سلاح رویایی پوتین برای نابودی اف ۳۵ و اف ۲۲

 سلاح رویایی پوتین برای نابودی اف ۳۵ و اف ۲۲

اس ۵۰۰، پرومته خدای آتش

سامانه موشکی اس ۵۰۰ با نام رمز «پرومته» به سلاح اصلی ارتش پوتین برای مقابله با پیشرفته‌ترین جنگنده‌های آمریکا، یعنی اف ۳۵ و اف ۲۲ تبدیل خواهد شد.

پرومته خدای آتش در اساطیر یونان باستان، اسم رمز پیشرفته‌ترین سامانه پدافندی روسیه است. سامانه موشکی اس ۵۰۰ که هنوز اطلاعاتی چندانی از آن در دست نیست، بنا به ادعای مسکو می‌تواند جنگنده‌های پنهانکار پیشرفته‌ای چون اف ۳۵ و اف ۲۲ را از آسمان به زیر بکشد.

اس ۵۰۰، پرومته خدای آتش

مسکو از سال ۲۰۱۰ تصمیم به ساخت سیستم پدافندی اس ۵۰۰ گرفت که قرار بود جایگزین‌ سیستم‌های پیشین چون اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ شود. این سامانه پدافندی همچون پیشینیان باید با موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز مقابله می‌کرد و علاوه بر آن تهدید را برای هواگردهای دشمن به سطح تازه می‌رساند.

اس ۵۰۰ باید به توانایی مقابله با پیشرفته‌ترین جنگنده‌های پنهان‌کار نسل پنجم و هدف قرار دادن ماهواره‌های در مدار مجهز می‌شد.

در سامانه‌های اس ۵۰۰ از دو نوع موشک استفاده می‌شود که یکی برد ۴۰۰ کیلومتری و دیگر تا ۶۰۰ کیلومتر برد دارد. در پیکربندی با موشک ۴۰N6M با برد ۴۰۰ کیلومتر چهار موشک در پرتابگر قرار می‌گیرند و با موشک ۷۷N6 با برد ۶۰۰ کیلومتر می‌توان دو موشک را مورد استفاده قرار داد.

در هر باتری از این سامانه رادار اکتساب باند S 91N6E(M)، رادار اکتساب باند C 96L6-TsP، رادار درگیری چند حالته ۷۶T6 و رادار درگیری ضد موشک بالستیک ۷۷T6.9 در کنار هم برای شناسایی و درگیری با اهداف گوناگون از جمله هواگردهای پنهان‌کار تعبیه شده‌اند.

 

در این میان بسیاری کارشناسان غربی به ادعاهای روسیه درباره توانایی‌های اس ۵۰۰ به دیده تردید می‌نگرند. آن‌ها باور دارند که روسیه نه تنها در جدول زمانی مقرر موفق به عملیاتی کردن اس ۵۰۰ نشده است که با شروع جنگ اوکراین تا مدت‌ها توان پیگیری این پروژه را هم نخواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید