فشار خونی ها بخوانند | با این خوراکی به راحتی فشار خود را متعادل کنید

 فشار خونی ها بخوانند | با این خوراکی به راحتی فشار خود را متعادل کنید

خاصیت لبو

چغندر، یکی از معدود سبزیجاتی است که ادعا می‌شود یک ابر غذا است. چغندر رنگ خود را از بتالین‌ها می‌گیرد، آنتی اکسیدان‌های قوی که برای بدن مفید است، اما این سطوح بالای نیترات است که به چغندر قدرت جادویی می‌دهد.

 

 

وقتی سبزیجات غنی از نیترات مانند چغندر مصرف می‌کنیم، اتفاق قابل توجهی در بدن رخ می‌دهد. باکتری‌هایی که در دهان ما زندگی می‌کنند نیترات را به نیتریت تبدیل می‌کنند. نیتریت نیز به نوبه خود توسط بدن به اکسید نیتریک تبدیل می‌شود که سطح و میزان جریان خون را به اندام‌های مختلف افزایش می‌دهد.

 

سطوح کافی اکسید نیتریک برای حفظ قدرت جنسی ضروری است. این موضوع ممکن است توضیح دهد که چرا رومی‌ها از آب چغندر به عنوان یک داروی تقویت کننده جنسی استفاده می‌کردند. اگرچه هنوز هیچ کارآزمایی بالینی انجام نشده که نشان دهد مصرف آب چغندر اثری شبیه ویاگرا دارد، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن لبو باعث انبساط رگ‌های خونی و کاهش فشار خون می‌شود.

 

محققان برای بررسی این موضوع، گروهی از داوطلبان با فشار خون بالا را مورد مطالعه قرار داده و از آن‌ها خواستند رژیم غذایی غنی از چغندر را دنبال کنند. پس از چند هفته، مشخص شد که خوردن چند عدد لبو در روز منجر به کاهش میانگین فشار خون در حدود ۵ میلی متر جیوه می‌شود که اگر این روند حفظ شود، خطر سکته مغزی و حمله قلبی در افراد تا حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

 

گفتنی است فواید چغندر به کاهش فشار خون بالا محدود نمی‌شود. تاکنون تحقیقات زیادی روی لبو و خواص آن انجام شده است، مطالعات دکتر اندی جونز، استاد فیزیولوژی کاربردی در دانشگاه اکستر نشان می‌دهد مصرف لبو به ویژه به شکل آب غلیظ شده، می‌تواند توانایی ورزشی افراد را افزایش دهد.

 

این پژوهشگر در یکی از مطالعات اولیه خود از گروهی از دوچرخه سواران مسابقه‌ای در سطح باشگاهی خواست تا پس از نوشیدن آب چغندر، در چند تایم تریل که مسافت ۱۶ کیلومتر را طی می‌کردند، شرکت کنند. به گزارش سیناپرس، چیزی که این ورزشکاران نمی‌دانستند این بود که در یک موقعیت، آب چغندر معمولی دریافت کرده و در موقعیتی دیگر، ماده اصلی، یعنی نیترات، از آب چغندر حذف شده بود.

 

در نتیجه مشخص شد دوچرخه سوارانی که آب لبوی کامل و دارای نیترات مصرف کرده بودند، به طور متوسط ۴۵ ثانیه سریع‌تر به پایان مسیر خود رسیدند که این تفاوت در مسابقات ورزشی بسیار قابل توجه است.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید