بهترین زمان برای انجام کارهای مختلف برای گرفتن بهترین نتیجه چه زمانی است؟

 بهترین زمان برای انجام کارهای مختلف برای گرفتن بهترین نتیجه چه زمانی است؟

زمان انجام کارها

 

حتما برای شما هم پیش آمده است که صبح با انگیزه‌ی فراوان برای شروع روز کاری جدید از خواب بیدار شوید، اما آخر شب که به رختخواب می‌روید احساس کنید در طول روز بازدهی کافی نداشته‌اید. چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ شاید بهتر است به جای فکر کردن به کاری که انجام می‌دهید، به زمان انجام آن اهمیت دهید. برای مثال، وقتی ساعات ابتدایی روز را صرف پاسخ دادن به ایمیل‌ها می‌کنید، ممکن است بعد از ظهر برای انجام کارهای مهم انرژی کافی نداشته باشید. در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ، بهترین زمان برای انجام کارها را بررسی می‌کنیم تا بتوانید یک برنامه‌ی زمان‌بندی ایدئال داشته باشید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.
بهترین زمان برای انجام کارهای مختلف

برای اینکه از هر کاری بیشترین بهره را ببرید، باید آن در زمان مناسب انجام دهید. در این بخش، بهترین زمان انجام بعضی از کارها آورده شده است.

۱. اندازه‌گیری وزن

اگر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید، یک بار در هفته که بهتر است یکی از روزهای وسط هفته باشد، خود را وزن کنید. اکثر مردم معمولا آخر هفته‌ها غذای بیشتری می‌خورند و در طول هفته آن را می‌سوزانند. بنابراین، اندازه‌گیری وزن در اواسط هفته به احتمال زیاد می‌تواند یک تصویر واقعی از آنچه که در حال وقوع است، به شما ارائه دهد.

 

۲. چرت زدن

اگر واقعا به چرت زدن نیاز دارید، به دو دلیل بهتر است بین ساعت ۲ تا ۳ بعد از ظهر استراحت کنید: ۱) بعد از ناهار معمولا همه‌ی ما کم‌وبیش خواب‌آلودگی یا کاهش هوشیاری را تجربه می‌کنیم و ۲) چرت زدن در این زمان از روز روی خواب شبانه تأثیر ندارد.

معمولا ۲۰ دقیقه چرت زدن کافی است که هوشیارتر شوید و روحیه‌ی بهتری پیدا کنید. مدت زمان چرت زدن نباید از ۳۰ دقیقه بیشتر باشد. چون در غیر این صورت، ممکن است با احساس گیجی و احتمالا بدخلقی از خواب بیدار شوید.

 

۳. انجام کارهایی که به تمرکز نیاز دارند

عبارت «ساعت اوج کارآیی بیولوژیکی» (BPT) به ساعاتی از روز اشاره دارد که بیشترین انرژی را دارید. BPT افراد مختلف با هم متفاوت است. برای پیدا کردن BPT خود می‌توانید از تجربه‌ی کریس بیلی (Chris Bailey)، نویسنده‌ی کتاب «پروژه‌ی بهره‌وری»، کمک بگیرید.

بیلی کافئین و الکل را از رژیم غذایی خود حذف کرد، مصرف قند را به حداقل رساند و استفاده از زنگ هشدار برای بیدار شدن را کنار گذاشت. او هر روز به‌مدت سه هفته، سطوح انرژی خود را در هر ساعت ثبت کرد. این آزمایش نشان داد که BPT او بین ساعت ۱۰ صبح تا ظهر و بین ساعت ۵ بعد از ظهر تا ۸ شب است.

وقتی BPT خود را پیدا کردید، می‌توانید تا جایی که محدودیت‌های شغلی شما اجازه می‌دهد، برنامه‌ی روزمره‌ی خود را تغییر دهید و زمان انجام مهم‌ترین وظایف‌ خود را به ساعات BPT منتقل کنید.

۴. برگزاری جلسه

بهترین زمان برای انجام کارهای برگزاری جلسه

نتیجه‌ی یک مطالعه درباره‌ی بهترین زمان برای انجام کارها نشان داد که ساعت ۳ بعد از ظهر در دومین روز کاری برای برگزاری جلسه‌ مناسب است. چون در این زمان به احتمال زیاد همه‌ی افراد در دسترس هستند.

در مقابل، ابتدای روز کاری می‌تواند بدترین زمان برای پیشنهاد جلسه باشد. به گفته‌ی محققان این پژوهش، مهم است که به افراد برای آماده شدن وقت بدهید. اگر جلسه‌ در ساعت ۹ صبح برگزار شود، افراد یا روز قبل برای آماده شدن تلاش می‌کنند یا بدون آمادگی وارد جلسه می‌شوند.

۵. یادگیری مطالب جدید

قبل از خواب، بهترین زمان برای یادگیری است. اگر خواب شبانه‌ی خوبی بعد از یادگیری مطالب داشته باشید، اطلاعات و مهارت‌هایی که آموخته‌اید در مغز شما باقی می‌مانند. کیفیت و کمیت خواب تأثیر زیادی روی یادگیری و حافظه دارد.

چگونه ظرف ۲ دقیقه به خواب بروید؟!

۶. زنگ تفریح

در یک مطالعه، محققان به بررسی این موضوع پرداختند که در یک شیفت کاری ۸ ساعته چگونه می‌توان بیشترین بازدهی را داشت. نتیجه‌ی این تحقیق نشان داد که بهتر است برای حفظ تمرکز و انرژی، در حین کار یک ساعت استراحت داشته باشید (۱۵ دقیقه یک ساعت پس از شروع کار، ۳۰ دقیقه برای ناهار و ۱۵ دقیقه یک ساعت قبل از اتمام روز کاری).

منابع ذهنی شما معمولا بلافاصله پس از بیدار شدن در بالاترین حد خود قرار دارد و به‌تدریج در طول روز کاهش می‌یابد. بنابراین، هر چقدر ساعت استراحت شما به ابتدای روز کاری نزدیک‌تر باشد، بازیابی آن منابع آسان‌تر خواهد بود. برای استراحت کردن لازم نیست حتما فعالیت‌های غیرکاری انجام دهید. همین که کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید یا خودتان انتخاب کرده‌اید، کافی است.

۷. مصاحبه‌ی شغلی

آشنایی با بهترین زمان برای انجام کارها می‌تواند شانس موفقیت در مصاحبه‌ی شغلی را افزایش دهد. بر اساس تحقیقات، ساعات ابتدایی روز برای انجام این کار مناسب‌تر است. مصاحبه‌‌کننده‌ای که به چند نفر اول امتیاز بالایی داده است، فکر می‌کند احتمال اینکه نفر بعدی هم خوب باشد کمتر است و ممکن است به او امتیاز پایین‌تری بدهد (به‌خصوص اگر انتظار داشته باشد درصد معینی از افراد صلاحیت استخدام شدن را داشته باشند).

۸. استفاده از کرم ضدآفتاب

بهتر است ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل، کرم ضدآفتاب بزنید تا پوست شما بتواند آن را جذب کند. پس از آن، باید هر ۲ ساعت یک‌بار دوباره از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. اگر شنا می‌کنید یا کاری انجام می‌دهید که با تعریق زیاد همراه است، در فواصل زمانی کوتاه‌تری این کار را انجام دهید.

۹. ورزش کردن

بهترین زمان ورزش کردن

در هر ساعتی از روز که ورزش کنید، بدن شما از فواید آن بهره‌ می‌برد. اما اگر می‌خواهید وزن کم کنید، ورزش صبحگاهی برای کاهش وزن انتخاب مناسب‌تری است. چون احتمالا باعث می‌شود بدن برای چربی‌سوزی در کل روز آماده شود.

ورزش صبحگاهی پایبندی به برنامه‌ی تمرینی را افزایش می‌دهد، اما ورزش شبانه ممکن است روی خواب شما تأثیر منفی داشته باشد. اما در هر صورت، حتی دیر ورزش کردن بهتر از سبک زندگی کم‌تحرک است.

 

۱۰. نوشیدن قهوه

اگر صبح به محض اینکه از خواب بیدار می‌شوید یا به محض ورود به محل کار یک فنجان قهوه می‌نوشید، بهتر است برنامه‌ی روتین خود را کمی تغییر دهید.

به گفته‌ی کارشناسان، بهترین زمان برای نوشیدن قهوه بعد از ساعات ۹:۳۰ صبح است. چون هورمون کورتیزول (هورمون استرس) که انرژی را تنظیم می‌کند، معمولا بین ساعت ۸ تا ۹ صبح به اوج خود می‌رسد. کافئین موجود در قهوه ممکن است سطح کورتیزول را افزایش دهد. افزایش کورتیزول در طولانی‌مدت می‌تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند.

از سوی دیگر، توصیه می‌شود خیلی نزدیک به زمان خواب قهوه ننوشید. چرا که اثرات محرک کافئین تقریبا ۳ تا ۵ ساعت در بدن باقی می‌ماند و ممکن است روی خواب شما تأثیر منفی بگذارد. بهتر است بین زمان نوشیدن قهوه و زمان خواب حداقل ۶ ساعت فاصله باشد.

 

۱۱. جراحی

شاید شنیده باشید که بهتر است صبح‌ها جراحی کنید، اما تحقیق درباره‌ی بهترین زمان برای انجام کارها نشان داده‌ است که احتمالا از این نظر هیچ تفاوتی بین صبح و بعد از ظهر وجود ندارد. بنابراین، کاری را انجام دهید که برای شما و پزشک‌تان راحت‌تر است.

۱۲. مصرف داروهای آسم

استروئیدهای استنشاقی که به‌طور منظم برای کنترل آسم استفاده می‌شوند، ممکن است بین ساعت ۳ تا ۵:۳۰ دقیقه بعد از ظهر بهترین اثر را داشته باشند. با این حال، مهم‌ترین چیز این است که آن‌ها را هر روز در یک ساعت معین مصرف کنید. همیشه قبل از ایجاد هرگونه تغییر در نحوه‌ی مصرف داروها با پزشک خود مشورت کنید.

کلام پایانی

اگر می‌خواهید کاری انجام دهید، روش درست و زمان مناسب برای انجام آن را بیابید. آشنایی با بهترین زمان برای انجام کارها به شما کمک می‌کند که از وقت خود به بهترین نحو استفاده کنید و از کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید بیشترین سود را ببرید.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید