حکیم: نخستین دستاورد توافق ایران و ‌عربستان حل و فصل بحران‌های پیچیده منطقه است

 حکیم: نخستین دستاورد توافق ایران و ‌عربستان حل و فصل بحران‌های پیچیده منطقه است

توافق ایران وعربستان

رهبر جریان حکمت عراق با استقبال از توافق اخیر ایران و عربستان گفت: دستاوردهای این توافق در همین مرحله نخستین در ثبات منطقه و حل و فصل برخی پرونده‌های بلاتکلیف و برخی بحران‌های پیچیده آشکار است.

به نقل از کانال اطلاع رسانی دفتر حکمت ملی عراق، حجت الاسلام والمسلمین «سید عمار حکیم» امروز (شنبه) در خطبه‌های نماز عید سعید فطر در بغداد تاکید کرد که تقویت وحدت اسلامی و اصول حسن هم‌جواری و منافع ملت‌های منطقه ایجاب می کند که در راه صلح به یکدیگر نزدیک شویم.

رهبر جریان حکمت ملی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی امکانات و انگیزه‌های کافی برای گفت‌وگو و تفاهم و مشارکت در توسعه و ثبات منطقه را دارند و عراق بیش از هر کشوری از این گفت‌وگو حمایت می‌کند و بیشترین سود و بهره را از آن می‌برد.

حکیم در ادامه با اشاره به دستاوردهای عراق گفت: یکی از دستاوردهای مبارزه با شبکه‌ها و تشکیلات تاریک‌اندیش تروریستی و شکست دادن آنهاست که از برج عاج و تریبون‌های دروغین و سلطه موهوم خود بر خاک کشور اکنون به غارها و کانال‌های تاریکی زیر زمینی در صحراها و بیابان‌ها و کوهستان‌ها پناه برده‌اند و از آنجا نیز به زندان و دادگاه کشیده می‌شوند و بسیاری از بقایایشان نیز به بیرون عراق گریخته‌اند.

وی تاکید کرد که این پیروزی مهم و ویژه ملت عراق بر تروریسم، کار کوچکی نبود و نتیجه فتوای مقدس و ملتی هم‌بسته و عقیده‌ای ناب و هویت ملی فراگیر بود.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در ادامه با اشاره به دستاوردهای بین‌المللی عراق گفت: از دیگر دستاوردهای درخشان در عرصه روابط بین الملل، تحول عراق از یک کشور ناساز و منزوی و در محاصره به یک کشور قابل قبول و مورد احترام و پیگیر صلح در جهان است.

حکیم ادامه داد: این دستاورد نتیجه سیاست درهای باز و همکاری و بی‌طرفی سازنده و احترام متقابل و بر عهده گرفتن مسئولیت نزدیک کردن دیدگاه‌ها میان طرف‌های متعارض و حل و فصل بحران‌های دشوار در سطح منطقه و جهان و تبدیل شدن عراق به ایستگاه ارتباطی امن میان کشورها برای تحقق ثبات و امنیت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

وی با بیان اینکه عراق امروز با قدرت منطق و نه با منطق قدرت و با سلاح گفت‌وگو و نه سلاح ویرانگر و با درهای باز و نه درهای بسته به صحنه بین‌المللی بازگشته است، گفت: این گونه است که شاهد برگزاری کنفرانس‌های منطقه‌ای در بغداد و میزبانی از هیئت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هستیم که از دولت و ملت عراق بابت نقش سازنده و مثبتشان قدردانی می‌کنند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با تاکید بر اینکه عراق امروز با چالش‌ها و فرصت‌های مهمی مواجه است به این چالش‌ها و فرصت‌ها اشاره و بر حفظ دستاوردهای موجود و تقویت آنها و تبدیلشان به دستاوردی دائم و ثابت و رو به رشد تاکید کرد.

حکیم همچنین خواستار حفظ امنیت و ثبات سیاسی و اجتماعی شد تا ضامن بهره‌برداری از فرصت‌ها و افزایش آنها باشد.

وی تاکید کرد که به صراحت و بی پرده‌پوشی اعلام می‌کنم؛ به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم که عراق را به تنگنای فرقه‌گرایی و دسته‌بندی و افراط‌گرایی و تفرقه بازگردانند و در برخورد با این توطئه‌های رسوا با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق بزرگ‌ترین اولویت امروز عراق را تبدیل شدن به یک میدان جذاب برای سرمایه و عرصه سازندگی و خدمات و پایان دادن به دوران فساد و ناکامی و آشفتگی دانست.

حکیم بار دیگر تجاوزات پیاپی اسرائیل و خشونت و تعدی به حقوق ملت مظلوم فلسطین را به شدت محکوم و تاکید کرد: فلسطین مسئله اصلی و نخستین اعراب و مسلمانان خواهد بود و تا پیروزی کامل مظلوم بر ظالم و پیروزی صاحبان حق و زمین بر غاصبان و اشغالگران از پای نخواهیم نشست.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید