قلیان سالم تر از انواع دیگر دخانیات نیست

 قلیان سالم تر از انواع دیگر دخانیات نیست

قلیان

به نقل از مدیسن نت، این انجمن خطرات چند مورد از این جایگزین‌های گیاهی را ترسیم می‌کند؛ از سیگارهای میخی معروف به کرتکس گرفته تا سیگارهای طعم دار به شکل قلیان.

دکتر «الن روم» از کلینیک کلیولند اوهایو درباره خطرات استفاده از این لوله‌هایی که تنباکو را با زغال سنگ گرم می‌کنند و آن را از طریق آب خنک فیلتر می‌کنند، می‌گوید: «قلیان جایگزین مطمئنی برای کشیدن سیگار نیست. یک جلسه معمولی یک ساعته استفاده از قلیان شامل استنشاق ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابر حجم دود استنشاق شده از یک سیگار است.»

مؤسسه ملی سرطان ایالات متحده، سیگارهای گیاهی را حاوی ترکیبی از گل‌ها، گیاهان و سایر مواد طبیعی تعریف می‌کند که فاقد تنباکو و نیکوتین است.

به گفته این مؤسسه، با وجود این مواد طبیعی، آنها همچنان بسیاری از همان مواد شیمیایی مضری را که سیگارها دارند، مانند قطران و مونوکسید کربن منتشر می‌کنند.

قلیان سیگار نیست، بلکه پیپ‌هایی هستند که از قرن‌ها پیش در هند و ایران مورد استفاده قرار می‌گرفتند. آنها از زغال چوب برای گرم کردن تنباکوی طعم دار استفاده می‌کنند.

قلیان‌ها با وجود سیستم تحویل متفاوت، خطرات خاص خود را دارند. به گفته انجمن سرطان آمریکا، فرآیند کشیدن تنباکو با قلیان سطوح بالایی از مواد شیمیایی خطرناک مانند مونوکسید کربن و فلزات را به بدن منتقل می‌کند.

نتایج یک مطالعه، تأثیر بالقوه کشیدن گیاهان خاص، که شامل افزایش خطر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ بود، را نشان داد.

محققان تاکید می‌کنند به طور کلی، سوزاندن ترکیبات مشتق شده از گیاهان ممکن است بدن انسان را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار دهد و باعث بیماری‌های جدی شود.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید