بزرگترین ناقض حقوق زنان در جهان، ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل حذف کرد

 بزرگترین ناقض حقوق زنان در جهان، ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل حذف کرد

ناقض حقوق زنان در جهان، ایران را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل حذف کرد

بر طبق اعلام رسمی حقوقدانان بین‌المللی، این امر – یعنی به رای گذاشتن اخراج یک کشور از یک کمیسیون بین‌المللی – اساسا سابقه نداشته و حذف یک کشور از کمیسیون مقام زن سازمان ملل می‌تواند به عنوان یک بدعت، تبعات حقوقی سنگینی برای سایر اعضا داشته باشد.

با تلاش غیرقانونی ایالت متحده آمریکا، جمهوری اسلامی ایران که طی یک فرایند دموکراتیک و با اکثریت آرا به عضویت کمیسیون مقام زن سازمان ملل درآمده بود، از این کمیسیون حذف شد.

قطعنامه خاتمه عضویت ایران با 29 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 16رأی ممتنع به تصویب رسید.

آرژانتین، اتریش، بلژیک، بنین، بلغارستان، کانادا، شیلی، کلمبیا، کرواسی، چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، یونان، گواتمالا، رژیم صهیونیستی،‌ ایتالیا، ژاپن، لتونی، لیبریا، لیبی، مونته نگرو، نیوزیلند، پاناما، پرو، پرتغال، کره جنوبی، بریتانیا و آمریکا کشورهایی بودند که رأی موافق دادند.

کشورهای بولیوی، چین، قزاقستان، نیکاراگوئه، نیجریه، عمان، روسیه و زیمبابوه به قطعنامه پیشنهادی برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل رأی مخالف دادند.

بنگلادش، بوتسوانا، بلیز، کنگو، ساحل عاج، اسواتینی، گابن، هند، اندونزی، ماداگاسکار، مکزیک، جزایر سلیمان، تایلند، موریس، تونس و تانزانیا هم رأی ممتنع برای خروج ایران از کمیسیون مقام زن دادند.

به گزارش تسنیم، در این نشست، نماینده ونزوئلا در سخنرانی خود به انتقاد از این اقدام سیاسی ایالات متحده علیه ایران پرداخت و این اقدام را سیاسی‌کاری در یک سازمان بین‌المللی نامید که نوعی حمله به منشور سازمان ملل متحد است. نمایندگان برزیل، پاکستان، چین، روسیه و سوریه هم از حذف ایران، انتقاد و با آن مخالفت کردند.

نماینده روسیه در مخالفت با حذف ایران از کمیسیون مقام زن گفت: «شما اصلا تعریف سازمان ملل را خوانده‌اید؟ همکاران غربی ما عادت دارند ساختارهای کارآمد بین المللی را تخریب کنند… عضویت فرانسه و انگلیس در این کمیسیون به دلیل برخورد خشن با زنان باید بررسی شود. تنظیم‌کنندگان قطعنامه حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد بایستی نگاهی به سوابق خود در نقض حقوق بشر بیندازند. آیا بعد از قتل اشلی بابیت در روز حمله به ساختمان کنگره آمریکا، دموکراسی‌های غربی خواستار حذف آمریکا از کمیسیون مقام زن سازمان ملل شدند؟»

نماینده چین هم با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گفت: «زنان ایرانی از تحریم‌هایی که ایالات متحده به صورت غیرقانونی اعمال کرده، زنج می‌برند. این قلدری آشکار، ریاکاری و استاندارد دوگانه است.»

نماینده پاکستان هم تاکید کرد: «انتخاب گزینشی و سیاسی در مساله حقوق بشر، خطرناک است. ایران قربانی این رویکرد است. آیا هیچ نقش حقوق بشر دیگری در هیچ کشور دیگه‌ای رخ نمیدهد؟ این یک استاندارد دوگانه‌ی صریح است که ارتباطی با همکاری با سازوکارهای حقوق بشری ندارد.»

همچنین نماینده رژیم صهیونیستی هم در این نشست، شعار «زن، زندگی، آزادی» را به زبان فارسی بیان کرد و خواستار حذف ایران از تمام سازمان‌های بین‌المللی شد.

بر طبق اعلام رسمی حقوقدانان بین‌المللی، این امر – یعنی به رای گذاشتن اخراج یک کشور از یک کمیسیون بین‌المللی – اساسا سابقه نداشته و حذف یک کشور از کمیسیون مقام زن سازمان ملل می‌تواند به عنوان یک بدعت، تبعات حقوقی سنگینی برای سایر اعضا داشته باشد. این موضوع از سوی نماینده روسیه نیز در جلسه بیان شد که به یک درگیری حقوقی میان نمایندگان کانادا و روسیه منتهی شد که نهایتا با تایید رای روسیه از سوی رئیس جلسه همراه شد و به همین دلیل، رای‌گیری از اعضا برای قانونی یا غیرقانونی بودن این اقدام صورت گرفت.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید