پرتاب ۲۲ ماهواره استارلینک با این موشک استثنایی

 پرتاب ۲۲ ماهواره استارلینک با این موشک استثنایی

پرتاب 22ماهور استارلینک

۲۲ ماهواره جدید «استارلینک» روز ۱۹ مه با موشک «فالکون ۹» به مدار زمین رفتند.

شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) در اوایل صبح روز ۱۹ مه، ۲۲ ماهواره پهن‌باند «استارلینک»(Starlink) موسوم به «V۲ mini» را به مدار زمین پرتاب کرد و موشک بازگشته را در اقیانوس اطلس فرود آورد.

یک موشک «فالکون ۹»(Falcon ۹) به همراه ۲۲ ماهواره استارلینک در ساعت ۲:۱۹ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی از «پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال»(CCSFS) در فلوریدا بلند شد. مرحله اول فالکون ۹ طبق برنامه حدود ۸.۵ دقیقه پس از بلند شدن به زمین بازگشت و روی سکوی فرود شناور بدون سرنشین شرکت اسپیس‌ایکس در اقیانوس اطلس فرود آمد. در همین حال، مرحله بالایی موشک به حمل ۲۲ ماهواره استارلینک به مدار پایین زمین ادامه داد تا طبق برنامه‌ریزی، حدود ۶۵ دقیقه پس از پرتاب مستقر شوند.

 

استارلینک، مجموعه بزرگ و در حال توسعه ماهواره‌های پهن‌باند اسپیس‌ایکس است. این شرکت تاکنون بیش از ۴۴۰۰ ماهواره استارلینک را به فضا پرتاب کرده است اما در صورت دریافت تاییدیه‌های مورد نیاز می‌تواند حدود ۱۰ برابر این تعداد را به فضا پرتاب کند.

ماهواره‌های V۲ Minis، بزرگتر و توانمندتر از نسل اول ماهواره‌های استارلینک هستند که بیشتر این شبکه بزرگ را تشکیل می‌دهند. نسخه کامل‌تر ماهواره‌های استارلینک V۲ Minis که بزرگتر و قوی‌تر هستند، با موشک بزرگ «استارشیپ»(Starship) شرکت اسپیس‌ایکس که هنوز در حال توسعه است، پرتاب خواهند شد.

پرتاب روز ۱۹ مه، سی‌امین پرواز فالکون ۹ و سی و دومین ماموریت مداری اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۳ بود. این شرکت در سال جاری، دو بار نیز موشک قوی «فالکون هوی»(Falcon Heavy) خود را پرتاب کرده است.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید