تولید مواد روانگردان از حیوانات /وحشت از گسترش یک تجارت زیرزمینی خطرناک

 تولید مواد روانگردان از حیوانات /وحشت از گسترش یک تجارت زیرزمینی خطرناک

روانگردانهایی از طبیعت

تجارت غیرقانونی گونه‌های جانوری تهدیدی جدیدی برای وجود این گونه‌ها است. با این‌حال به نظر می‌رسد در اینترنت بستری مساعد برای دسترسی غیرقانونی به این گونه‌ها فراهم شده است.

 

سایت زومیت نوشت: دارک وب به بستری برای فروش غیرقانونی هزاران گونه‌ی جانوری و گیاهی تبدیل شده است که برای تولید مواد روانگردان به کار می‌روند.

به گزارش ساینس آلرت، بر اساس پژوهشی جدید، صدها گونه از جمله وزغ بیابان سونورا (Inclius alvarius) در بستر دارک وب خرید و فروش می‌شوند اما در کمال تعجب این حیوانات به عنوان حیوان خانگی به فروش نمی‌رسند. به گفته‌ی فیل کاسی، بوم‌شناس دانشگاه ادلاید، این گونه‌ها به خاطر خواص مخدر به ویژه برای ساخت ترکیب‌های روان‌گردان به فروش می‌رسند.

 

 

در حالی که ۹۰ درصد از تجارت حیات وحش دارک وب شامل گیاهان و قارچ‌ها برای کاربردهای مخدر است، برخی حیوانات هم برای اهداف مشابهی فروخته می‌شوند. برای مثال غده‌های سمی وزغ بیابان سونورا حاوی ماده‌ی روان‌گردان ۵-MeO-DMT است.

نیمه تاریک اینترنت/ دارک وب و تجارت سیاه موجودات بینوا برای ساخت مواد روانگردان!

اولیور استرینگام، بوم‌شناس دانشگاه ادلاید و همکاران او بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۲۰ به جستجوی نزدیک به ۲ میلیون تبلیغ دارک وب پرداختند و به تجارت ۱۵۳ گونه‌ی مختلف پی بردند که ۷۰ نوع از آن‌ها خواص مخدر دارند.

رایج‌ترین گونه‌ی تجارت شده، درخت آمریکای جنوبی (Mimosa tenuiflora) با مقدار قابل توجهی DMT توهم‌زای قوی است. خوشبختانه اغلب گونه‌های مخدر در معرض خطر نیستند با این حال پژوهشگرها چند گونه‌ی آسیب‌پذیر مثل کاکتوس پیوت را در میان گونه‌ها پیدا کردند که حاوی مواد روانگردان است.

از کاربردهای دیگر گونه‌ها می‌توان به طب سنتی، تهیه پوشاک و کیف‌های دستی پوست خزنده اشاره کرد. تعدادی دیگر هم به عنوان حیوان خانگی خرید و فروش می‌شوند.

بر اساس یافته‌ها، قانون‌گذاری ضعیفی برای تجارت حیوانات وحشی در اینترنت عمومی (وب باز) وجود دارد و هیچ دلیلی ندارد افراد از دارک وب استفاده کنند زیرا دسترسی به این سطح از وب نیاز به نرم‌افزارهای خاصی دارد و افزون بر این فاقد موتورهای جستجوی متمرکز است. تجارت حیات وحش به شکل فزاینده‌ای روی وب عمیق یا دیپ وب هم رخ می‌دهد که شامل اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی خصوصی است.

نیمه تاریک اینترنت/ دارک وب و تجارت سیاه موجودات بینوا برای ساخت مواد روانگردان!

به نوشته‌ی مؤلفان پژوهش، با در نظر گرفتن تجارت غیرقانونی گونه‌ها در وب باز که به راحتی هم در دسترس است، عامل اصلی تجارت غیرقانونی در اینترنت عدم اعمال قانون است. در واقع بازرسی و اعمال قانون را باید برای بخش‌های مختلف اینترنت اولویت‌بندی کرد.

جرائم محیطی علاوه بر تهدید گونه‌های جانوری، می‌توانند خطراتی برای سلامت عمومی داشته باشند، بااین‌حال در گروه جرائم بدون قربانی دسته‌بندی می‌شوند؛ بنابراین با اینکه خرید و فروش گونه‌های حیات وحشی یکی از بزرگ‌ترین جرائم تجاری است، اعمال قانون برای آن‌ها به ندرت در اولویت قرار می‌گیرد.

به نوشته‌ی پژوهشگرها، تجارت بی‌رویه‌ی گونه‌ها همچنان در بسیاری از کشورها ردیابی نمی‌شود و وضعیت حافظتی بسیاری از آن‌ها نامشخص است. بر اساس یافته‌های استرینگهام و گروه او، تعدادی از گونه‌های پرطرفدار مثل طوطی‌های خاکستری آفریقایی و پوست ببر و همچنین حیوانات کمیاب‌ مثل سوسک جالوت و خیار دریای ژاپن در دارک وب مبادله می‌شوند.

شکار و برداشت بی‌رویه‌ی جانوران و گیاهان می‌تواند به کاهش هزاران گونه‌ بینجامد و در سال‌های گذشته روی اینترنت باز هم به رونق رسیده است. بسیاری از گونه‌های خرید و فروش‌شده مثل تجارت گسترده‌ی عنکبوت‌ها، عقرب‌ها و دیگر تنندگان که فراتر از میلیون‌ها جانور هستند، بدون نظارت انجام می‌شوند. استرینگهام و همکاران او می‌نویسند:
همچنین بخوانید

اخاذی ۴۲میلیون‌دلاری از رئیس‌جمهور برای عدم انتشار اسناد بدست آمده

از بین رفتن گونه‌های بومی ناشی از برداشت بی‌رویه و تولیدمثل گونه‌های بیگانه بر زوال سیستم‌های طبیعی تأثیر می‌گذارند و در نهایت سلامت انسان را تهدید می‌کنند.-

اما پژوهشگرها از این می‌ترسند که قانون‌گذاری بیشتر تجارت زیرزمینی را افزایش دهد و باعث انتقال تجارت حیوانات خانگی از وب باز به دارک وب شود؛ بنابراین پیشگیری از تقاضای مشتریان که اغلب از کشورهای ثروتمند هستند به اندازه‌ی قانون‌گذاری اهمیت دارد.

یکی از توصیه‌ها، پروژه‌های تولید مثل مجوزدار برای برخی‌ گونه‌های پرتقاضا است به گونه‌ای که جمعیت‌های حیات وحش تهدید نشوند. انسان‌ها همواره به ارتباط با حیوانات نیاز داشتند. اما میل انسان به ستایش و حیات عجیب و جذاب نباید حقوق آن‌ها را تهدید کند.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید