سقوط باخموت؛ خیز پوتین برای اشغال کی‌یف/ جنگنده های آمریکایی به داد اوکراین می رسند؟

 سقوط باخموت؛ خیز پوتین برای اشغال کی‌یف/ جنگنده های آمریکایی به داد اوکراین می رسند؟

سقوط باخموت

در حالیکه روسیه امیدوار است بتواند تا نزدیکی کی‌یف برسد، غرب آماده کمک های بیشتر به اوکراین است و با اعطای جنگنده های آمریکایی به اوکراین، ممکن است معادلات پوتین به هم بریزد.

 

بعد از تصرف باخموت، جنگ روسیه و اوکراین وارد مرحله جدیدی شده است. در حالیکه اکنون روسیه امیدوار است بتواند تا نزدیکی کی‌یف برسد، غرب آماده کمک های بیشتر به اوکراین است و با اعطاء جنگنده های آمریکایی به اوکراین، ممکن است معادلات پوتین به هم بریزد.

الجزیره قطر در گزارش اخیرش مروری بر آخرین تحولات میدانی جنگ اوکراین داشته است.

جنگ به اوج می رسد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین بار دیگر مدعی شد که مقاومت در شهر باخموت همچنان وجود دارد؛ شهری که مسکو پس از ۲۲۴ روز درگیری، کنترل کامل آن را به دست آورد و آن را هم رسما اعلام کرد. آندری یوسف، سخنگوی اطلاعاتی اوکراین گفته که دو لشکر ضد کرملین موسوم به “ارتش آزادی روسیه” و “ارتش داوطلب روسیه” در حال انجام عملیاتی در داخل بلگورود هستند تا منطقه ای امنیتی برای حفاظت از غیرنظامیان اوکراینی ایجاد کنند. یوسف افزود ناآرامی علیه ارتش روسیه، نه تنها در منطقه بلگورود، بلکه در تمام سرزمین های روسیه افزایش خواهد یافت.

در همین رابطه، ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار استان بلگورود روسیه گفته که در نتیجه حمله یک گروه خرابکار اوکراینی به این منطقه مرزی ۸ نفر مجروح شدند. او همچنین از فعال شدن سیستم عملیات ضد تروریسم در بلگورود خبر داد. فرماندار بلگورود گفت: “یک گروه خرابکار از ارتش اوکراین وارد منطقه گریگورون شده است. نیروهای مسلح روسیه تمام اقدامات لازم را انجام می دهند. دشمن را از بین می بریم.”

 

گلادکوف در حساب تلگرامی خود نوشت: ” بخش بزرگی از مردم، منطقه مورد نظر را ترک کرده اند. ما با وسایل حمل و نقل خود به کسانی که وسیله حمل و نقل ندارند کمک می کنیم.” وی ابراز امیدواری کرد که “سربازان به زودی ماموریت خود را به پایان رسانده و دشمن را نابود کنند.”

سلاح‌ها از راه می رسند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین پس از پیوستن به نشست گروه ۷ در ژاپن و سفر به عربستان سعودی برای شرکت در نشست اتحادیه عرب، به اوکراین بازگشت. زلنسکی در نوار ویدئویی که روز دوشنبه در قطار ضبط شد، گفت: “سلاح های بیشتری در راه هستند.”

او سپس مروری بر نشست آتی ناتو در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، داشت و گفت: “ما هر کاری از دستمان بر آید انجام می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که تصمیمات اجلاس ناتو همان تصمیماتی هستند که برای ما کارساز خواهند بود.” وی افزود: “هر بار کمک های بیشتری برای اوکراین ارسال خواهد شد. این کمک ها در زمینه دفاع هوایی، توپخانه، فناوری زرهی، مهمات و آموزش پرسنل خواهند بود.”

زلنسکی همچنین از پدافند هوایی اوکراین که به گفته وی ۲۵ پهپاد رزمی روسیه را سرنگون کرده است، تمجید کرد. با این حال، اوکراین موفق به سرنگونی تمام موشک های روسیه نشده و به این خاطر، کی‌یف به بهبود سیستم دفاع هوایی خود ادامه خواهد داد.

شایان ذکر است که ایالات متحده در جریان اجلاس سران گروه ۷ در ژاپن، به آغاز آموزش خلبانان اوکراینی و اعطاء جنگنده های آمریکایی “اف-۱۶” چراغ سبز نشان داد. اوکراین از متحدان خود خواسته بود که جنگنده های مدرن، به ویژه F-16 آمریکایی را جهت جایگزینی هواپیماهای قدیمی میگ شوروی و سوخو، به کی‌یف بفرستند.

ویرانه‌ای به نام باخموت؛ شهر به دست روسیه افتاد؟

زلنسکی گفت که درگیری در شهر باخموت شرقی، همچنان ادامه دارد. این در حالی است که روسیه اعلام کرد نیروهایش کنترل کل شهر را پس از ماه ها درگیری به دست گرفته اند. هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین اوایل دوشنبه در تلگرام نوشت: نیروهای ما در حال کنترل برخی بخش ها در باخموت هستند. نبرد در اطراف تپه های شمال و جنوب شهر ادامه دارد. مالیار گفت که روس ها در حال آوردن نیروهای ذخیره خود به شهر هستند.

منطقه باخموت دونتسک ماه هاست که درگیر جنگی خونین است. در آغاز هفته جاری، مسکو کنترل کامل خود بر این شهر به شدت ویران شده را اعلام کرد. زلنسکی به سرعت این مساله را انکار کرد با این حال، این مساله توسط روسیه بارها تکرار شد. تسخیر باخموت اولین پیروزی بزرگ مسکو در مبارزات بیش از ۱۰ ماهه برای تصرف دونتسک است.

بسیاری معتقدند اشغال این شهر، راه روسیه را به سایر مناطق شرقی باز می کند و می تواند راه هجوم به کی‌یف را هم باز کند. با این حال، تحلیلگران نظامی معتقدند اگرچه باخموت اهمیت استراتژیک بسیار زیادی دارد اما اشغال آن به معنی پایان کار نیست و بعید است کلید حمله به مناطق بزرگتر و به خصوص پایتخت باشد.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید