از گالری‌ها چه خبر؟

 از گالری‌ها چه خبر؟

گالری

اگرچه اخیرا درخواست‌هایی از سوی برخی هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی مبنی بر بازگشایی گالری‌ها و برگزاری نمایشگاه های هنری به صورت حضوری مطرح شده است اما چنین به نظر می‌رسد که تعدادی از مدیران این مکان‌های فرهنگی و هنری همچنان به نمایشِ مجازی آثار هنری بسنده کرده‌اند.

این گزارش شرحی است از چند نمایشگاه‌ مجازی و حضوری در گالری‌ها و فرهنگسراهای شهر تهران.

گالری شیرین

نگاهی به سایتِ گالری شیرین نشان می‌دهد که این مکان فرهنگی و هنری نمایشگاهی مجازی از آثار سینا رضایی را برپا کرده است. این نمایشگاه مجازی درحالی در سایتِ گالری در دسترس قرار دارد که گالری شیرین همچنان اقدام به برگزاری نمایشگاه حضوری نکرده است.

گالری اعتماد

گالری اعتماد نیز از جمله مکان‌های فرهنگی و هنری محسوب می‌شود که این هفته نیز نمایشگاه حضوری ندارد. با این حال نگاهی به سایتِ این گالری نشان می‌دهد که نمایش مجازی آثار به قوت خود باقی مانده است. «گلستان» عنوان نمایشگاهِ انفرادی است که به نمایش آثار محمد رحیمی اختصاص دارد و در سایتِ این گالری در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
در کنار این نمایشگاه همچنین آخرین آثار فرشید مثقالی نیز در سایتِ گالری اعتماد به نمایش گذاشته شده‌اند.

گالری اُ

گالری اُ از دیگر مکان‌های فرهنگی و هنری محسوب می‌شود که در سایتِ خود نمایشگاهی را در معرض دید علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی قرار داده است. «همه پرندگان پرواز نمی‌کنند» عنوان این نمایشگاه است که به نمایش آثاری از آمین معظمی اختصاص دارد.

گالری طراحان آزاد

نگاهی به سایتِ گالری طراحان آزاد نشان می‌دهد که این مکان فرهنگی و هنری نیز اقدام به برپایی نمایشگاهی مجازی با عنوان «در گیومه» کرده است. این نمایشگاه گروهی به آثار هنرمندانی مانند سمیرا اسکندرفر، قاسم لطفی، آزاده مدنی، حامد صحیحی و… اختصاص دارد.

فرهنگسرای اندیشه

اگرچه برپایی نمایشگاه حضوری تقریبا در اغلب گالری‌های خصوصی شهر تهران مدتی است که تعطیل شده، اما فرهنگسراهای مختلف همچنان اقدام به برپایی نمایشگاه می‌کنند. فرهنگسرای اندیشه یکی از همین مکان‌ها است که گفته می‌شود قرار است نمایشگاه خوشنویسی در آن افتتاح شود.

نمایشگاه خوشنویسی «کتیبه» جدیدترین برنامه فرهنگسرای اندیشه است که در نگارخانه این مرکز برگزار می‌شود. این نمایشگاه، اختصاص به نمایش آثار خوشنویسی با خط نستعلیق و شکسته داشته و جدیدترین آثار استاد هنرمند، مهدی نیشکری را در معرض دید عموم قرار داده است. در این رویداد هنری، ۲۰ تابلوی جدید از این هنرمند خوشنویس به نمایش درآمده است. نمایشگاه «کتیبه» روز جمعه ۲ دی ماه در نگارخانه اندیشه افتتاح خواهد شد.

نگارخانه اندیشه

به مناسبت فرا رسیدن سومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی، نگارخانه اندیشه نمایشگاه هنری جدیدی را زیرنظر منوچهر اسماعیلی برگزار می‌کند. این نمایشگاه که با موضوع «شهدای ترور از صدر اسلام تاکنون» برگزار می‌شود، روایتگر تصاویری از شهیدان سلیمانی و فخری‌زاده و مجموعه عاشورا است که توسط منوچهر اسماعیلی خلق شده است.

فرهنگسرای ابن‌سینا

نمایشگاه نقاشی گروهی «فلامینگو» که به نمایش آثاری از فاطمه سیدرضی اختصاص دارد، در فرهنگسرای ابن‌سینا افتتاح شده است. این نمایشگاه گروهی شامل ۶۰ اثر از آثار هنرمندان است.

نگارستان حوزه هنری

نمایشگاه مجازی کارتون و کاریکاتور با موضوع جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر در نگارستان حوزه هنری انقلاب اسلامی آغاز به کار کرده است. این نمایشگاه مجازی منتخبی از آثار برگزیده در مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور است که به همت حوزه هنری دیجیتال و با همکاری مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برگزار شده و ۳۳ اثر را در معرض دید علاقه مندان قرار داده است.

نمایشگاهی در ایستگاه های مترو

نمایشگاه عکس دومین فصل‌واره فرهنگی و هنری ایثار با نمایش ۲۰ اثر منتخب، در ایستگاه‌های متروی میدان انقلاب اسلامی و ارم سبز برگزار می‌شود.

این نمایشگاه به همت بنیاد شهید و امورایثارگران شهرستان‌های استان تهران با همکاری معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه، در قدم اول در ایستگاه‌های میدان انقلاب اسلامی و ارم سبز نصب شده و به زودی آثار دیگری در نمایشگاه‌های ایستگاه های مترو ارائه خواهد شد.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید