ذخیره ارزش بیت کوین چیست؟

 ذخیره ارزش بیت کوین چیست؟

ذخیره بیت کوین

وقتی صحبت از ذخیرهٔ سرمایه و دارایی به میان می‌آید، خرید فلزات گران‌بهایی مانند طلا و نقره جزو اولین گزینه‌های روی میز هستند.

از گذشته تا به امروز، خرید فلزات ارزشمند به ویژه طلا، یک راه‌حل خوب و کاربردی برای مقابله با نوسانات قیمت‌ها و ارزش پول در بازار شناخته می شد. بحث جدیدی که این روزها در حوزهٔ ذخیرهٔ ارزش مطرح شده‌است، خرید بیت کوین به‌عنوان ذخیرهٔ ارزش است. در واقع در سال‌های اخیر با افزایش قابل توجهٔ قیمت بیت کوین، ارزش این ارز رمزنگاری‌شده نیز سیر صعودی طی کرده‌است و سبب شده تا اکنون از این ارز نیز به‌عنوان گزینه‌ای برای ذخیرهٔ ارزش و دارایی یاد شود. اما آیا خرید بیت کوین به‌منظور ذخیرهٔ دارایی انتخاب درستی است یا همچون طلا، پرچم‌دار مطمئن‌ترین دارایی برای ذخیرهٔ ارزش است؟ در ادامهٔ این مطلب قصد داریم همین مسئله را روشن کنیم که آیا خرید بیت کوین واقعاً یک گزینهٔ مطمئن برای حفظ و ذخیرهٔ دارایی است؟

Store of value بیت کوین چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید ذخیرهٔ ارزش یا store of value دقیقا یعنی چه؟ ذخیرهٔ ارزش یا store of value در حقیقت نوعی دارایی است که ارزش خود را با گذر زمان حفظ می‌کند. با توجه به این تعریف، تا قبل از ورود بیت کوین، طلا و سایر فلزات ارزشمند، به‌عنوان یک کانال مطمئن برای حفظ و ذخیرهٔ ارزش محسوب می‌شدند، چون عمر مفید نامحدودی دارند و ارزش‌شان با گذشت زمان نه تنها کمتر نشده‌است، بلکه طبق انتظارها، افزایش هم خواهد داشت.

به این ترتیب ذخیرهٔ ارزش بیت کوین به این معنی است که به جای طلا و نقره، از خرید بیت کوین به‌عنوان مسیری برای حفظ و ذخیرهٔ ارزش و دارایی‌های خود استفاده کنیم.

 

ذخیره ارزش بیت کوین چیست؟
بیت کوین به‌عنوان یک ذخیرهٔ ارزش چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

برای این‌که بفهمید آیا BTC گزینهٔ خوبی برای ذخیره و حفظ ارزش است یا خیر، ابتدا باید بدانید دارایی مناسب برای ذخیرهٔ ارزش چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؛ چنین دارایی باید:

ماندگار باشد

کمیاب باشد

تولید سخت و هزینه‌بری داشته باشد

ماندگاری

اصل ماندگاری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک دارایی ایده‌آل برای ذخیره ارزش است. کالاهای بسیاری هستند که ارزش ذاتی بالایی دارند و در صورت کمیاب‌شدن ارزشمندتر هم می‌شوند، اما نمی‌توانند ذخیره‌کنندهٔ ارزش باشند، چون ماندگار نیستند. برای مثال می‌توان از مواد غذایی یاد کرد. این محصولات هم ارزش بالایی دارند، هم در صورت کمیاب‌شدن، ارزششان افزایش می‌یابد، ولی از آنجایی که ماندگاری ندارند و بعد از مدتی فاسد و بلااستفاده می‌شوند، نمی‌توان از آن‌ها برای ذخیرهٔ ارزش استفاده کرد.

کمیابی

ذخیره‌کنندهٔ ارزش باید در عین این‌که فی‌الذاته ارزشمند است، کمیاب هم باشد. برای مثال طلا با وجود داشتن منابع زیاد، محدود است. این محدودیت و عدم امکان استخراج این فلز توسط همگان، طلا را به فلزی کمیاب تبدیل کرده‌است که در طول زمان ارزش بالای خود را حفظ می‌کند و به یک گزینهٔ مناسب برای حفظ و ذخیرهٔ ارزش تبدیل می‌شود.

تولید سخت و هزینه‌بر

دارایی برای ذخیرهٔ ارزش مناسب است که تولید دشوار و پرهزینه‌ای داشته باشد. هر چقدر فرایند تولید یک دارایی آسان‌تر و حجم تولیدش بیشتر باشد، ارزش دارایی با گذشت زمان کمتر خواهد شد. مثال بارز آن پول‌های کاغذی هستند که چاپ بی‌رویه، ارزش آن‌ها را به‌طرز چشمگیری کاهش داده‌است. برعکس پول‌های کاغذی، تولید طلا اصلاً کار راحتی نیست. هر چند تحت شرایط آزمایشگاهی امکان تولید طلا وجود دارد، اما تاکنون هیچ کارخانه‌ای موفق به ساخت و تولید این فلز ارزشمند نشده است، چون تولید طلا در آزمایشگاه، خیلی دشوارتر و هزینه‌برتر از استخراج آن از معادن است.

ذخیره ارزش بیت کوین چیست؟
آیا بیت کوین گزینهٔ خوبی برای ذخیره ارزش است؟

عده‌ای معتقدند خیر؛ بیت کوین به‌عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال و استخراج آن، یک مسیر عالی برای درآمدزایی است. با این حال این ارز ذخیره‌کنندهٔ ارزش خوبی نیست. آن‌ها برای این ادعای خود دلایلی آورده‌اند که در ادامه عنوان می‌کنیم:

بیت کوین به‌عنوان یک دارایی غیرمتمرکز و دیجیتال بسیار خوب است، اما عمر نسبتاً کوتاهی دارد و از این‌ رو ذخیره‌کنندهٔ ارزش خوبی نیست.

قیمت بیت کوین نوسانات بسیاری دارد. اگرچه در بازه‌های زمانی خاص این قیمت رشد قابل توجهی داشته است، اما در آن روی سکه نیز گاهی سقوط‌های عجیب و غریبی را در ارزش خود مشاهده کرده‌است که سبب افت شدید قیمت بیت کوین در بازار شده‌اند.

در پایان این افراد معتقدند بیت کوین دیگر قدیمی شده‌ است. اگرچه این ارز رمزنگاری‌شده اکنون لقب پادشاه ارزهای دیجیتال را با خود یدک می‌کشد و آغازگر عصر باشکوه کریپتوکارنسی است، اما نواقص و کم‌ و کاستی‌های زیادی دارد که ارزهای جدیدتر با توزیع خود سعی دارند این نواقص را پوشش دهند. بنابراین آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند دور نخواهد بود زمانی که بیت کوین لقب پادشاه ارزهای دیجیتال را از دست بدهد. اما آیا باور و اعتقاد این گروه درست است؟
چرا برخی اقتصاددان‌ها خرید بیت کوین به‌عنوان ذخیرهٔ ارزش را تأیید می‌کنند؟

نقطهٔ مقابل گروهی که معتقدند BTC برای ذخیرهٔ ارزش مناسب نیست، برخی اقتصاددان‌ها و تحلیل‌گران هستند که معتقدند خرید بیت کوین به‌منظور ذخیره و حفظ دارایی و ارزش، بسیار کار درستی است، چون:

جایگاه بالای Bitcoin در بازارهای مالی، به این ارز به‌عنوان دارایی مناسب برای ذخیرهٔ ارزش، اعتبار بالایی می‌دهد
تعداد کل Bitcoin محدود و تنها ۲۱ میلیون است. این مقدار هرگز بیشتر نخواهد شد، پس می‌توان گفت BTC کمیاب است و با افزایش تقاضا، قیمت بیت کوین هم افزایش خواهد یافت
ماینینگ و استخراج بیت کوین نیازمند حل معماهای رمزنگاری‌شده با استفاده از توان محاسباتی دستگاه‌های ماینر است. در ازای حل موفقیت‌آمیز مسئله‌ها، به ماینرها میزان مشخصی بیت کوین، پاداش اعطا می‌شود. حل این معماها سخت است، بنابراین ماینینگ Bitcoin از نظر میزان دشواری، صرف انرژی و وقت، دست کمی از استخراج طلا ندارد
بیت کوین قابل‌حمل است. دارایی که برای ذخیرهٔ ارزش انتخاب می‌شود، باید قابل جابه‌جایی باشد تا افراد بتوانند برای خرید کالا یا ارائه خدمات به یکدیگر از آن استفاده کنند. به این منظور دارندگان بیت کوین می‌توانند میلیاردها دلار ثروت خود یا حتی بیشتر را روی یک دستگاه سخت‌افزاری نگه‌داری کنند که سایز آن از کف دست بیشتر نیست
بیت کوین هم مانند طلا تقسیم‌پذیر است و می‌توان بدون کم‌شدن ارزش، آن را به واحدهای کوچک‌تری به نام ساتوشی تقسیم کرد

جمع‌بندی

در این مطلب دو دیدگاه متفاوت دربارهٔ استفاده از بیت کوین به‌عنوان ذخیره‌کنندهٔ ارزش را با هم مورد بررسی قرار دادیم. انتخاب این‌که از میان این دو دیدگاه، کدام یک برتر و صحیح‌تر است را بر عهدهٔ خودتان می‌گذاریم. با این همه در نظر داشته باشید که دیگر ذخیره‌کننده‌های ارزش مانند طلا و سایر فلزات نیز همچنان که برای ذخیرهٔ ارزش مناسبند، معایبی هم دارند. مثلاً برخلاف بیت کوین، حمل و جابه‌جایی طلا هزینه‌بردار بوده و ریسک دارد. ویژگی‌های طلا و نقره براساس خواص فیزیکی نیست و بر مبنای خواص ریاضی بنا شده‌است. همچنین برخلاف طلا، BTC به اعتماد نهاد یا مرجع خاصی نیاز ندارد و به هیچ سازمان و مرکزی وابسته نیست، پس همان‌طور که پیداست، BTC در مقابل طلا حرف‌هایی برای گفتن دارد و می‌تواند انتخاب خوبی به‌عنوان ذخیره‌کنندهٔ ارزش در عصر دیجیتال باشد. در پایان پیشنهاد می‌کنیم که مقاله ویژگی‌های ذخیره ارزش بیت کوین را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.
کد خبر

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید