چجوری از سانسوریا قلمه بگیرم؟

 چجوری از سانسوریا قلمه بگیرم؟

سانسوریا

جوش بیندازیم. چرا که این امن ترین و ساده ترین راه برای تکثیر سانسوریا است.

تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش

اولین راه برای تکثیر سانسوریا، از راه پاجوش ها است. تکثیر از روش پاجوش به این معنی است که شما منتظر می مانید تا گیاه مادر، پاجوش بزند. این پاجوش ها از گیاه مادر رشد می کنند، به این معنی که آن ها هنوز نمی توانند مواد غذایی مورد نیازشان را خودشان از خاک بگیرند. این پاجوش ها خیلی سریع رشد می کنند. بنابراین اگر صبور باشید، یک گیاه بسیار بزرگ برای قرار دادن در یک گلدان جدید، خواهید داشت.
وقتی که می خواهید این پاجوش ها را تکثیر کنید، باید آن را با یک قیچی یا چاقوی ضدعفونی شده، از گیاه مادر جدا کنید. بعد از اینکه گیاه بچه را از روی گیاه مادر جدا کردید، خواهید دید قسمتی که به والد متصل بوده، مرطوب است. قبل از اینکه قلمه را در خاک یا پرلیت قرار دهید، باید اجازه دهید به مدت 2 روز خشک شود. وقتی اجازه می دهید پاجوش ها خشک شوند، از این گیاه کودک، در برابر آفات و بیماری ها محافظت می کنید. بعد از این دو روز، می توانید گیاه را در محیط رشد خودش که یا خاک یا پرلیت است، قرار دهید.
تکثیر از طریق قلمه برگ

راه دوم برای تکثیر سانسوریا، تکثیر برگ های آن است. به این معنی که یک یا چند برگ از گیاه مادر را بردارید و آن را تکه تکه برش بدهید. سانسوریا رطوبت زیادی را در برگ های خود ذخیره می کند، به این معنی که شما می توانید این برگ ها را به راحتی تکثیر کنید. تکثیر سانسوریا خیلی به تکثیر ساکولنت شبیه است. قلمه شما از رطوبتی که در برگ های خود دارد، برای رشد ریشه و حفظ سلامت خود استفاده می کند.
برگ های سانسوریا نسبتا بلند هستند. بنابراین می توانید این برگ ها را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید. زمانی که این کار را انجام دهید، می توانید سانسوریاهای بیشتری را از یک برگ رشد دهید. اما این نکته را فراموش نکنید که بریدن برگ ها به دقت فراوانی نیاز دارد. زمانی که یک برگ کامل را تکثیر می کنید، این برگ دارای مواد مغذی زیادی است که به آن کمک می کند تا چندین ماه سالم بماند. با این حال، اگر برگ ها را به بخش های کوچک تر برش دهید، باید همه کار ها را درست انجام دهید تا به رشد سریع تر ریشه گیاه کمک کنید. وقتی که برگ ها را به قطعات کوچک تر برش می دهید، خطر از دست دادن برگ ها را دارید. به همین دلیل است که توصیه نمی کنم برای اولین تجربه قلمه گیری از سانسوریا، این کار را انجام دهید.
مانند تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش، زمانی که برگ را از گیاه مادر جدا کردید و به قطعات کوچک تر تقسیم کردید، باید اجازه بدهید که برگ ها به مدت 2 روز خشک بشوند. وقتی اجازه دهید برگ به مدت 2 روز خشک شود، زخم بریده شده خشک می شود. اگر زمانی که برگ را در خاک می کارید خشک نباشد، احتمالاً به بیماری مبتلا می شود.

انتخاب محیط رشد

حالا که قلمه ها را جدا کرده اید و اجازه داده اید به مدت 2 روز خشک شود، وقت آن رسیده که یک محیط رشد برای آن انتخاب کنید. مانند بسیاری از گیاهان دیگر، شما می توانید قلمه های خود را در محیط های رشد مختلف تکثیر کنید. در راهنمای امروز ما قصد داریم به پرورش های قلمه های سانسوریا در خاک و یا پرلیت بپردازیم. در صورت تمایل می توانید قلمه های خود را در آب هم پرورش دهید. اما من تکثیر قلمه سانسوریا در آب را پیشنهاد نمی کنم. زیرا احتمال خراب شدن آن ها زیاد است. در ابتدا به تکثیر قلمه ها در خاک و بعد از آن در پرلیت می پردازیم.

تکثیر قلمه سانسوریا در خاک

تکثیر قلمه های سانسوریا در خاک یک راه عالی برای کمک به رشد ریشه و تغذیه آنها در طول مسیر است. هنگامی که می خواهید قلمه های خود را در خاک پرورش دهید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.
آبیاری قلمه سانسوریا در خاک

آبیاری قلمه های شما، زمانی که در خاک کاشته می شوند، با آبیاری سانسوریا کاملاً رشد یافته بسیار متفاوت است. زمانی که قلمه های شما هنوز ریشه نداشته باشند، رطوبت را از خاک جذب نمی کنند. این بدان معنی است که خاک برای مدت طولانی تری نسبت به آنچه که قبلاً به آن عادت کرده اید مرطوب می ماند. اگر مقاله “سانسوریا؛ یاور همیشگی خانه های کم نور” را خوانده باشید، می دانید که سانسوریا در محیط های مرطوب، عملکرد خوبی ندارد و خاک خشک را ترجیح می دهد. زمانی که خاک برای مدت طولانی مرطوب باشد، ریشه های گیاه شروع به پوسیده شدن می کنند. پس این موضوع خیلی مهم است که قلمه ها را تا زمانی که ریشه دار شوند، خیلی کم آبیاری کنید. وقتی که قلمه ها ریشه دار شدند، می توانند رطوبت را از خاک جذب کنند و شما می توانید آن را مانند یک سانسوریا کاملا رشد یافته، آبیاری کنید.

اندازه گلدان برای قلمه شما در خاک

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید اندازه گلدان برای قلمه های سانسوریا است. گلدان بزرگتر به معنای خاک بیشتر است. خاک بیشتر به این معنی است که برای مدت طولانی تری نسبت به زمانی که یک گلدان کوچک را آبیاری می کنید مرطوب می ماند. هنگامی که برای اولین بار قلمه های خود را در خاک می کارید، مطمئن شوید که آن را در گلدانی می کارید که خاک به سرعت خشک شود. یک دلیل دیگر برای انتخاب گلدان کوچک این است که سانسوریا دوست دارد ریشه زیادی داشته باشد. وقتی که گلدان کوچک باشد، ریشه سریعا کل گلدان را پر می کند و قلمه ها خیلی سریع تر رشد می کنند.

تکثیر قلمه در پرلیت

خب حالا بیایید به سراغ تکثیر قلمه ها در پرلیت برویم. یکی از بهترین گزینه ها برای قلمه گیری از گیاهان، همین پرلیت است. در پرلیت، علاوه بر این که قلمه به خوبی ریشه دار می شود، خطر پوسیدگی و له شدن قلمه هم کاهش پیدا می کند. زمانی که قلمه ها در پرلیت ریشه دار شدند، می توانید با خیال راحت به خاک انتقال دهید.

نتیجه گیری

خب در مقاله امروز یاد گرفتید که می توانید سانسوریا را از طریق پاجوش و یا قلمه برگ ها، تکثیر کنید. برای مطالعه این پست از شما سپاسگزارم! امیدوارم به شما کمک کند تا گیاهان خود را سالم و زیبا نگه دارید!

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید