سوت پایان پادشاه!

 سوت پایان پادشاه!

pele

پله به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تمام ادوار تلقی می‌شود که از سوی فیفا لقب «برترین» را گرفته‌ است، همچنین یکی از موفق‌ترین و محبوب‌ترین چهره‌های ورزشی قرن بیستم به‌شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ ادسون آرانتس دو ناسیمنتو در ۲۳ اکتبر ۱۹۴۰ در برزیل متولد شد. وی که با نام «پله» شناخته می‌شود، بازیکن سابق فوتبال در پست مهاجم است.

پله به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تمام ادوار تلقی می‌شود که از سوی فیفا لقب «برترین» را گرفته است. او یکی از موفق‌ترین و محبوب‌ترین چهره‌های ورزشی قرن بیستم است که کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۱۹۹۹ از وی به عنوان ورزشکار قرن یاد کرد و نامش از سوی مجله تایم در فهرست ۱۰۰ شخصیت برجسته قرن بیستم قرار گرفت.

پله در سال ۲۰۰۰ از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به عنوان بازیکن برتر جهان انتخاب شد و یکی از دو برنده مشترک بازیکن قرن فیفا بود. وی در دوران بازیکنی خود سه جام جهانی را کسب کرد و رکوردهای بسیاری، از جمله بیشترین گل در تاریخ فوتبال را شکست.
زندگی‌نامه پله

ادسون آرانتس دو ناسیمنتو ملقب به پله (Pelé) روز ۱ آبان ۱۳۱۹ در شهر کوراسائویس کشور برزیل به عنوان فرزند اول خانواده به دنیا آمد. ماریا خواهرش متولد سال ۱۳۲۱ و برادرش ژکا متولد ۱۳۲۸ است، پدرش «داندینهو» فوتبالیست آماتور و مادرش خانه دار بود.

له فوتبال را از سال ۱۹۵۰ در سن ۱۰ سالگی شروع کرد و خیلی زود در سال ۱۹۵۸ با اینکه ۱۸ سال بیشتر نداشت در جام جهانی سوئد جوان‌ترین بازیکن برزیلی شناخته شد و توانست با گلزنی به افتخارات خویش بیفزاید.

وی ضمن مهارت بازی به عنوان هافبک یا مهاجم، مهارت کامل بازی با هر دو پا را داشت وتمام‌کننده‌ای قهار، دریبل‌زنی بی‌نظیر و پاسوری به یاد ماندنی بود و حتی به عنوان یک فوروارد، تکل‌زن قهاری بود. سرعت، قدرت و دقت شوت پله از معروف‌ترین ویژگی‌هایش هستند.
ماجرای نام‌گذاری پله

پله در توئیتی در سپتامبر ۲۰۱۴ نوشت، پدرش «ژائو راموس» فوتبالیستی که به نام «دوندینیو» مشهور است و مادرش «دونا سلسته» نام وی را به خاطر توماس ادیسون، «ادسون» گذاشتند.

پله درباره نام‌گذاری خود به نام ادیسون، به نشریه گاردین گفته است: «هنگامی که متولد شدم برق به تازگی به شهر من در برزیل رسیده بود. از اینکه نامم از توماس ادیسون گرفته شده خوشحال بودم. «پله» به نظرم وحشتناک و مزخرف بود. ادیسون خیلی جدی‌تر و بااهمیت‌تر نشان داده می‌شد.» اگرچه صددرصد از چگونگی پیدایش اسم پله مطمئن نیست اما از نظرش محتمل‌ترین توضیح این است که او نام یکی از هم‌تیمی‌های پدرش را بد تلفظ کرد و هم‌کلاسی‌هایش شروع کردند به مسخره کردنش. نام این بازیکن (واسکو دسائو لورنکو) بود که به (بیله) مشهور است. خودش در ادامه توضیح می‌دهد: «وقتی کسی به من می‌گفت، سلام پله، عصبانی می‌شدم و فریاد می‌زدم. یک بار حتی با مشت به صورت یکی از همکلاسی‌هایم زدم و دو روز تنبیه شدم. اما الان عاشق اسم مستعارم هستم.»
پله بازی با پای برهنه و توپ جورابی

پله در فقر بزرگ شد و ازآنجاکه خانواده نمی‌توانستند برای وی توپ فوتبال بخرند از گلوله‌های جوراب به جای توپ استفاده می‌کرد. در زمانی که پله ۶ ساله بود خانواده به شهر بزرگ‌تری در جنوب برزیل نقل مکان کردند، وی در آنجا کفش مردم را برق می‌انداخت و بیرون سالن‌های سینما بادام زمینی بوداده می‌فروخت تا پول خرید توپ فوتبال را به دست بیاورد.

پله پول خرید کفش نداشت و پابرهنه بازی می‌کرد. او و دوستانش تیم فوتبالی درست کردند و نامش را تیم «بی‌کفش‌ها» گذاشتند. بعدها بازی‌های با پای برهنه که در زمین‌های خالی انجام می‌شد به «پلادا» معروف شد که گمان می‌رود این نام به خاطر پله انتخاب شده است.

پله در این خصوص گفته است: وقتی فوتبال را شروع کردم، پولی برای خریدن توپ نداشتم و در نتیجه با جوراب پر شده از روزنامه برای خودم توپ درست می‌کردم. اولین توپ چرمی که دیدم، توپ کهنه‌ای بود که پدرم از تیم بائورو آورده بود که خیلی درب و داغان بود. بخاطر وضعیت خانواده مدتی به عنوان شاگرد در چای فروشی کار می‌کردم تا اینکه در ۱۱ سالگی وارد تیم فوتسال رادیوم شدم و بازی کردم.
پله و شروع حرفه‌ای فوتبال

پله فوتبالش را در سال ۱۹۵۴ وقتی ۱۴ ساله بود با ورود به تیم جوانان «بائرو» شروع کرد که پدرش در آن بازی می‌کرد. وی همان‌جا مورد توجه «دی بریتو» از بازیکنان تیم ملی برزیل قرار گرفت.

پله یک سال بعد در ۱۵ سالگی از طریق دی بریتو وارد باشگاه «سانتوس» شد. وی یک سال بعد بخاطر عملکرد چشمگیر خود به تیم بزرگسالان سانتوس رفت و در ۱۶ سالگی توانست به عنوان بهترین گلزن لیگ شناخته شود.
ورود پله به تیم ملی

پله ۱۰ ماه پس از امضای قرارداد حرفه‌ای با تیم سانتوس، به تیم ملی برزیل دعوت شد و سال ۱۹۵۸ در ۱۷ سالگی در جام جهانی سوئد بازی کرد. وی از سال ۱۹۵۷ تا ۱۹۷۱ به مدت ۱۴ سال در تیم ملی حضور داشت و توانست در ۹۲ بازی ملی خود ۷۷ مرتبه توپ را خط دروازه عبور دهد.

پله بعد از درخشش در جام جهانی با تیم «اینتر میلان» قرارداد داخلی بست اما پس از شورش هواداران تیم سانتوس به درخواست این تیم، قرارداد پاره شد و پله در تیم سانتوس ماند و در فصل ۱۹۵۸ توانست با ۵۸ گل زده اولین قهرمانی مهم خود را با این تیم پر هوادار جشن بگیرد.
قرارداد پله با اینتر و شورش در برزیل

بعد از درخشش در جام جهانی با تیم «اینتر میلان» قرارداد داخلی بست اما پس از شورش هواداران تیم سانتوس به درخواست این تیم، قرارداد پاره شد. او در تیم سانتوس ماند و در فصل ۱۹۵۸ توانست با ۵۸ گل زده اولین قهرمانی مهم خود را با این تیم پر هوادار جشن بگیرد.
پله در جام جهانی

پله با ۱۷ سال و ۲۳۹ روز جوان‌ترین بازیکن در تاریخ جام‌های جهانی است، همچنین جوان‌ترین بازیکنی است که موفق شده در فینال جام جهانی حضور داشته باشد و موفق شد در برابر تیم فرانسه و در نیمه نهایی جام ۵۸ موفق به زدن ۳ گل در یک دیدار و هت تریک شود. یکی از گل‌های پله در جام جهانی، جز برترین گل‌های تاریخ جام جهانی به شمار می‌آید.
پله در فینال جام جهانی ۱۹۷۰

فینال جام جهانیِ ۱۹۷۰ برزیل به مصاف ایتالیا رفت؛ این فینال از این منظر مهم بود در صورتی که برزیل قهرمان می‌شد، آن‌ها برای همیشه جام ویکتوری (ژول ریمه) را به خانه می‌بردند، همچنین پله «مرواریدِ سیاه» قرار بود برای همیشه از تیمِ ملی برزیل خداحافظی کند.

در مسابقه فینال، نگاه تماشاگران و لنز دوربین‌ها بیشتر از خود بازی به پله دوخته شده بود و او نیز در دقیقه ۱۹ نخستین گل برزیل را در فینال مکزیک ۱۹۷۰ به ثمر رساند. پس از گلزنی، پله به‌سمت هم‌تیمیِ شماره ۷ خود جرزینهو رفت و با یک پرش زیبا این قاب ماندگار را در لنزِ دوربین عکاس‌ها ثبت کرد که به «جهشِ شادی» معروف شد.
رکوردهای گینس پله

پله تا پایان دوران حرفه‌ای‌اش سه قهرمانی جهان با برزیل در سال‌های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰ به‌دست آورد که بیشترین تعداد قهرمانی است که یک بازیکن تاکنون موفق به کسب آن شده است.

پله در اولین بازی حرفه‌ای‌اش در سال ۱۹۵۶، ۴ گل به ثمر رساند و در کل دوران حرفه‌ای فوتبالش تعداد ۱۲۸۳ گل به نام خودش ثبت کرد و در جهان با این تعداد گل پادشاهی می‌کند.

با این حال بحث‌هایی در مورد این تعداد گلی که گینس ثبت کرده وجود دارد چون چندین رسانه گزارش داده‌اند که بیش از ۵۰۰ گل پله در مسابقات دوستانه و غیررسمی و نه در رقابت‌های حرفه‌ای به ثمر رسیده است.

پیام جدید پله افسانه‌ای از بیمارستان (عکس) | خبرگزاری ایلنا
افتخارات پله

برترین ورزشکار قرن بیستم به انتخاب کمیته بین‌المللی المپیک
بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۷۰
مرد سال فوتبال آمریکای جنوبی ۱۹۷۳
قهرمان جام جهانی ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰
قهرمان جام بین قاره‌ای با سانتوس ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳
رکورددار گلزنی در بازی‌های رسمی با ۱۲۸۱ گل
۹۲ بازی ملی، ۷۷ گل
حضور در جام جهانی: ۴ دوره (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰) – ۱۴ بازی، ۱۲ گل

ویژگی‌های منحصر به فرد پله

بازی با هر دوپا
دریبل زنی بی نظیر
پاسوری به یاد مادندنی
سرعت، دقت و قدرت شوت بی نظیر

القاب پله

پله در دوران درخشش خود توانسته بود لقب‌های زیادی را کسب کند. لقب‌های شاه سلطان و مروارید سیاه معروف‌ترین لقب‌های پله است. پله در خانواده‌اش به Dico شهرت داشت .

درواقع شهرت اصلی اوی Pele نبوده بلکه به دلیل اینکه وی به دروازه‌بان تیم واسکوداگاما که نام وی Bilé بوده علاقه خاصی داشته لقب او را هم پله یا Pilé می‌نامند.
پله و بازیگری و نویسندگی

پله چندین کتاب زندگی نامه نوشته است و فیلم درباره زندگی وی ساخته شده. وی در سال ۱۹۸۱ و در فیلم فرار به سوی پیروزی که با حضور ستاره‌های فوتبال جهان و بازیگر مشهور هالیوود سیلوستره استالونه ساخته شد حضور داشت که در آن فیلم نقش زندانی‌هایی را که در کمپی از نازی‌های آلمانی زندانی بودند و با برگزاری یک مسابقه فوتبال موفق به فرار شدند بازی کرد. وی همچنین در ۱۲ فیلم و مجموعه تلویزیونی ایفای نقش کرده است.
عدم جواب دهی پله به شیمی درمانی

چندی پیش رسانه‌های محلی برزیل اعلام کردند که فوتبالیست سابق و اسطوره برزیل دچار تورم بدن، مشکلات و نارسایی قلبی، سردرگمی ذهنی و سرگیجه و در بیمارستان بستری شده است. همچنین اعلام کردند شیمی‌درمانی انجام‌شده در چند ماه گذشته تأثیری بر چند تومور پله نداشته و موفقیت‌آمیز نبوده است.

در ادامه نیز اخبار جدیدی از سوی رسانه‌های محلی برزیل منتشر شده است که اعلام کرده‌اند بدن پله دیگر به شیمی‌درمانی پاسخ نمی‌دهد و دیگر هیچ درمانی برای سرطان روده که به ریه‌ها و کبد پله متاستاز کرده، وجود ندارد.

اسطوره فوتبال دنیا پس از متوقف کردن شیمی‌درمانی‌اش، برای جلوگیری از درد و تنگی نفس، تا زمان فرارسیدن پایان عمر خود، تحت مراقبت‌های تسکینی قرار گرفت. در نهایت او روز 29 دسامبر 2022 (8 دی 1401) درگذشت.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید