چرا هلند همیشه یکی از شادترین کشورهای دنیا است؟

 چرا هلند همیشه یکی از شادترین کشورهای دنیا است؟

چرا هلند همیشه یکی از شادترین کشورهای دنیا است؟

هلند سال های متمادی است که در میان شادترین کشورهای دنیا قرار دارد. این امر دلایل مختلفی دارد اما شاید یکی از آن ها مفهومی باشد که مختص به فرهنگ هلندی است.

در زبان هلندی کلمه ای وجود دارد که شاید مانند آن در زبان های دیگر دنیا وجود نداشته باشد: Niksen به معنای هیچ کاری نکردن.

نیکسن شاید در نگاه اول خودخواهانه یا خسته کننده به نظر برسد اما در حقیقت خدمتی به خودتان و جامعه ی شما است.

اما این مفهوم چگونه بر زندگی ما می تواند تأثیر بگذارد؟

۱- اگر هیچ کاری نمی کنید، خجالت نکشید

وقتی کسی از شما می پرسد که در زمان فراغت تان چه کاری انجام می دهید، صرفاً بگویید: «هیچ کاری».

لزومی ندارد به خاطر استراحت کردن یا مرخصی گرفتن تان احساس شرمندگی کنید و بابتش عذرخواه باشید. نیکسن را نه نشانه ی تنبلی، بلکه مهارتی مهم در زندگی بدانید که می تواند به شما کمک کند به آرامش برسید و جلوی فرسوده شدن خود را بگیرید.

اعتقاد به نیکسن، مقاومت در برابر فشارهای غیر ضرور فرهنگی را هم راحت تر می کند.

هر زمان که احساس کردید به فرصتی برای استراحت و هیچ کاری نکردن نیاز دارید، آن را از خود دریغ نکنید. این کار را می توانید حتی سر کار انجام دهید. کافی است از همکاران خود بخواهید چند دقیقه ای مزاحت تان نشوند و شما را به حال خود بگذارند.

۲- بر اساس ریتم طبیعی خودتان کار و استراحت کنید

آدم ها کرونوتایپ های مختلفی دارند، به این معنی که آن ها برای داشتن بیشترین بازدهی، خواب و کار آن ها باید در زمان های مختلفی از روز باشد. بعضی از ما صبح ها بهتر کار می کنیم و بعضی هایمان شب ها بیشترین بازدهی را داریم.

همه ی ما باید متوجه شویم که در چه زمانی از روز بیشترین انرژی و بازدهی را داریم. نیکسن هم بخشی از همین فرآیند است.

۳- باهم هیچ کاری نکنید

تصور رایج این است که نیکسن یا همان هیچ کاری نکردن باید به تنهایی انجام شود. اما لذت نیکسن می تواند زمانی چند برابر شود که آن را با دیگران سهیم شویم.

این زمان را می توانید با کارهایی به سادگی در آغوش گرفتن عزیزان تان یا تماشای تلویزیون با یکدیگر سپری کنید.

۴- افراط نکنید

مردم هلند اغلب از فوران های احساسی شدید یا داشتن رفتارهای اغراق آمیز خودداری می کنند. آن ها به طور کلی گله و شکایت یا خودنمایی درباره ی کار کردن زیاد را ناپسند می دانند.

این نگرش هلندی ها ریشه در یک ضرب المثل هلندی دارد که می گوید: «کافی است نرمال باشی، همان خودش به اندازه ی کافی دیوانه وار هست.»

معنایش این است که اگر زمان یا انرژی بیش از اندازه ای برای شغل خود بگذارید، احتمالاً هیچکس تشویق و تمجیدتان نخواهد کرد. بلکه برعکس، احتمالاً با واکنش های منفی رو به رو خواهید شد و اطرافیان تان به شما خواهند گفت که باید عادی رفتار کنید، به خانه بروید و برای خودتان وقت بگذارید.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید