اسرار مجسمه هیولای زمینی مکزیک / دروازه‌ای به سوی دنیای مرده‌ها

 اسرار مجسمه هیولای زمینی مکزیک / دروازه‌ای به سوی دنیای مرده‌ها

اثار باستانی تمدن اولمک

مجسمه هیولای زمینی مکزیک اطلاعات زیادی در رابطه با تمدن اولمک به ما می‌دهد.

 

دولت مکزیک پیشتر یکی از آثار باستانی مهم خود به نام مجسمه هیولای زمینی را از دست داده بود. حالا مقامات آمریکایی در نیویورک آن را به‌عنوان یک کالای قاچاق توقیف کرده‌اند و می‌خواهند به دولت مکزیک برگردانند. اما این مجسمه چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

مجسمه هیولای زمینی؛ میراثی از تمدن اولمک مکزیک

این مجسمه باستانی ارزشمند ۱.۸ متر طول و ۱.۵ متر طول دارد. وزن آن نیز به یک تن می‌رسد. مجسمه مکزیکی اولین بار در منطقه باستانی Chalcatzingo کشف شده بود و به تمدن اولمک تعلق دارد. تمدن Olmec در جنوب مرکزی مکزیک و در دو بازه زمانی (بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰ پیش از میلاد و ۲۰۰ تا ۹۰۰ پس از میلاد) شکوفا شد.

 

آنها به‌خاطر مجسمه‌های سنگی و معماری منحصربه‌فرد خود معروف هستند و البته باورهای خاصی هم داشتند. به‌عنوان مثال آنها جگوار را می‌پرستیدند و خود را از نژاد گربه‌سانان می‌دانستند. البته در آثار باستانی باقیمانده از این تمدن تصاویر دیگر حیوانات و خدایان نیز مشاهده شده است. در مجسمه هیولای زمینی مکزیک نیز نمادهای مهمی دیده می‌شو

اول از همه اینکه دهان این مجسمه باز است. دهان باز به‌ ورودی دنیای زیرین اشاره دارد. تمدن اولمک به دنیایی چند سطحی باور داشت و گمان می‌کرد که سه دنیای آسمانی، میانی و زیرین وجود دارند. همچنین به‌باور آنها اجدادشان و موجودات ماوراءالطبیعه در دنیای زیرین سکونت داشتند. مردم اولمک باور داشتند که می‌توان با دادن هدایا یا انجام برخی کارها با آنها ارتباط برقرار کرد.

 

علاوه بر این سه خط متحدالمرکز در کنار ورودی صلیب‌شکل یک غار روی صورت مجسمه دیده می‌شود. در تمدن اولمک غارها محل دسترسی به دنیای زیرین بودند و در بسیاری از آثار باستانی آن دوره دیده می‌شوند. غار همچنین با آب و باروری نیز مرتبط بود. از دیگر نکات مهم مجسمه غول‌پیکر تمدن اولمک می‌توان به یک گیاه از خانواده آناناس در گوشه دهان آن اشاره کرد.

 

ظاهرا گیاهان خانواده آناناس ارزش معنوی خاصی برای مردم اولمک داشته‌اند و اغلب در آثار هنری باقی‌مانده از آنها دیده می‌شوند. مشاهده مجموعه‌ای از این نمادها در مجسمه هیولای زمینی مکزیک نشان می‌دهد که این اثر ارزش معنوی خاصی برای مردم آن منطقه داشته‌ است. مخصوصا اینکه در محل کشف اولیه این مجسمه، چندین هرم و سازه دیگر نیز وجود داشت.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید