ChatGPT جای رادیولوژیست‌ها را گرفت

 ChatGPT جای رادیولوژیست‌ها را گرفت

رادیولوژی وهوش مصنوعی

پژوهشگران مدل هوش مصنوعی ChatGPT را در یک آزمون رادیولوژی سنجیدند و مشاهده کردند که خوب عمل کرد، اما با برخی اظهارات غیرمنطقی و نادرست به نظر می‌رسد هنوز آماده جایگزینی با رادیولوژیست‌ها نیست.

پژوهشگران بیمارستان عمومی تورنتو در کانادا کاری را انجام دادند که اکثر مردم این روزها انجام می‌دهند: استفاده از ربات هوش مصنوعی ChatGPT برای پاسخ به

این چت‌بات(ربات گفتگوگر) در یک آزمون ۱۵۰ سوالی که توسط گروه‌های رادیولوژی در کانادا و ایالات متحده طراحی شده بود، ۸۱ درصد امتیاز کسب کرد که بسیار بالاتر از حداقل درصد قبولی(۷۰ درصد) بود.

از زمان راه‌اندازی ChatGPT، کاربران از توانایی آن در درک اطلاعات و استفاده از آن برای پاسخ به سؤالات شگفت زده شده‌اند. این ربات برای پاسخگویی به سوالات آزمون مجوز پزشکی ایالات متحده(USMLE) و همچنین آزمون MBA در مدرسه بازرگانی وارتون نیز مورد آزمایش قرار گرفته و عملکرد متوسطی داشته است.

با افزایش استفاده از ChatGPT در بخش‌های مختلف، پژوهشگران دانشگاه پزشکی تصویربرداری تورنتو نیز به این فکر افتادند که زمان آن رسیده است که توانایی‌های این چت‌بات را در رادیولوژی نیز آزمایش کنند.

پاسخ ChatGPT به سوالات رادیولوژی

پژوهشگران یک آزمون ۱۵۰ سوالی برای ChatGPT طراحی کردند، دقیقاً مانند آنچه که گروه‌های رادیولوژی در کانادا و ایالات متحده برای دانشجویان این رشته انجام می‌دهند. از آنجایی که این ربات هوش مصنوعی نمی‌تواند تصاویر را به عنوان ورودی پردازش کند، پژوهشگران فقط متن در سوالات قرار دادند که شامل سوالات پایه و مفهومی و سوالات تخصصی بود.

سؤالات پایه، دانش و درک اولیه ChatGPT را در مورد موضوع مورد آزمایش می‌سنجید، در حالی که سؤالات تخصصی، تجزیه و تحلیل و ترکیب اطلاعاتی را که برای تفسیر تصاویر رادیولوژی لازم است، می‌آزمود.

از آنجایی که دو نسخه از GPT در حال حاضر موجود است، پژوهشگران هر دوی آنها را روی یک مجموعه سوال آزمایش کردند تا ببینند آیا یکی از دیگری بهتر است یا خیر.

ChatGPT ساخته شده با نسخه قدیمی‌تر یعنی GPT ۳.۵، توانست امتیاز کلی ۶۹ درصد را در مجموعه سؤالات کسب کند، در حالی که در سؤالات پایه نمره خوبی کسب کرد(۸۴ درصد معادل ۵۱ پاسخ صحیح به ۶۱ سوال) اما در پاسخ به سؤالات تخصصی فقط ۶۰ درصد امتیاز گرفت(معادل ۵۳ پاسخ صحیح به ۸۹ سوال).

پس از انتشار GPT-۴ در مارس ۲۰۲۳، پژوهشگران این نسخه بهبود یافته ChatGPT را دوباره آزمایش و مشاهده کردند که با پاسخ صحیح به ۱۲۱ سوال از ۱۵۰ سوال، امتیاز ۸۱ درصد را به دست آورد.

با این حال، چیزی که پژوهشگران را شگفت زده کرد، عملکرد GPT-۴ در سؤالات پایه است، جایی که به ۱۲ سؤال پاسخ اشتباه داد، در حالی که GPT۳.۵ به آنها به درستی پاسخ داده بود.

راجش بایانا، رادیولوژیست و سرپرست فناوری در بیمارستان عمومی تورنتو می‌گوید: در ابتدا از پاسخ‌های دقیق و مطمئن ChatGPT به برخی سؤالات چالش‌ برانگیز حول رادیولوژی متعجب شدیم، اما سپس به همان اندازه از اظهارات بسیار غیرمنطقی و نادرست آن به برخی دیگر از سوالات متعجب شدیم.

در حالی که تمایل به ارائه اطلاعات نادرست در GPT-۴ کاهش یافته است، اما هنوز به طور کامل از بین نرفه است. پژوهشگران می‌گویند، این موضوع می‌تواند در پزشکی خطرناک باشد، به ویژه هنگامی که توسط افراد تازه کار استفاده می‌شود که ممکن است نتوانند پاسخ‌های نادرست را تشخیص دهند.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید