اصول مراقبت و پرورش گل قهر و آشتی

 اصول مراقبت و پرورش گل قهر و آشتی

گل قهر و اشتی

گل قهر و آشتی یا گیاه میموزا پودیکا یک گیاه حساس است که جزء عجایب طبیعت محسوب می شود . این گیاه گزینه خوبی برای مراقبت در محیط منزل است و برگ های آن بسیار جذاب می باشند .

این برگ ها با یک لمس کوچک سریعا خود را جمع می کنند که اصطلاحا به آن قهر کردن گیاه می گویند و بعد از چند دقیقه لمس نشدن به حالت عادی برمی گردند. مراقبت از این گیاه کار سختی نیست و فقط کافی است که نکات مهمی که در این بخش از نمناک گفته ایم را در مورد آن بدانید.

خلاصه ای از مراقبت از گیاه قهر و آشتی
این گیاهان تقریبا به گیاهان مربوط به خانواده لوبیا ها، نخود ها و عدس ها برمی گردند و برگ های این گیاه تقریبا مستطیلی هستند که پرزهای کوچک دارند و سطح آن ها نیز دارای حاشیه است که این پرزها حساس به لمس، حرکت و دما هستند و هنگام تحریک شدن سریعا خود را جمع می کنند .

این گیاهان معمولا به رنگ صورتی رنگ پریده دیده می شوند و شکوفه های ریز دارند و دانه این گیاهان در صوررت کاشته شدن در خاک به راحتی جوانه می زند .

نام این گیاه نیز از کشور یونان گرفته شده است .
نام های متداول این گیاه شامل موارد زیر می باشد :

گیاه حساس
گیاه فعال
گیاه خجالتی
گیاه خوابالو
گیاه به من دست نزن
این ویژگی جالب این گیاه جذابیت زیادی برای کودکان دارد، به شرطی که بیش از حد آن را تحریک نکنید . تنها راه مراقبتی و مهمی که در مورد این گیاه باید به خاطر داشته باشید، این است که نور و آب کافی به آن برسد.

این گیاه معمولا دو حرکت اصلی را از خود نشان می دهد که یکی از این حرکت ها حالت جمع شدگی است که در مواجهه با لمس، گرما، باد و لرزش اتفاق می افتد.

یکی دیگر از حرکت های این گیاه که رواج کمتری دارد، این است که به نور و دمای روزانه واکنش نشان می دهد و دوباره جمع می شوند و فردای آن روز با دیدن نور دوباره باز می شوند و در واقع ساختاری در این گیاه وجود دارد که عامل همین باز و بسته شدن است.

بهترین ترکیب خاک گلدان برای این نوع از گیاهان
این گیاه به خاکی نیاز دارد که بتواند آب را به طور مداوم و به اندازه کافی نگه دارد و زهکشی مناسب داشته باشد تا در معرض آب زیاد دچار گل شدگی نشود.

خاک این گیاه باید دو قسمت خاک رس، دو قسمت زغال سنگ و یک قسمت شن باشد.
انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان قهر و آشتی
برای این که از گل شدگی خاک جلوگیری کنید ، باید گلدانی را انتخاب کنید که دارای زهکشی عالی باشد و همچنین ریشه ها در گلدان نیز نباید به هم فشار بیاورند و باید سایز مناسبی را برای آن انتخاب کنید. می توانید از یک گلدان به اندازه 13 سانتی متر پهنا برای گلدان جدید استفاده کنید .

گیاه قهر و آشتی باید به گونه ای باشد که رطوبت را به اندازه کافی نگه دارد و بیش از حد زود نیز خشک نشود و همچنین می توانید از گلدان هایی استفاده کنید که خود بخود به گیاه آب می دهند .

نور مناسب
گیاهان قهر و آشتی باید در معرض نور کافی قرار بگیرند که این گیاهان در صورت دریافت نکردن نور کافی کم کم بسته می شوند و نمی توانند شکوفه بدهند.

این گیاه را در کنار یک پنجره آفتابی قرار دهید تا بتواند نور کافی را بگیرد و پنجره هایی که نور را از سمت شرق دریافت می کنند بهترین مکان برای قرار دادن گیاه قهر و آشتی می باشد و بهتر است که پشت این گیاه نیز به سمت جنوب باشد.

دمای مناسب
گیاه قهر و آشتی نیاز به دمای 21 تا 30 سانتیگراد دارد تا بتواند رشد سالم داشته باشد و گل بدهد. همچنین باید رطوبت کافی به آن برسد و گرمای آن نیز مناسب باشد و یادتان نرود که این گیاه را نزدیک پنجره قرار دهید.
رطوبت بالا
این گیاهان هرگز نباید در محیط هایی قرار بگیرند که بیش از حد خشک است و همچنین باید رطوبت انها به اندازه کافی باشد. اگر محیط منزل شما خشک است، می توانید از یک دستگاه بخور برای آن استفاده کنید و آن را نزدیکی گیاه قرار دهید و اگر دستگاه بخور ندارید، می توانید چند وقت یک بار آن را سرشار از آب کنید و محیط را کمی گرم کنید تا آب ها سریع تر تبخیر شود و محیط رطوبت بگیرد.

آب دادن
این گیاهان باید به طور مداوم مرطوب باشند و برای این کار باید به طور کامل به خاک آن آب دهید و اجازه دهید که رطوبت اضافه از زیر آن بیرون بزند و سپس دفعه بعدی باید صبر کنید که خاک گلدان کمی حالت خشکی به خود بگیرد اما مطمئن باشید که خاک کامل خشک نشده باشد و در واقع نباید اجازه دهید که به مرحله خشکی کامل خاک برسید و میزان آب دادن به گیاه بستگی به زمان سال ، وضعیت آب و هوا و اندازه گیاه دارد.

کود گیاهی
این گیاهان توانایی تبدیل نیتروژن دارند ، به این معنا که می توانند نیتروژن جو را که برای گیاه در دسترس نیستند به آمونیاک و دیگر ترکیب های نیتروژن ترکیب کنند و باید سعی کنید که هر دو هفته یک بار هم در فصل بهار، به گیاه کود گیاهی بدهید تا این توانایی را حفظ کند .

پتاسیم بالای کود مثل کودهای گیاهی گوجه فرنگی برای این گیاه مناسب است و حرکت آن هم نیاز به انرژی دارد که از این کودها به وجود می آید و پتاسیم به نوعی سوخت گیاه است .
قلمه زدن
برای تحریک رشد گیاه باید آن را قلمه بزنید که این کار را از طریق برش ساقه انجام می دهند . اگر دانه این گیاه را خریداری کرده اید، می توانید آن را به راحتی در خاک بکارید اما اگر خود گیاه را دارید و می خواهید یک گلدان دیگر از آن را به کالکشن خود اضافه کنید باید صبر کنید تا غلاف گیاه بالغ شود .

این دانه ها را باید در فصل بهار بکارید که هم نور و هم دما راحت تر تحت کنترل شما باشد و اگر احساس کردید که این گیاه در حال رویش لایه ضخیمی از رنگ قهوه ای روی برگ هایش می باشد، چند ساعت آن را داخل کاسه آب گرم قرار دهید .

آفات و بیماری های رایج
شپشک آرد الود، تریپس، کنه، شته و مایتهای عنکبوتی قرمز اصلی ترین آفاتی هستند که گل قهر و آشتی را مورد حمله قرار میدهند. همچنین بیماریهای ویروسی دراین گیاه موجب بیماری می شود. جدا سازی گیاهان سالم از گیاهان بیمار بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل است.

حشره های گیاهی ای وجود دارند که شبیه به یک نقطه قرمز هستند و اصلی ترین تهدید ممکن برای گل قهر و آشتی محسوب می شوند.

همچنین رطوبت بیش از حد بالا نیز می تواند گیاه را در معرض عفونت های قارچی قرار دهد که برای جلوگیری از این مشکلات باید گیاه را در مکانی قرار دهید تا جریان هوای خوبی داشته باشد و رطوبت در آن مکان محبوس نشود.

این گیاهان هیچ گونه اثری از سمی بودن را از خود نشان نمی دهند.

علت زرد شدن برگ گل قهر و آشتی

یکی از رایج ترین مشکلات این گیاه زرد شدن برگهای ان است که زیاده روی در آبیاری یا خشکی بیش از حد گیاه عامل اصلی زرد شدن و ریزش برگ های گیاه میباشد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است توجه بیشتری به دمای نگهداری گل در فصل هایمختلف داشته باشید.

Nic

Related post

دیدگاهتان را بنویسید