خوکچه خزه‌ای موجودی فرازمینی

 خوکچه خزه‌ای موجودی فرازمینی

خوکچه خزه ای

این تصویر میکروسکوپی الکترونی، یک خوکچه خزه‌ای را درحال خزیدن روی خزه نشان می‌دهد. خوکچه‌های خزه‌ای می‌توانند DNA خود را ترمیم کنند.

جانوری که در تصویر می‌بینید، موجودی فضایی و فرازمینی نیست. این یک خوکچه خزه‌ای یا خرس آبی (Tardigrade) است که از میان تمام حیوانات روی زمین، می‌تواند بهترین کاندید برای موجودی فرازمینی باشد.

 

دلیل آن این است که خوکچه‌های خزه‌ای می‌توانند چند ده سال بدون غذا یا آب زنده بمانند. این موجودات در دماهای نزدیک به صفر مطلق (منفی ۲۷۳ درجه سلسیوس) تا دمایی بسیار بالاتر از نقطه جوش آب دوام می‌آورند. آن‌ها همچنین در برابر فشارهای نزدیک به صفر و بسیار بالاتر از آن در کف اقیانوس‌ها مقاوم هستند و از قرارگرفتن در معرض مستقیم تشعشعات خطرناک نیز جان سالم به‌در می‌برند.

 

میزان بقای این اکستروموفیل‌ها (Extremophile-جانور شدیددوست) در خارج از یک شاتل فضایی مداری در سال ۲۰۱۱ آزمایش شد. مقاومت خوکچه‌های خزه‌ای به‌اندازه‌ای است که می‌توانند DNA خود را ترمیم کنند و مقدار آب بدن خود را تا چند درصد کاهش دهند.

در سال ۲۰۱۱ تعدادی از این خرس‌های آبی کوچک را به‌سمت فوبوس (قمر مریخ) و در سال ۲۰۲۱ نیز به سمت ماه زمین پرتاب کردند. اما پرتاب اول ناموفق بود و در مأموریت دوم کاوشگر هنگام فرود سقوط کرد. در هر دوی این مأموریت‌ها، خرس‌های آبی تا حدی تبدیل به موجودات فضایی شدند. خوکچه‌های خزه‌ای در بیشتر نقاط زمین وجود دارند و تعدادشان در سطح زمین بیشتر از انسان‌هاست.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید