تکنولوژی و اهمیت آن در زندگی امروزی

 تکنولوژی و اهمیت آن در زندگی امروزی

تکنولوژی و اهمیت آن در زندگی امروزی

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا امروزه تکنولوژی تا این اندازه اهمیت پیدا کرده است؟
به معنای واقعی کلمه، ما در هر لحظه توسط تکنولوژی احاطه شده‌ایم. چه در حال کار و چه در حال استراحت، همیشه از فناوری استفاده می‌کنیم و استفاده از آن زندگی را آسان‌تر کرده است.
log
همانطور که می‌دانیم تکنولوژی به بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است و نمی‌توانیم بدون فناوری در دنیای پرشتاب امروزی زندگی کنیم. علاوه براین، همه‌گیری ویروس کرونا ثابت کرده است که تکنولوژی تا چه اندازه برای ما مهم است. به لطف فناوری، مکان های دور نزدیک‌تر شده‌اند. سرعت زندگی افزایش یافته است. ارتباطات و سفرها سریع شده است، حرکت آسان است، عمل سریع است، تعامل سرعت گرفته و زندگی نیز همینطور. کارهایی که زمانی انجام و تکمیل آنها ساعت‌ها طول می‌کشید، امروز می‌توانند در چند ثانیه انجام شوند.به دلیل کاربردهای تکنولوژی، سطح استاندارد زندگی ما بالا رفته است. نیازهای ما با سهولت بیشتری برآورده می‌شود. فناوری پیشرفت‌هایی را در کشاورزی به ارمغان آورده است که به دلیل آن تولیدات مواد غذایی افزایش یافته است. با توجه به پیشرفت‌های مهندسی و معماری، ساخت سازه‌های عمرانی مقاوم امکان‌پذیر شده است. فناوری موجب ترقی و پیشرفت همه‌ی صنعت‌ها شده است. کسب و کارها رشد کرده اند و فرصت های شغلی بیشتری ایجاد کرده اند. پیشرفت های تکنولوژی منجر به تکامل روش‌های جدیدتر و سریع تر حمل و نقل و ارتباطات شده است. کاربرد فناوری باعث افزایش تحقیقات در زمینه‌های مختلف از ژنتیک تا فضای فرازمینی شده است.

فناوری‌های رایانه و اینترنت در همه جا وجود دارند. آنها هر بخش را تغییر داده اند. از پزشکی، گردشگری، آموزش گرفته تا سرگرمی یا هر چیز دیگری. تکنولوژی هر جنبه‌ای از زندگی را تحت تاثیر قرار داده و آن را آسان تر، بهتر و متفاوت کرده است. در ادامه به بررسی چندمورد از دلایل اهمیت تکنولوژی در زندگی امروزی بشر می‌پردازیم.

· سهولت زندگی بشر

نه فقط نیازهای اولیه، حتی چیزهای تجملی هم به لطف فناوری سر راه ما قرار گرفت!

اگر فناوری نبود، چگونه نیازهای اساسی ما به این راحتی برآورده می شد؟ انسان حتی قبل از تولد تکنولوژی نیز می توانست نیازهای خود را برطرف کند، اما در آن زمان خیلی سخت و ابتدایی بود. به غذای امروزی نگاه کنید. تازه، نگهداری شده یا فرآوری شده، هر نوع غذایی که باشد در هر زمانی در دسترس شماست. لباس؟ تنوع بسیار زیاد و راحتی بسیار بیشتر با لباس های مختلف برای مناسبت ها و فصول مختلف وجود دارد. از غذا گرفته تا مد، فناوری نقش مهمی دارد.

چگونه آسمان خراش ها تا این حد می‌توانند بلند باشند؟ این به دلیل پیشرفت در مهندسی عمران و معماری است. سازه های مقاوم در برابر زلزله و نسوز که امروزه می بینیم نیز موهبتی از پیشرفت های تکنولوژی هستند. به طور خلاصه، ما زندگی مجلل خود را مدیون فناوری هستیم.

 

· کسب و کارها

به لطف فناوری، کسب‌وکارها و فرصت‌های شغلی نیز رشد کردند. کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای پیشرفت به تکنولوژی نیاز دارند. آنها به دلیل پیشرفت‌های فناوری در سراسر کشورها در حال رشد و گسترش هستند. این فناوری است که به سازمان‌ها قدرت می دهد تا بتوانند توانایی‌های خود را گسترش دهند. اگر فناوری نبود، فرآیندهای پیچیده صنعتی چگونه انجام می‌شد؟ اگر ماشین آلات نبود، چگونه تولید کالا در مقیاس بزرگ امکان پذیر بود؟ اگر رایانه ها نبود، صنعت نرم افزار چگونه رشد می کرد؟ کسب‌وکارهای رو به رشد فرصت‌های شغلی را برای مردم ایجاد می‌کنند و تکنولوژی نقش بزرگی در رشد کسب‌وکار دارد.

· ارتباطات

فناوری نحوه ارتباط افراد را نیز تغییر داده است. سیستم‌های ارتباطی از کبوترهایی که پیام‌ها را حمل می‌کنند به ایمیل‌ها و پیام‌های فوری که مسافت‌های طولانی را در چند ثانیه طی می‌کنند، تکامل یافته‌اند. فناوری تلفن همراه و ارتباطات ماهواره ای سرعت ارتباط را افزایش داده و “اتصال” را آسان‌تر کرده است. اینترنت امکان تبادل آسان اطلاعات را در فواصل طولانی فراهم کرده است. حتی در حال حاضر، شما می‌توانید از یک وب سرور در کشوری دوردست به این صفحه دسترسی داشته باشید. تنها با چند کلیک ماوس کامپیوتر می توانید به هر نقطه از اینترنت بروید و بدون اینکه متوجه شوید وارد یک دنیای کاملاً جدید شوید!

رسانه‌های اجتماعی و سایر برنامه‌های کاربردی تکنولوژیکی خانواده‌ها را گرد هم آورده‌اند. امروزه می‌توانیم از طریق فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، همکلاسی‌های گمشده خود را پیدا کنیم و می‌توانیم ارتباط خود را دوباره برقرار کنیم. در واقع، ما حتی می‌توانیم با رهبران جهان، شخصیت‌های برجسته در این پلتفرم‌ها ارتباط برقرار کنیم. ارتباط در زمینه‌های حرفه ای نیز مورد نیاز است و فناوری این امکان را به ما‌ می‌دهد تا از هر کجا که هستیم با جهان ارتباط برقرار کنیم.

· آموزش و تحصیلات

امکانات آموزش آنلاین و در دسترس بودن رسانه‌های تعاملی، روند یادگیری را بسیار جالب کرده است. تکنولوژی به ما نشان داده است که چگونه می‌توانیم با کامپیوتر و اینترنت بر موانع زمان و مکان غلبه کنیم. این امر آموزش را برای مردم در سراسر جهان قابل دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر کرده است. نقش کامپیوتر و اینترنت در آموزش را نمی‌توان نادیده گرفت. استفاده از کامپیوتر در تدریس باعث جذابیت بیشتر یادگیری شده است. رایانه‌ها ذخیره و ارائه بهتر اطلاعات را امکان‌پذیر می کنند و در نتیجه فرآیند آموزش را آسان‌تر و مؤثرتر می کنند. سی دی های آموزشی در همه جا موجود است. سخنرانی‌ها/درس‌ها را می‌توان در وب‌سایت‌ها، به صورت PDF یا حتی به صورت ویدیو بارگذاری کرد. این باعث شده است که اطلاعات به راحتی قابل دسترسی باشد و راه‌های بهتری برای به اشتراک‌گذاری دانش فراهم شود. مدارک و دوره‌های آموزشی آنلاین باعث گسترش آموزش شده است. امروزه، افراد می‌توانند حتی در حین مدیریت شغل خود به تحصیل خود ادامه دهند، زیرا آموزش آنلاین آنها را برای انجام این کار منعطف‌تر می‌کند. و همچنین تمام اطلاعات جهان به لطف شبکه جهانی وب بسیار گسترده است.

· سرگرمی

فناوری کمک زیادی به دنیای سرگرمی کرده است. از بازی‌های ویدیویی و رایانه‌ای گرفته تا تلویزیون‌های هوشمند، طیف گسترده‌ای از اختراعات تکنولوژیک به ما کمک کرده‌اند که اوقات فراغت خود را پر کنیم. حتی امروزه تماشای فیلم دیگر محدود به فضای تئاتر نیست و می‌توانیم فیلم را روی پلتفرم دیجیتال تماشا کنیم. پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های پخش آنلاین، دنیای سرگرمی را به حالت دیجیتالی‌سازی کامل سوق می‌دهند.

· پزشکی

فناوری دائماً در تلاش است تا در توسعه ابزار و تجهیزات مورد استفاده در زمینه پزشکی و حفظ زندگی سالم مردم و ارتقای استاندارد مراقبت از آنها کمک کند.

دستگاه‌های پزشکی پیشرفته تشخیص بسیاری از بیماری‌ها را ممکن ساخته و درمان آنها را تسهیل کرده است. علاوه بر این، این امکان را فراهم کرده‌اند تا برخی از درمان‌ها را بتوان در منزل تکمیل کرد و در نتیجه اقامت کوتاه تری در بیمارستان‌ها و کاهش هزینه‌های درمان داشته باشند.

سخن پایانی

هیچ چیز دیگری مانند تکنولوژی زندگی را تغییر نداده است. و دقیقاً به همین دلیل است که فناوری امروزه بسیار مهم است و همیشه خواهد بود.

هدف اصلی هر بخش از فناوری، خودکارسازی است. تکنولوژی پیچیده‌ترین فرآیندها را خودکار می‌کند، چه در زمینه ارتباطات، آموزش، پزشکی باشد یا هر صنعت دیگری. امروزه ارتباط، کار و تحصیل بدون فناوری تقریباً غیرممکن است. تکنولوژی زمان ما را پر از محتوا و سرگرمی‌های معنادار کرده است تا احساس رضایت و شادی کنیم. اما فن‌آوری نیز مانند بسیاری چیزهای دیگر دارای برخی اثرات نامطلوب است. بنابراین ما باید جنبه‌های خوب فناوری را در زندگی خود بپذیریم و در عین حال از اثرات نامطلوب آن اجتناب کنیم.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید