تولد یک آرمادیلوی زره‌پوش کمیاب

 تولد یک آرمادیلوی زره‌پوش کمیاب

آرمادیلو

مسئولان باغ وحش وروتسواف لهستان تولد یک آرمادیلوی نادر را جشن گرفتند.

تولد یک بچه آرمادیلو در باغ وحش وروتسواف لهستان موجی از شادی را برای کارکنان و بازدیدکنندگان به ارمغان آورده است. این حیوان کوچک هنوز نامگذاری نشده است.

 

آرمادیلو‌ها که بدن آن‌ها برای محافظت در برابر تهدیدات خارجی با یک پوسته زره‌مانند قوی پوشانده شده است، توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان در معرض خطر از دست دادن زیستگاه و شکار طبقه بندی می‌شوند.

 

آرمادیلو‌ها (Armadillos) از اولین حیواناتی هستند که هنگام یادگیری الفبا (به زبان انگلیسی) با آن‌ها آشنا می‌شویم، اما آیا می‌دانستید که آن‌ها از جالب‌ترین حیوانات حیات وحش هستند؟

 

آرمادیلو بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. این حیوان معمولاً به اندازه یک صاریغ کوچک است، اما بزرگترین گونه آن می‌تواند تا ۵۴ کیلوگرم وزن داشته باشد.

 

کوچکترین گونه آرمادیلو، آرمادیلو پری‌وار صورتی است که طول آن ۱۵ سانتی‌متر و وزنش کمتر از ۱۰۰ گرم است. این حیوانات کوچک در بیابان‌های عمیق مرکز آرژانتین زندگی می‌کنند و به طور فزاینده‌ای در معرض تهدید قرار می‌گیرند. بزرگترین گونه آرمادیلو، آرمادیلوی غول پیکر، می‌تواند تا ۱.۵ متر طول و تا ۵۴ کیلوگرم وزن اندازه داشته باشد.

 

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد آرمادیلو، زره آن است. اکثر گونه‌های آرمادیلو دارای پوسته‌ای چرمی هستند که پشت و سر آن‌ها را می‌پوشاند تا از خود در برابر شکارچیان محافظت کنند. زره آن‌ها از یک لایه استخوان پوشیده از فلس‌های کراتین ساخته شده است. پوسته معمولاً در سرتاسر شانه‌هایش سفت‌تر است و اغلب نوار‌های سفت و سختی دارد که با پوست جدا شده‌اند. این باند به آن‌ها اجازه می‌دهد در مواقع لزوم به شکل توپ دربیایند.

 

آرمادیلو‌ها وقتی صحبت از غذا می‌شود، کلی گرا هستند، اما گونه‌های کمی وجود دارند که منابع طعمه ترجیحی دارند. بیشتر آرمادیلو‌ها بی مهرگان و حشرات را می‌خورند. غذا‌های مورد علاقه آن‌ها عبارتند از: لارو حشرات، کرم، عقرب، مورچه و موریانه. تعدادی از گونه‌های آرمادیلو در حفاری در تپه‌های موریانه مهارت دارند و می‌توانند کل موریانه‌های یک کلنی را در یک جلسه بخورند.

 

در حال حاضر ۲۱ گونه آرمادیلو در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی پراکنده شده است. همچنین ۴ گونه مورچه خوار در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی پراکنده شده است.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید