تینا ترکمان به‌عنوان پنجمین ایرانی، از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفت

 تینا ترکمان به‌عنوان پنجمین ایرانی، از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفت

تینا ترکمان

 

تا به امروز ۴ ایرانی موفق به دریافت مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد شده‌اند و حالا نفر پنجم به این فهرست اضافه شده است: تینا ترکمان. ترکمان پس از نابغه دنیای ریاضیات، یعنی «مریم میرزاخانی»، دومین زن ایرانی است که موفق به دریافت این مدرک شده.

هاروارد یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شود و به جرئت می‌توان گفت تنها افراد نخبه شانس حضور در آن را پیدا می‌کنند. در هاروارد هم مانند سایر دانشگاه‌ها، رشته‌های مختلفی تدریس می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها ریاضیات است.

همه ما با مریم میرزاخانی آشنا هستیم؛ نابغه ریاضی‌دانی که در سال ۲۰۰۴ مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد گرفت و در ۲۰۱۴ موفق به دریافت مدال معتبر فیدلز شد. متأسفانه مریم میرزراخانی در سال ۱۳۹۶ در اثر ابتلا به سرطان در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشت. در این مطلب می‌توانید زندگی‌نامه مریم میرزاخانی را بخوانید.

اما حالا شاهد افتخارآفرینی دیگری از زنان ایرانی در دنیای علم هستیم. تینا ترکمان، ریاضی‌دان جوانی است که توانسته به‌تازگی با دفاع از تز خود، از دانشگاه هاروارد آمریکا دکترای ریاضی بگیرد. تینا ترکمان فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بوده تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد پشت سر گذاشته است.
تینا ترکمان دکترای ریاضی دانشگاه هارواردتینا ترکمان

ترکمان که در سال ۱۳۹۲ در ۵۴امین المپیاد جهانی ریاضی، دومین دختر برتر جهان شد، با راهنمایی «کورتیس مک‌مالن»، یکی از برندگان مدال فیدلز، از تز دکترای خود در دانشگاه هاروارد دفاع کرد تا تبدیل به دومین زن ایرانی شود که از این دانشگاه مدرک دکترای ریاضی می‌گیرد. شاید جالب باشد بدانید که مریم میرزاخانی هم زیر نظر مک‌مالن موفق به دریافت مدرک دکترای ریاضی خود شد.
تینا ترکمان، پنجمین ایرانی که از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفت

ترکمان دومین زن ایرانی و پنجمین فرد ایرانی است که از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفته. بااین‌حال اکثر ما تنها مریم میرزاخانی را می‌شناسیم و احتمالاً در آینده بیشتر از ترکمان می‌شنویم، اما ۳ ایرانی دیگر هم موفق به کسب این مدرک شده‌اند.

«فرشید جمشیدیان» در سال ۱۹۸۰ موفق به کسب مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد شد. «پیروز وکیلی» که در آمریکا سکونت دارد، دیگر فرد ایرانی است که در سال ۱۹۸۸ توانست از دانشگاه هاروارد مدرک دکترای ریاضی بگیرد. در سال ۲۰۱۴ هم «علی‌اکبر دائمی» موفق به کسب این مدرک شد. حالا هم با اضافه‌شدن ترکمان به این جمع، ۵ ایرانی توانسته‌اند مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد بگیرند.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید