درآمد ۷ میلیون دلاری قزاقستان در سال ۲۰۲۲ از مالیات استخراج رمزارز

 درآمد ۷ میلیون دلاری قزاقستان در سال ۲۰۲۲ از مالیات استخراج رمزارز

قزاقستان و رمز ارز

قزاقستان یکی از برترین مراکز استخراج بیت‌کوین جهان محسوب می‌شود و ۱۳٫۲۲ درصد از کل هش‌ریت بیت‌کوین را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش کوین‌تلگراف، داده‌های اولیه دولت قزاقستان برای سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که هزینه‌های استخراج جمع‌آوری‌شده تا ۲۷ آوریل درمجموع ۲۴۰ میلیون تنگه یا بیش از ۵۴۱ هزار دلار است. در مقایسه با سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ که در آن زمان هزینه پرداخت‌شده کمتر از ۶۵۲ میلیون تنگه (حدود ۱٫۵ میلیون دلار) بوده، این ارقام بسیار کمتر است.

قزاقستان، مهد استخراج رمزارز در آسیا

قزاقستان یکی از برترین مراکز استخراج بیت‌کوین جهان محسوب می‌شود. بر‌اساس داده‌های مرکز تأمین مالی جایگزین کمبریج، تا ژانویه ۲۰۲۲ این کشور که در آسیای مرکزی واقع شده، ۱۳٫۲۲ درصد از کل هش‌ریت بیت‌کوین را به خود اختصاص داده است؛ درست پس از ایالات‌متحده (۳۷٫۸۴ درصد) و چین (۲۱٫۱۱ درصد).

در اول ژانویه سال ۲۰۲۲، این کشور براساس مصرف برق نهادهای استخراج‌کننده، برای استخراج رمزارز مالیات وضع کرد.

در سال ۲۰۲۱، بسیاری از اپراتورهای استخراج‌کننده بیت‌کوین با توجه به بازار پررونق این کشور، به قزاقستان نقل مکان کردند. برخی برآوردها نشان می‌دهند که تا نوامبر ۲۰۲۱ و پس از سرکوب فعالیت‌های مربوط به استخراج توسط چین، ۸۷۸۴۹ دکل حفاری به این کشور آورده شده است.

اخیراً نیز دولت این کشور برنامه‌هایی را برای معرفی مقررات جدید کریپتو به‌منظور جلوگیری از تقلب مالیاتی و انجام عملیات‌های تجاری غیرقانونی اعلام کرده. یکی از این مقررات ایجاب می‌کند که صادرکنندگان دارایی‌های دیجیتال برای فعالیت‌های خود به‌دنبال دریافت تأییدیه دولت باشند و در قانون دیگری از ماینرها خواسته شده است تا حداقل ۷۵ درصد از ارزهای دیجیتالی را که از طریق صرافی‌های ثبت‌شده به‌دست آورده‌اند، بفروشند. انتظار می‌رود تا این اقدامات باعث کاهش فرار مالیاتی شود.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید