نوع ۲ و قهوه هم اظهار نظری شبیه به همان گزارش WebMD داشته است.

این نتایج بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی فرد، وزن، جنسیت و سایر عوامل وابسته به موقعیت جغرافیایی به دست آمده است.

در این مطالعات حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر که روزانه ۶ فنجان یا بیشتر قهوه می‌نوشیدند مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج تحقیقات نشان داد که این افراد ۳۵% کمتر از افرادی که میزان کمتری قهوه در روز می‌نوشند، در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. تحقیقاتی مشابه که در استرالیا در مورد خواص قهوه انجام شده است هم نشان می‌دهد هر فنجان قهوه که در روز می‌نوشید خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در فرد به میزان ۷% کاهش می‌دهد.

۳. قهوه یک فنجان شادمانی است!

 

به گزارش Healthline افرادی که بیشتر از ۴ فنجان در روز قهوه می‌نوشند در مقایسه با دیگران میزان کمتری از افسردگی را تجربه و از خاصیت قهوه در زمینه سلامت روان استفاده می‌کنند. درواقع مصرف روزانه ۴ فنجان قهوه خطر ابتلا به افسردگی را تا ۲۰% کاهش می‌دهد. همچنین مطالعه‌ی دیگری که بر روی بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر انجام شده نشان داده است مصرف روزانه ۴ فنجان قهوه یا بیشتر احتمال خودکشی در افراد را تا ۵۳% کاهش می‌دهد. این خبر بسیار خوبی برای افرادی است که هر روز قهوه می‌نوشند و و از خواص قهوه بهره می‌برند.

 

۴. نوشیدن قهوه از کبد شما محافظت می‌کند

 

این موضوع درباره‌ی افرادی صدق می‌کند که روزانه ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می‌نوشند. مصرف این میزان و بهره‌گیری از فواید قهوه تلخ می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی را کاهش دهد. در مطالعه‌ای محققان به بررسی افرادی پرداختند که علاوه بر مصرف کننده‌ی الکل، قهوه هم مصرف می‌کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به سیروز (التهاب شدید کبد) در این افراد تا ۲۲% کاهش پیدا کرده است و اینطور نتیجه گرفتند: «ماده‌ای در قهوه وجود که می‌تواند از افراد در برابر بیمار‌های کبدی، مثل سیروز کبدی ناشی از مصرف الکل، محافظت کند.»

همچنین نتایج مطالعه‌ای دیگر که در نشریه‌ی Hematology منتشر شد نشان داد که حتی نوشیدن قهوه‌ی بدون کافئین هم می‌تواند باعث کاهش سطح آنزیم‌ها را در کبد شود. بعد از مطالعات مشابه و مشاهده‌ی نتایج مشابه، محققان به این نتیجه رسیدند که مزایای سلامتی و محافظتی قهوه برای کبد هیچ ارتباطی با کافئین موجود در ن ندارد. پس اگر می‌خواهید خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی را تا ۷۰% کاهش دهید می‌توانید در روز ۲ یا چند فنجان قهوه بنوشید.

۵. خواص قهوه به شکل‌های مختلف به کبد شما کمک می‌کند

خواص قهوه برای زنان

به نظر می‌رسد که کاهش ابتلا به بیماری‌های کبدی برای توصیف فواید قهوه و تاثیر مثبت آن بر کبد کافی نباشد پس باید بدانید که محققان ایتالیایی در تحقیقات مختلف متوجه شده‌اند خطر ابتلا به سرطان کبد هم در بعضی از مصرف‌کنندگان قهوه به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا کرده است. افرادی که روزانه ۳ فنجان یا بیشتر قهوه می‌نوشند می‌توانند خطر ابتلا به سرطان کبد را تا ۵۰%، یا حتی بیشتر، کاهش دهند.

 

۶. قهوه، منبع خوبی از ویتامین‌ها

فواید قهوه

بعضی از افراد تمایلی به مصرف ویتامین‌های مختلف ندارند و حتی از بلعیدن قرص‌های مختلف برای حفظ سلامتی متنفر هستند. خبر خوب اینکه با مصرف قهوه می‌توانید میزان خوبی از مواد مغذی را به بدنتان برسانید و این فاکتور را هم باید به فواید قهوه اضافه کنیم.

مواد مغذی موجود در یک فنجان قهوه:
ویتامین B5 ۶% RDA
ویتامین B2 ۱۱% RDA
منگنز و پتاسیم ۳% RDA
نیاسین و منیزیم ۲% RDA

۷. فواید قهوه عملکرد ورزشی را افزایش می‌دهد

خواص قهوه

اغلب افراد فکر می‌کنند اگر قبل از رفتن به باشگاه یا دویدن قهوه بخورند به بدن خود آسیب می‌زنند. اما مشاهده شده است عملکرد ورزشکارانی که قبل از شروع تمرین کافئین مصرف می‌کنند با بهره‌گیری از خواص قهوه به طور متوسط ۱۱ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا می‌کند.

۸. خواص قهوه در زمینه چربی‌سوزی

 

می‌توان اینطور گفت که دلیل افزایش عملکرد ورزشی با کمک قهوه، افزایش چربی‌سوزی در بدن است. نوشیدن قهوه سطح آدرنالین بدن را افزایش داده و نقش محرکی عالی برای سیستم عصبی و ارسال سیگنال سوزاندن چربی‌ها را ایفا می‌کند. بدن بعد از تجزیه‌ی چربی‌های اضافی از آن‌ها به عنوان سوخت استفاده می‌کند در نتیجه عملکرد ورزشی افزایش می‌یابد. پس با نوشیدن قهوه قبل از فعالیت‌های مختلف می‌توانید از فواید قهوه در زمینه چربی‌سوزی آن استفاده کنید.

 

۹. قهوه شما را باهوش‌تر می‌کند؟

قهوه شما را باهوش‌تر می‌کند؟

اگر می‌خواهید قدرت مغز خود را افزایش دهد صبح‌ها یک فنجان قهوه بنوشید. کافئین موجود در قهوه آدنوزین (یک انتقال دهنده‌ی عصبی مهاری) را مسدود می‌کند و در نتیجه باعث افزایش ترشح نوراپی‌نفرین و دوپامین، که از انتقال‌دهنده‌های عصبی قدرتمندی هستند، می‌شود. اگر بخواهیم به زبان ساده این موضوع را توضیح دهیم باید گفت خاصیت قهوه باعث افزایش قدرت و پویایی مغز می‌شود.

۱۰. قهوه طول عمر شما را زیاد می‌کند

قهوه طول عمر شما را زیاد می‌کند

در گزارشی که در وب‌سایت دانشگاه هاروارد منتشر شده گفته شده است که نوشیدن ۳ تا ۴ فنجان قهوه در طول روز می‌تواند طول عمر را تا ۱۵% افزایش دهد. البته نباید حد اعتدال را فراموش کرده و به دلیل خاصیت قهوه میزان مصرف را افزایش دهید. همچنین بیشترین کاهش خطر مرگ در افرادی مشاهده شده است که به صورت منظم قهوه مصرف می‌کنند. همه‌ی ما دوست داریم عمر طولانی‌تری داشته باشیم، پس به نظر می‌رسد که نوشیدن قهوه و بهره‌گیری از خواص قهوه می‌تواند ما را به این آرزو نزدیک‌تر کند.

 

بررسی کلی خواص قهوه

مزایای سلامتی نوشیدن قهوه در روز

قهوه نه تنها یک نوشیدنی محبوب در جهان است،‌ بلکه یک نوشیدنی بسیار سالم است. با نوشیدن روزانه‌ی قهوه می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت نوع ۲ و سرطان کبد را کاهش داده و توانایی‌های بدنی و مغزی خود را افزایش دهید. در تحقیقات مختلف مشخص شده است افرادی که روزانه ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می‌نوشند بیشتر از فواید نوشیدن قهوه بهره می‌برند. پس می‌توان اینطور نتیجه گرفت که سلامتی شما به میزان قهوه‌ای که می‌نوشید بستگی دارد.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید