شایعترین سرطان های زنان را بشناسید + علائم

 شایعترین سرطان های زنان را بشناسید + علائم

سرطان زنان

در این مطلب درباره شایع ترین سرطان های زنان همراه با علائم آن‌ها با شما صحبت می‌کنیم.
از چرخه‌های قاعدگی تا یائسگی، بدن زنان اتفاقات زیادی را پشت سر می‌گذارد. بنابراین بهتر است علائم جدید خود را با پزشک در میان بگذارند چون برخی تغییرات می‌تواند نشانه سرطان باشد.
شایعترین سرطان های زنان

برخی از شایع‌ترین سرطان‌هایی که زنان به آن مبتلا می‌شوند عبارتند از:

سرطان سینه
سرطان کولورکتال (کولون و رکتوم)
سرطان ریه
سرطان آندومتر (پوشش داخلی رحم)
سرطان پوست

 

به خاطر داشته باشید که بسیاری از علائم احتمالی سرطان می‌تواند ناشی از سایر بیماری‌ها باشد. برای سرطان‌هایی که هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، علائم برای هر دو جنس یکسان است. مهم است که در صورت مشاهده علائم هشداردهنده به پزشک مراجعه کنید.

علائم سرطان سینه

سرطان سینه، این علائم را به همراه دارد:
تغییرات سینه یا نوک پستان یک توده به این معنی نیست که سرطان سینه دارید. اما موارد جدید را به‌ویژه اگر بیش از چند هفته باقی مانده بررسی کنید.
علائم دیگری که باید مراقب آن‌ها باشید عبارتند از:

تورم سینه
توده در زیر بغل، یا استخوان ترقوه
ترشحات نوک سینه که خونی، یا شفاف است
نوک سینه‌هایی که به سمت داخل هستند
پوست چروک سینه
درد سینه، یا نوک پستان
پوست قرمز نوک پستان یا سینه که خارش‌دار یا ضخیم است

برخی پزشکان معتقدند باید هر ماه سینه و زیر بغل خود را چک کنید، اما برخی دیگر با این نظر مخالفند. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا چک کردن سینه‌ها برای شما مناسب است، یا نه. پزشک همچنین زمان انجام ماموگرافی را به شما اطلاع می‌دهد.

 

علائم سرطان کولورکتال

تغییرات روده می‌تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد. این سرطان روی راست‌روده و روده بزرگ شما تاثیر می‌گذارد و می‌تواند شبیه هموروئید، سندرم روده تحریک‌پذیر، یا بیماری التهابی روده باشد. زنان ممکن است برخی از علائم سرطان روده بزرگ را با سندرم پیش از قاعدگی اشتباه بگیرند.
اگر عادات مدفوع شما برای بیش از چند روز تغییر کرد، یا علائمی مانند علائم زیر داشتید، به پزشک مراجعه کنید:

اسهال
یبوست
مدفوع تیره یا خونی
درد یا گرفتگی شکم
ضعف و خستگی
کاهش وزن بی‌دلیل

پزشک می‌تواند قبل از بروز، علائم سرطان روده بزرگ را بررسی کند که یکی از آن‌ها کولونوسکوپی است.
در صورت داشتن تومور در روده یا نزدیکی آن، ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول مدفوع کنید.

درد شکم، لگن یا کمر

درد در شکم، لگن یا کمر با شرایطی مانند اندومتریوز رایج است و به دلیل گرفتگی ناشی از چرخه قاعدگی هم رخ می‌دهد. اما درد یا فشار طولانی‌مدت در شکم، لگن یا کمر می‌تواند نشانه‌ای از چندین نوع سرطان باشد که شامل سرطان کولورکتال، تخمدان و آندومتر است.
در صورت داشتن تومور در ستون فقرات یا سرطانی که از جای دیگری گسترش یافته، ممکن است کمردرد هم داشته باشید. هر چند که نادر است، اما درد بالای شکم که به پشت شما سرایت می‌کند و با کاهش وزن غیرقابل توضیح همراه است، ممکن است نشانه سرطان پانکراس باشد.

نفخ

این اتفاق طبیعی است که بعد از یک وعده غذایی حجیم، یا قبل از قاعدگی احساس نفخ داشته باشید. اما اگر به مدت چند هفته هر روز به طور مشهودی نفخ دارید، به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است نشانه سرطان تخمدان، یا نوع دیگری از سرطان باشد.

 

تغییرات ادرار

عفونت‌های دستگاه ادراری، یکی از دلایل رایج تغییر عادت‌های مثانه هستند. اما مشکلات ادرار کردن، گاهی اوقات نشانه مشکلی جدی‌تر است. در صورت وجود خون در ادرار فورا به پزشک مراجعه کنید. خون در ادرار ممکن است نشانه عفونت دستگاه ادراری باشد، اما همچنین می‌تواند نشانه سرطان مثانه، یا کلیه باشد.
سایر علائمی عفونت دستگاه ادراری، یا سرطان عبارتند از:

خون در ادرار ممکن است نشانه عفونت دستگاه ادراری باشد، اما همچنین می‌تواند نشانه سرطان مثانه، یا کلیه باشد.

احساس فشار روی مثانه
درد، یا سوزش هنگام ادرار کردن
ادرار مکرر
میل ناگهانی برای ادرار کردن
مشکلات تخلیه مثانه
کاهش وزن بدون تلاش

اگر بدون رژیم لاغری، مقدار زیادی وزن کم کردید، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید. سرطان می‌تواند باعث کاهش وزن شود.

خستگی

یک برنامه شلوغ کاری می‌تواند انرژی شما را کاهش دهد، اما پس از یک خواب خوب باید احساس بهتری داشته باشید. خستگی جدی که برطرف نمی‌شود می‌تواند نشانه سرطان باشد.

علائم سرطان آندومتر

اگر بین دوره‌های قاعدگی، لکه‌بینی، یا ترشحات خونی و بدبو دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد معمولا در اثر عفونت ایجاد می‌شوند، اما گاهی اوقات نشانه سرطان دهانه رحم، واژن یا آندومتر هستند.
اگر یائسگی را پشت سر گذاشته‌اید، در صورت خونریزی، فورا به پزشک مراجعه کنید. این نوع خونریزی، عادی نیست.

علائم سرطان ریه

علائم سرطان ریه عبارتند از:
سرفه مداوم گاهی اوقات نشانه سرطان ریه است. اگر همیشه صدایتان گرفته است، امکان دارد سرطان حنجره، یا غده تیروئید داشته باشد. این علائم را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر درد قفسه سینه، یا سرفه خونی دارید فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

 

علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست عبارتند از:
سرطان پوست می‌تواند شبیه خال‌هایی باشد که بزرگ‌تر می‌شود. زخم‌هایی که خوب نمی‌شود، یا به صورت یک لکه قرمز پوستی ظاهر می‌شود هم ممکن است نشاندهنده سرطان پوست باشد.
پزشک، یا متخصص پوست می‌تواند سرطان پوست را بررسی کند. خود شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. همه قسمت‌های بدن خود حتی بین انگشتان پا، زیر ناخن‌های پا و پوست سر خود را بررسی کنید.

سایر علائمی که باید مراقب آن‌ها باشید عبارتند از:

۱- درد

هر زمان که درد دارید و از بین نمی‌رود، به پزشک مراجعه کنید.

 

۲- زخم‌های طولانی در دهان

مراقب لکه‌های سفید یا قرمزی که در دهان شماست و تغییر نمی‌کند، باشید. زخم‌های ماندگار می‌تواند نشانه سرطان دهان باشد.

۳- تورم صورت و قسمت‌های بالایی بدن

تومورها می‌توانند روی ورید بزرگی که خون را از سر و بازوها به قلب می‌برد فشار بیاورند. در چنین شرایطی، ممکن است صورت، گردن، بازوها، یا سینه شما پف کند.

۴- تعریق شبانه یا تب

اگر در دوران یائسگی هستید، ممکن است تعریق شبانه داشته باشید. اما تعریق شدید شبانه که اغلب اتفاق می‌افتد می‌تواند نشانه سرطان خون، یا لنفوم باشد.
هنگامی که سرطان از جای دیگری پخش می‌شود، یا متاستاز رخ می‌دهد، امکان دارد تب کنید.

اگر در دوران یائسگی هستید، ممکن است تعریق شبانه داشته باشید. اما تعریق شدید شبانه که اغلب اتفاق می‌افتد می‌تواند نشانه سرطان خون، یا لنفوم باشد.

۵- از دست دادن اشتها

تومورهای داخل یا نزدیک دستگاه گوارش می‌توانند به معده فشار وارد کنند. ممکن است غذا خوردن برای شما سخت باشد چون احساس سیری می‌کنید. سرطان همچنین می‌تواند هورمون‌هایی را ارسال کند که با سیگنال‌های گرسنگی شما تداخل می‌کنند.
خلاصه

همان‌طور که متوجه شدید شایعترین سرطان های زنان، شامل سرطان سینه، سرطان کولورکتال (کولون و رکتوم)، سرطان ریه، سرطان آندومتر (پوشش داخلی رحم) و سرطان پوست است. هر یک از این انواع سرطان با علائمی همراه هستند که باید آن‌ها را جدی بگیرید و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید. هر قدر سریع‌تر به بیماری پی ببرید، درمان سریع‌تر انجام می‌شود.

 

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید