آیا استفاده از ضد آفتاب مردانه برای آقایان امری ضروری است؟

 آیا استفاده از ضد آفتاب مردانه برای آقایان امری ضروری است؟

ضد آفتاب آقایان

این روزها با وجود شبکه‌های اجتماعی و بالاتر رفتن اطلاعات عمومی مردم، شاید کمتری کسی وجود داشته باشد که از فواید و نیاز ضروری به استفاده از کرم‌های ضدآفتاب خبر نداشته باشد. استفاده از یک کرم ضدآفتاب SPFدار، ساده‌ترین و آسان‌ترین راه برای محافظت از پوست و حفظ سلامت آن است. با استفاده‌ی منظم از ضد آفتاب‌ها شما از احتمال آفتاب سوختگی، سرطان پوست،‌ پیری زودرس، لکه‌های پوستی و انواع مشکلات دیگر جلوگیری خواهید کرد. اما سوال اینجاست که آیا استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای آقایان هم ضروری است؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید

SPF چیست؟
پوست آقایان و تفاوت‌های آن با پوست خانم‌ها
پیری زودرس پوست برای آقایان
آیا استفاده از کرم ضد آفتاب برای مردان ضروری است؟
بهترین ضد آفتاب مردانه کدام است؟
معرفی چند کرم ضد آفتاب مردانه

SPF چیست؟

فاکتور محافظت در برابر آفتاب (Sun protection factor) یا همان SPF یک کرم، در واقع نشان دهنده‌ی توانایی آن ضدآفتاب در محافظت از پوست در برابر بخش خاصی از اشعه‌ی ماورا بنفش به نام UVB است. اشعه‌های UVB مسئولیت ایجاد آفتاب سوختگی و سرطان پوست را بر عهده دارند.

اشعه‌های ماورا بنفش ۲ بخش دیگر هم دارند:

اشعه‌های UVC که از جو زمین نمی‌توانند عبور کنند.
اشعه‌های UVA که با آن آشنا هستید و درست مثل اشعه‌های UVB در پیری، سرطان و مشکلات پوستی نقش موثری ایفا می‌کنند.

پوست آقایان و تفاوت‌های آن با پوست خانم‌ها

ضد آفتاب برای مردان

اگر در فروشگاه‌های آنلاین جست‌وجو کرده باشید یا برای خرید به داروخانه رفته باشید، متوجه شده‌اید که محصولات بهداشتی و مراقبت از پوست کمی برای آقایان وجود دارد. حتی بعضی از محصولاتی که برای آقایان مناسب‌اند، فرمولاسیون دقیق متناسب با پوست آقایان را ندارند.

اکثر آقایان در موضوع استفاده از محصولات مراقبت از پوست فراری هستند و این کار را ضروری نمی‌دانند. شرکت‌های سازنده هم بیشتر تمرکز تولید و فروششان را روی محصولات مناسب برای خانم‌ها می‌گذارند و برای محصولات مناسب آقایان فقط نام آن را تغییر می‌دهند یا عکس گل را از روی بدنه‌ی آن حذف می‌کنند! به همین راحتی ممکن است شما گول شرکت‌های سازنده را بخورید و یک محصول کاملا نامتناسب برای پوستتان را خریداری کنید.

نکته‌ی مهم اینجاست که پوست آقایان چند تفاوت اصلی با پوست خانم‌ها دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم. این تفاوت‌ها به شما می‌گویند که محصولات تولید شده برای خانم‌ها انتخاب مناسبی برای شما نیستند.

۱. تعادل pH در پوست آقایان متفاوت است

تعادل pH یک ماده، در واقع به میزان اسیدی یا قلیایی بودن آن می‌گویند. مقیاس اندازه‌گیری از ۱ تا ۱۴ است. pH شماره‌ی ۷ خنثی بوده و هرچه از این مقدار کمتر شود، آن ماده اسیدی‌تر و هرچه بیشتر باشد، قلیایی‌تر خواهد بود. برای مثال، اسید باتری pH شماره‌ی یک دارد. محصولات لوله بازکن pH شماره‌ی ۱۴ و آب pH شماره‌ی ۷ دارد که به ترتیب آن‌ها را به یک ماده‌ی اسیدی، قلیایی و خنثی تبدیل می‌کند.

محدوده‌ی طبیعی pH برای پوست آقایان بین ۵/۵ تا ۶/۵ است. این میزان نشان می‌دهد که پوست آقایان به نسبت خانم‌ها، خاصیت قلیایی بیشتری دارد. (محدوده‌ی تعادل pH پوست خانم‌ها بین ۴/۵ تا ۵/۵ است).

محصولات مخصوص خانم‌ها طوری طراحی می‌شوند که pH پوست را در همان محدوده حفظ کنند؛ بنابراین می‌توان گفت که این محصولات برای آقایان مناسب نیستند، زیرا برخلاف pH طبیعی پوست شما عمل می‌کنند.

۲. روی پوست آقایان مو رشد می‌کند

اگرچه که روی پوست خانم‌ها هم مو رشد می‌کند، اما ساختار پوست آقایان متفاوت بوده و عملکرد آن به نوعی دیگر است. موهای صورت شما مزایا و مشکلاتی را با خود به همراه دارند؛ اگر موهای صورت شما رشد کرده باشد، می‌تواند یک یک محافظت کننده‌ی طبیعی از پوست شما در برابر نور خورشید باشد. موهای صورت آقایان ضخیم هستند و با حمایت از پوست، از افتادگی و پیری پوست جلوگیری می‌کنند. علاوه بر آن، قسمت‌هایی از صورت که مو رشد کرده است کمتر چروک خواهند شد.

عالی به نظر می‌رسد، مگر نه؟ بنابراین اگر مردد بودید که ریش‌هایتان را کمی بلند کنید یا از ته بزنید، اکنون می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید. هرچند که بلند کردن ریش هم مشکلاتی از جمله موهای زیر پوستی، زخم شدن با تیغ و… را هم با خود به همراه دارد که دور از بحث این مطلب ماست.

۳. پوست آقایان ضخیم‌تر از خانم‌هاست

به دلیل وجود هورمون تستوسترون، پوست آقایان به نسبت خانم‌ها ضخیم‌تر است. به دلیل بالاتر بودن سطح این هورمون،‌ پوست آقایان معمولا بین ۲۰ تا ۲۵ درصد ضخیم‌تر از پوست زنان است. همچنین پوست مردان غنی از کلاژن است؛ این به این معناست که ممکن است چین و چروک و علائم پیری در پوست شما به اندازه‌ی خانم‌ها قابل مشاهده نباشد.

۴. پوست مردان چرب‌تر از زنان است

سبوم یک روغن طبیعی است که پوست انسان تولید می‌کند تا پوست را روان نگه دارد. سبوم تولید شده توسط پوست آقایان ۲ برابر سبومی است که پوست خانم‌ها تولید می‌کند. این یعنی محصولاتی که برای خانم‌ها تولید می‌شوند و کنترل کننده‌ی سبوم پوست هستند، برای آقایان مناسب نیستند؛ زیرا به اندازه‌ی کافی قوی نیستند. همچنین پوست آقایان متخلخل‌تر بوده و منافذ بزرگ‌تری دارد؛ یعنی جوش‌ها و لکه‌های پوستی برای آقایان ممکن است بیشتر رخ دهد.

 

۵. پوست آقایان حساس است

در ابتدا باید بگویم که این مورد همچنان در حال بررسی و تحقیق است، اما مطالعات انجام گرفته نشان می‌دهند که پوست آقایان به نسبت خانم‌ها حاوی آنتی‌اکسیدان کمتری هستند و به همین علت حساس‌تراند.

آنتی‌اکسیدان‌ها از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. نور خورشید از قوی‌ترین منابع رادیکال‌های آزاد است.

پیری زودرس پوست برای آقایان

فوتوایجینگ (Photoaging) یا همان پیری زودرس در واقع به نمایان شدن آسیب‌های پوست است که به دلیل نور خورشید به وجود می‌آیند. این آسیب‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

افتادگی پوست به دلیل از دست دادن کلاژن و الاستین
خطوط ظریف روی پوست
چروک‌های عمیق پوستی
گودی روی گونه و زیر چشم
خشن شدن بافت پوست
لکه‌های پوستی و کک و مک

احتمال دارد که شما این موارد را تا زمانی که سنتان بالا برود مشاهده نکنید، اما نور خورشیدی که اکنون مستقیما به پوستتان می‌خورد، باعث و بانی تمام این مشکلات خواهد بود. اکنون متوجه هستید که استفاده از کرم ضدآفتاب چه‌قدر اهمیت دارد. اگر دوست دارید در سنین پیری هم پوستی جذاب و صاف داشته باشید، بهتر است کرم ضدآفتاب را جدی بگیرید.

ناگفته نماند که اگر مدت زمان طولانی را زیر آفتاب سپری می‌کنید، حتما دچار آفتاب سوختگی خواهید شد. آفتاب سوختگی خیلی بیشتر از یک قرمزی و التهاب ساده روی پوست شما تاثیر می‌گذارد!‌ اگر در طول زندگی بیشتر از ۵ بار آفتاب سوخته شوید، باید بدانید که این موضوع خطر ابتلا به ملانوما (خطرناک‌ترین نوع سرطان پوستی) را تا ۲ برابر افزایش می‌دهد.

طبق گفته‌ی آکادمی متخصصان پوست در آمریکا، مردان به نسبت زنان، بیشتر در معرض ابتلا به ملانوما هستند.

 

بهترین کرم ضد آفتاب آقایان

پاسخ یک بله‌ی بزرگ است! از سن یک سالگی تا بزرگ‌تر، شما باید به صورت روزانه از یک کرم ضدآفتاب باکیفیت استفاده کنید؛ حتی اگر احساس می‌کنید آن‌قدرها هم زیر نور خورشید سپری نمی‌کنید. اگر در حال رانندگی با ماشین هستید یا کنار پنجره‌ی اتاقتان کار می‌کنید، باز هم با نور خورشید می‌توانید در تماس باشید.

خبر خوب این است که شما در حالت عادی و روزانه، تنها استفاده از یک ضدآفتاب با SPF ۳۰ برای شما کافی خواهد بود. متخصصان پوست توصیه می‌کنند با استفاده‌ی درست از یک کرم ضدآفتاب SPF ۳۰، شما محافظت کافی در برابر نور خورشید را خواهید داشت.

برای استفاده‌ی صحیح از ضدآفتاب، باید حدود یک اونس (تقریبا ۲۸/۵ گرم) برای پوشاندن هر ناحیه از بدن که در معرض نور خورشید قرار دارد استفاده کنید. اگر در معرض نور شدید خورشید هستید، حتما به نوشته‌ی روی محصول دقت کنید. همچنین اگر عرق می‌کنید یا در آب می‌روید، باید حتما مجددا از کرم استفاده کنید.

بهترین ضد آفتاب مردانه کدام است؟

به طور کلی ۲ نوع ضدآفتاب برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV وجود دارد؛ شیمیایی و فیزیکی. اما کدام نوع بهتر است؟
ضدآفتاب‌های شیمیایی

کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی حاوی نوعی مواد شیمیایی هستند که اشعه‌های ماورا بنفش را جذب کرده و آن‌ها را تبدیل به امواج گرمایی بی‌ضرر می‌کنند. سپس پوست شما این امواج گرمایی را آزاد می‌کند.

مواد شیمیایی که در این نوع از کرم‌های ضد آفتاب به کار می‌رود معمولا شامل موارد زیر است:

اکسی بنزون
آووبنزون
اکتیسالات
اکتوکریلن
هموسالات
اکتینوکسات

در حالی که این مواد شیمیایی به طور موثری از پوست شما محافظت می‌کنند، اما ممکن است عوارض ناخوشایندی هم با خود به همراه داشته باشند. برای مثال اکتیسالات باعث می‌شود خاصیت جذب در پوست شما بیشتر شود؛ بنابراین سایر مواد موجود در ضد آفتاب شما، به راحتی جذب پوستتان خواهد شد.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهند که مواد شیمیایی موجود در این نوع ضدآفتاب‌ها هفته‌ها پس از قطع استفاده،‌ همچنان در جریان خون و بافت‌ پوستی باقی می‌مانند. بنابراین می‌توان گفت که بهتر است از کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی استفاده نکنید.

چرا استفاده از ضد آفتاب در زمستان هم ضروری است؟

ضدآفتاب‌های فیزیکی

عملکرد این نوع از ضدآفتاب‌ها با مدل‌های شیمیایی کاملا متفاوت است. به جای جذب اشعه‌های مضر و ایجاد واکنش‌های شیمیایی، ضدآفتاب‌های فیزیکی اشعه‌های ماورا بنفش را دفع می‌کنند و اجازه نمی‌دهند تا با پوست شما تماس داشته باشند. تیتانیوم دی اکسید (Titanium dioxide) و زینک اکساید (Zinc oxide) دو مدل از بهترین ترکیبات موجود در ضدآفتاب‌هایی با فاکتور فیزیکی هستند.

زینک اکساید به طور کلی برای پوست و بدن بهتر است و طیف محافظتی گسترده‌ای را در برابر اشعه‌های UV به نسبت تیتانیوم دی اکساید ایجاد می‌کند.

معرفی چند کرم ضد آفتاب مردانه

زمانی که قصد خرید داشته باشید با حجم عظیمی از محصولات با برندها و مشخصات متفاوت روبه‌رو خواهید شد. همچنین ضد‌‌آفتاب‌های زیادی در بازار موجود‌اند که در توضیحات آن‌ها ذکر شده که هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند؛ اما ما تصمیم گرفتیم چند مورد از بهترین ضد آفتاب مردانه ایرانی را به شما معرفی کنیم که فرمولاسیون مخصوص آقایان دارند.
کرم ضد آفتاب سینره

این کرم یک ضد آفتاب مردانه بی رنگ است که با SPF 45 برای آقایان با انواع پوست طراحی شده است. ضدآفتاب سینره از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر UVB و UVA محافظت می‌کند. این کرم حاوی عصاره‌ی مورینگا بوده که از پوست در برابر آلودگی هوا محافظت می‌کند؛ بنابراین اگر زمان زیادی را بیرون از خانه می‌گذرانید، این ویژگی می‌تواند برایتان کاربردی باشد.

ترکیبات ضدالتهابی برای کاهش قرمزی پوست، مقاومت در برابر تعریق و شست‌وشو و فاقد هرگونه چربی از دیگر ویژگی‌های این محصول ایرانی است. این ضدآفتاب را هر ۳-۴ ساعت باید مجددا تمدید کنید.

حرف آخر

کرم‌های ضد آفتاب با داشتن فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی از پوست در برابر اشعه‌های نامرئی و مضر UVB و UVA محافظت می‌کنند و از مشکلاتی مثل سرطان پوست، پیری زودرس، چین و چروک‌های ریز و عمیق، افتادگی پوست و… جلوگیری می‌کنند.

مهم نیست سن شما چقدر است، اهمیت دادن به پوست مسئله‌ای نیست که بخواهید از آن خجالت بکشید! بنابراین اگر دوست دارید همیشه پوستتان جوان بماند، استفاده از کرم ضدآفتاب را دست کم نگیرید. محصولات فراوانی در بازار برای خرید موجود هستند؛ اگر قصد خرید یک محصول خارجی را داشتید، حتما از معتبر بودن فروشگاه و اصل بودن آن محصول مطمئن شوید.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید