درخواست آموزش و پرورش از پلیس فتا برای جلوگیری از تقلب در امتحانات نهایی

 درخواست آموزش و پرورش از پلیس فتا برای جلوگیری از تقلب در امتحانات نهایی

امتحان نهایی

با توجه به تأثیر قطعی نمرات امتحانات نهایی در پذیرش دانشگاه‌ها، تأمین امنیت حوزه‌های امتحانی و جلوگیری از ورود موبایل و ابزار جاسوسی اهمیتی بسیاری دارد.

با مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمرات امتحانات نهایی دوره دبیرستان در پذیرش دانشگاه‌ها تأثیرگذاری قطعی دارد و در نخستین فاز برای کنکور 1402 سهم نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم، 40 درصد است.

با توجه به سهم قطعی نمرات امتحانات نهایی در کنکور موضوع تأمین امنیت در حوزه‌های امتحان، جلوگیری از تقلب و انتشار سوالات اهمیتی دو چندان دارد.
با این حال در نخستین روز امتحانات نهایی دی ماه و 10 دقیقه پس از شروع امتحان، تصویر سوالات آزمون ریاضی 3 رشته علوم تجربی در فضای مجازی منتشر شد.

البته محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش معتقد است: انتشار این سوالات هنگام برگزاری امتحانات بود و به معنای لو رفتن سوالات نیست چرا که لو رفتن سوالات قبل از برگزاری آزمون است.

با این حال این ابهامات مطرح است که امنیت حوزه‌های امتحانی چگونه تأمین می‌شود و اگر داوطلبی حین برگزاری آزمون، موفق به بردن موبایل به داخل حوزه و دریافت پاسخ‌ها شود، چگونه می‌توان به سهم قطعی و 40 درصدی سوابق تحصیلی اطمینان داشت؟

محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش درباره تأمین امنیت حوزه‌های امتحانات نهایی به تسنیم گفت: برای قطع اینترنت حوزه‌های امتحان، مکاتباتی انجام شده است اما هنوز مصوبه‌ای برای محدود کردن اینترنت نداریم.

وی افزود: برای جلوگیری از ورود موبایل و ابزارهای الکترونیک، توصیه‌های لازم به داوطلبان ارائه شده است همچنین در مبادی ورودی حوزه‌های اجرا کنترل‌های لازم انجام می‌شود.

زارعی در پاسخ به این پرسش که در نخستین روز امتحانات نهایی، داوطلبی موفق به آوردن موبایل به جلسه امتحان شد، چگونه در حوزه امتحان متوجه این موضوع نشدند؟ بیان کرد: برخی افراد سودجود در فضای مجازی، کانال‌هایی را ایجاد کرده و دانش‌آموزان را اغفال می‌کنند که با این ترفندها می‌توانید موبایل یا ابزار جاسوسی را مخفی و در زمان امتحان پاسخ‌ها را دریافت کنید.

وی گفت: افرادی که تصویر سوالات نخستین امتحان نهایی را در فضای مجازی منتشر کردند، شناسایی شدند و تمام دروس صفر لحاظ می‌شود.

زارعی درباره اینکه آیا برای شناسایی موبایل و ابزارهای جاسوسی به تجهیزات خاصی نیاز دارید؟ متذکر شد: بخشی از این تجهیزات که دستگاه‌های سیگنال‌یاب است در برگزاری کنکور توسط سازمان سنجش استفاده می‌شود البته تعداد این دستگاه‌ها محدود است همچنین حفاظت آزمون باید مرتب در حوزه امتحانی تردد داشته باشد تا متوجه مبادله سیگنال شود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش ادامه داد: راهکار اصلی این است که تمام عوامل حوزه‌های امتحانی توجیه باشند از سوی دیگر با شبکه‌های سودجو که این اقدامات را در فضای مجازی تبلیغ می‌کنند برخورد جدی شود و درخواست خود را به پلیس فتا ارائه دادیم.

وی متذکر شد: در حوزه‌های امتحانات نهایی از راکت‌های فلزیاب برای بازرسی بدنی استفاده می‌شود.

زارعی در پایان در پاسخ به این پرسش “داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند یا می‌خواهند برای ترمیم نمرات امتحانات نهایی اقدام کنند باید در دروس عمومی امتحان دهند یا اختصاصی؟” گفت: داوطلبان باید برای دروس عمومی و اختصاصی در امتحانات ترمیم نمره و ایجاد سابقه تحصیلی شرکت کنند یعنی برای دروسی که سابقه تحصیلی ندارند یا می‌خواهند آن را ترمیم کنند.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید