خبر مهم/ روسیه پشت ایران درآمد

 خبر مهم/ روسیه پشت ایران درآمد

روسیه پشت ایران درآمد

یورو آسیا دیلی (روسیه) در تحلیلی از تحولات قفقاز جنوبی نوشت: در پس زمینه‌ای از پایان جنگ روسیه و اوکراین، گفته شده که روس‌ها آماده ارائه کمک نظامی به ارمنستان و اعزام ناظران به مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان هستند.

به نقل از سایت دیپلماسی ایرانی، در ادامه این مطلب آمده است: کارشناسان ضمن تحلیل شرایط خاص به این نتیجه می‌رسند که درگیری روسیه و اوکراین در حال پایان است. برخی از آنها مطمئن هستند که این تصمیم به نفع روسیه خواهد بود.

وزیر امور خارجه ترکیه می‌گوید که پیمان صلح ارمنستان و آذربایجان باید هر چه سریع‌تر منعقد شود. نظر مشابهی از سوی مقامات ارمنستان بیان شده و به گفته نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، او آماده است تا با پیشنهادهای غرب و روسیه موافقت کند. در این میان، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه ابراز امیدواری کرده که نیروهای فرامنطقه‌ای در مسائل مربوط به منطقه مداخله نکنند.

در پس زمینه‌ای از پایان جنگ روسیه و اوکراین، گفته شده که روس‌ها آماده ارائه کمک نظامی به ارمنستان و اعزام ناظران به مرز ارمنستان و آذربایجان هستند. پیشنهاد روسیه برای استقرار ناظران صلح در خط مقدم ارمنستان و بسته جدید همکاری‌های نظامی – فنی وضعیت جالبی را ایجاد کرده است. هیچ یک از طرفین هنوز توضیح نداده‌اند که برنامه کمک‌های فنی – نظامی CSTO چیست. مشخص نیست چه پیشنهادی به مقامات ارمنستان داده شده است. این موضوع حتی، در دستور کار ایروان نیز قرار ندارد.

اگر بسته نظامی – فنی پیشنهادی شامل تسلیحات و تجهیزات حیاتی برای ارمنستان باشد، حضور CSTO می‌تواند، به یک عامل بازدارنده تبدیل شود. شاید بتوان گفت که روسیه فریاد می‌زند که امضای توافق‌نامه (میان ایروان و باکو) منافع ارمنستان و قره باغ را برآورده نمی‌کند. در این میان آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان، به ایران سفر کرده است. روسیه و ایران نه تنها فریاد می‌زنند که هیچ سندی را امضا نکنید، بلکه حمایت خود را نیز اعلام می‌کنند. ایران از بخشی از مرز خود (با ارمنستان) محافظت می‌کند و برای مشروعیت بخشیدن به این امر می‌خواهد، فرصت‌های بیشتری را به دست آورد.روسیه به نمایندگی از سازمان پیمان امنیت جمعی، پشتیبانی نظامی – فنی و ناظران سازمان پیمان امنیت جمعی را ارائه می‌دهد.

در پاسخ، مقامات ارمنستان از سهمیه معاونت دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی چشم‌پوشی می‌کنند و از برگزاری رزمایش‌های سازمان پیمان امنیت جمعی در خاک خود جلوگیری می‌کنند. در این میان، به‌رغم حضور ناظران اتحادیه اروپا که با آغوش باز از سوی مقامات ارمنستان پذیرفته شدند، دشمن ارمنستان ۱۰۰ هکتار در عمق خاک مناطق مورد منازعه پیشروی کرده است

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید